Nowe prawa dla kąpielisk
Obowiązuje już rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ewidencji kąpielisk oraz sposobu oznakowania kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Nowe rozporządzenie wdraża do naszego porządku prawnego przepisy unijne.
Kąpieliska i miejsca wykorzystywane do kąpieli będą wyraźnie oznaczone, a wypoczywający uzyskają z tablic informacyjnych podstawowe wiadomości m.in. co do jakości wody. Nowe regulacje pozwolą turystom oraz osobom sprawującym opiekę na zorganizowanych imprezach na uzyskanie pełnej i szczegółowej informacji na temat jakości wody oraz na bezpieczne korzystanie z kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli. To ustawa prawo wodne nakłada na organizatorów kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli podawanie na ich temat podstawowych informacji. Jednak rozporządzenie wydane przez ministra zdrowia określa szczegółowy zakres tych danych.
Organizator kąpieliska ma obowiązek oznaczyć kąpielisko przy użyciu widocznej i czytelnej tablicy informacyjnej. Powinna ona być umieszczona w łatwo dostępnym miejscu, w bliskim sąsiedztwie kąpieliska. Na tablicy należy umieścić napis „kąpielisko” oraz podać jego nazwę. Trzeba wskazać adres, telefon, adres strony internetowej właściwego urzędu gminy odpowiedzialnego za wyznaczenie i prowadzenie ewidencji kąpielisk i udzielanie informacji społeczeństwu. Należy także podać nazwę albo imię i nazwisko, adres i numer telefonu organizatora kąpieliska, a także adres i numer telefonu właściwego państwowego inspektora sanitarnego kontrolującego dane kąpielisko oraz adres strony internetowej serwisu kąpieliskowego prowadzonego przez Główny Inspektorat Sanitarny. Dzięki tablicy informacyjnej uzyskamy także dane na temat bieżącej oceny jakości wody w kąpielisku oraz jej jakości klasyfikacji wody, a także informację o zakazie kąpieli albo zalecenie niekąpania się, wraz ze wskazaniem powodu.
Ważne – stały zakaz kąpieli
Jeżeli został wprowadzony stały zakaz kąpieli, właściwy wójt, burmistrz lub prezydent miasta jest obowiązany oznakować obszar czytelną informacją o zamknięciu kąpieliska oraz obowiązany jest podać uzasadnienie.
Kolejne zmiany od 2012 r.
Szczegółowe informacje na temat jakości wody w kąpielisku uzyskamy dopiero z początkiem 2012 r.,a to z uwagi na przepisy ustawy prawo wodne, które nakładają na organizatorów kąpielisk sporządzenie po raz pierwszy profilu wody w kąpielisku od 24 marca 2011. To zaś uniemożliwia wcześniejsze przygotowanie szczegółowych danych. Od 1 stycznia 2012 organizator będzie także podawał na tablicy informacyjnej następujące wiadomości – ogólny opis wody w kąpielisku, sporządzony w oparciu o profil wody w kąpielisku, przedstawiony w języku nietechnicznym. W przypadku wód w kąpieliskach, w których mogą występować krótkotrwałe zanieczyszczenia, – informacje o możliwości występowania krótkotrwałych zanieczyszczeń, o liczbie dni, w których kąpiel była zakazana w czasie poprzedniego sezonu kąpielowego, z uwagi na takie zanieczyszczenie, stanowiące ostrzeżenie o każdym takim występującym lub przewidywanym zanieczyszczeniu. Ponadto organizator poinformuje także o rodzaju i spodziewanym czasie trwania sytuacji wyjątkowej, podawanej w trakcie wydarzeń lub splotu wydarzeń mających wpływ na jakość wody w kąpielisku w danej lokalizacji, którego występowania nie przewiduje się przeciętnie częściej niż raz na cztery lata.
Prawo nie tylko dla kapielisk
Tablica informacyjna, podobnie jak ta odnośnie kąpieliska powinna być umieszczona w ogólnie dostępnym miejscu, bezpośrednio w sąsiedztwie miejsca wykorzystywanego do kąpieli. Tablica zawiera napis „miejsce wykorzystywane do kąpieli” i jego nazwę, nazwę albo imię i nazwisko, adres i numer telefonu organizatora miejsca wykorzystywanego do kąpieli. Ponadto adres i numer telefonu właściwego państwowego inspektora sanitarnego kontrolującego dane miejsce wykorzystywane do kąpieli. Na tablicy zobaczymy również dane dotyczące bieżącej oceny jakości wody oraz informację o okresie, na jaki miejsce wykorzystywane do kąpieli zostało zorganizowane. JT
2011-06-03 16:43:00
powrót
Dołącz do dyskusji na stronie
»