Ułatwienia dla zawieszających działalność
W dniu 15 kwietnia Sejm znowelizował ustawę o rachunkowości. Najistotniejsze zmiany dotyczą obowiązków przedsiębiorcy, który zawiesza działalność gospodarczą.
Obecnie przedsiębiorca decydujący się na czasowe zawieszenie działalności nie jest zwolniony z obowiązków wynikających z ustawy o rachunkowości (o ile spółka podlega tym przepisom). Musi on zatem m.in.: prowadzić księgi rachunkowe. W spółkach kapitałowych zwyczajne zgromadzenie wspólników (zwyczajne walne zgromadzenie) odbywa się nawet gdy działalność gospodarcza spółki w całym poprzedzającym okresie była zawieszona.
Nie trzeba zamykać ksiąg…
Pierwsza zmiana według przyjętej nowelizacji pozwala na nie zamykanie ksiąg rachunkowych za rok obrotowy, w którym działalność jednostki przez cały czas pozostała zawieszona, chyba, że dokonuje ona odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych lub występują inne zdarzenia wywołujące skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. Nie będzie też trzeba przeprowadzać inwentaryzacji.
… i można zrezygnować z walnego zgromadzenia
Po nowelizacji nie będzie też trzeba zwoływać zwyczajnego zgromadzenia wspólników, jeżeli spółka kapitałowa miała zawieszoną działalność gospodarczą w całym roku obrotowym, za który zgromadzenie miało się odbyć i w tymże roku nie miało miejsca żadne zdarzenie gospodarcze, powodujące powstanie obowiązku zamknięcia ksiąg i sporządzenia sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z działalności jednostki. Zgodnie z tą regulacją, jeżeli księgi rachunkowe nie zostaną zamknięte, to zwyczajne zgromadzenie nie odbędzie się jako bezprzedmiotowe. Wtedy sprawozdanie finansowe za rok obrotowy podjęcia działalności będzie obejmować również rok obrotowy zawieszenia działalności.
Joanna Torbé
2011-05-11 16:45:00
powrót
Dołącz do dyskusji na stronie
»