Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»

Brzydkie słowo: szczepienia

Organizatorzy wyjazdów obserwują nowe problemy, które czekają turystów udających się do miejsc egzotycznych, w tym szczególnie zagrożenia zdrowotne.

Najpopularniejszymi egzotycznymi kierunkami wybieranymi przez polskich turystów są: Turcja, Egipt, Tunezja, Kenia i Sri Lanka oraz Tajlandia. Tam też notuje się najwyższy współczynnik zagrożeniem zarażenia chorobami zakaźnymi. Jak ostrzegają lekarze, od kilku lat obserwuje się wzrost liczby zachorowań wśród osób powracających z wakacji na wirusowe zapalenie wątroby typu A, potocznie zwane żółtaczką pokarmową. Szacuje się, że nawet do 10 mln osób rocznie ulega temu zakażeniu, z czego około 20 proc. musi być leczona w szpitalu. Z meldunków Zakładu Epidemiologii PZH wynika, że w 2007 r. w Polsce zgłoszono do władz sanitarnych 42 przypadki zachorowań, w 2008 r. już 209, a do końca roku 2009 – 651, co stanowi wzrost o 311 proc.
Branża musi informować
Rosnąca liczba zarażonych bardzo często wynika z niewiedzy samych podróżujących. Jednak według „Ustawy o turystyce” organizator turystyki lub pośrednik turystyczny jest zobowiązany podać klientowi informacje dotyczące obowiązujących wymagań zdrowotnych. Odpowiednia informacja zwłaszcza na broszurach tych biur, które organizują wycieczki do miejsca egzotycznych, może ochronić turystów przed chorobami tropikalnymi, a biuro przed późniejszymi, ewentualnymi konsekwencjami prawnymi. – Turysta, który zachoruje w trakcie wyjazdu, a nie został poinformowany o zagrożeniu i odesłany do odpowiedniej placówki przez organizatora, może domagać się odszkodowania – mówi Ryszard Cetnarski, prezes Holiday Travel.
Niezbędne szczepienia
Polskie Towarzystwo Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży, GIS, KIT oraz UM w Gdańsku stworzyło sieć Certyfikowanych Centrów Medycyny Podróży, aby prowadzić szkolenia, mające na celu edukację w dziedzinie zagrożeń. Szczepionka monowalentna składa się z dwóch dawek i już po pierwszej można uzyskać wysoki poziom ochrony. Druga powinna być przyjęta najlepiej 6-12 miesięcy po pierwszej. Służy ona uzyskaniu długotrwałej ochrony – mówi dr n. med. Andrzej Kotłowski, kierownik ZMTiE UM w Gdańsku.
Malaria wciąż straszy globtroterów
Jednym z większych zagrożeń, dla podróżnych jest malaria. Nie istnieje jeszcze szczepionka chroniąca przed tą chorobą, ale dostępne są leki zmniejszające ryzyko zarażenia. Informację o potrzebie zastosowania profilaktyki przeciw malarii można uzyskać u specjalisty – lista gabinetów zajmujących się medycyną podróży znajduje się na stronie www.cimp.pl. 
Maria Kilijańska


Lista obowiązkowych szczepień.pdf

2011-07-12 12:15:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Sylwester Gadomski, właściciel biura PoraWakacji.pl w Aleksandrowie Łódzkim  » więcej






Newsletter

»

Zamów newsletter