Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»

Czarter jachtu trudny do opodatkowania

W jednej z ostatnich interpretacji wyjaśniono, jak i kiedy należy opodatkować czarter jachtu. Wskazano w niej m.in., jaka jest różnica, gdy do czarteru dokładane są usługi skippera.

Pytanie o sposób opodatkowania zostało skierowane do urzędu przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność polegającą na pośredniczeniu w wynajmie jachtów lub organizowaniu rejsów turystycznych. Polega ona na wykupieniu czarteru jachtu od armatora i odsprzedawaniu nabywcy (klientowi). Na życzenie klienta przedsiębiorca dokłada usługę w postaci skippera, który prowadzi jacht. Z tym że czasami jest to usługa własna, a czasami skipper jest pracownikiem innej firmy (czyli dochodzi do nabycia usługi skippera). Czartery i rejsy odbywają się albo na terenie krajów należących do UE, albo poza terytorium Wspólnoty (np. w Chorwacji).  

Obecność skippera kluczowa
Zdaniem dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (interpretacja z 10.6.2011 r., IBPP3/443-310/11/PK) sytuacja, w której usługa polega na czarterowaniu jachtu wraz z usługą prowadzenia jachtu przez skippera, jest usługą turystyki. Składa się ona bowiem z dwóch elementów składowych, jednakże jej składnikiem wiodącym jest niewątpliwie samo zorganizowanie podróży turystycznej – dla ostatecznego nabywcy usługi.
Natomiast sam czarter jachtu, kiedy aktywność przedsiębiorcy ogranicza się do zakupu i odsprzedaży przedmiotowej usługi, nie może być uznana za usługę turystyki. Co ciekawe, wyjaśniając pojęcie usługi turystyki,` urząd w ogóle nie powołał się na przepisy ustawy o usługach turystycznych. 

Czarter+własny skipper
W przypadku świadczenia usług turystyki, o których mowa w art. 119, miejscem świadczenia co do zasady jest miejsce, w którym świadczący usługę ma siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania. Jeśli tak jest to, usługi turystyki musza być opodatkowane na terenie kraju.
Zdaniem urzędu, jeżeli usługa turystyki będzie świadczona poza terytorium Unii Europejskiej, a ponadto w zakres świadczonej usługi turystyki wchodzą wyłącznie usługi nabyte od innych podatników dla bezpośredniej korzyści ostatecznego nabywcy, to przedmiotowa usługa powinna być opodatkowana stawką 0 proc. (na podstawie art. 119 ust. 7 ustawy o VAT).
Natomiast jeżeli do tak zobrazowanej usługi przedsiębiorca dodaje usługę własną polegającą na świadczeniu usług prowadzenia jachtu przez skippera, wówczas opodatkowanie podatkiem od towarów i usług należy podzielić i zastosować opodatkowanie stawką 0 proc. dla części dotyczącej usługi zakupionej od innego podatnika dla bezpośredniej korzyści ostatecznego nabywcy (czarter jachtu) i stawką podstawową 23 proc. dla usługi własnej (prowadzenie jachtu przez skippera).
W przypadku świadczenia usługi turystycznej odbywającej się zarówno na terytorium Unii Europejskiej, jak i poza nim opodatkowanie wg stawki 0 proc. jest możliwe tylko w części, która dotyczy usług świadczonych poza terytorium Unii Europejskiej. Natomiast ta część usługi, która jest świadczona na terytorium Unii Europejskiej, podlega opodatkowaniu według stawki 23 proc. (art. 119 ust. 8 ustawy o VAT).
 
Sam czarter – stawka 0 proc.
W przypadku świadczenia usług czarteru samego jachtu na okres nieprzekraczający 90 dni mamy do czynienia z nową instytucją, jaką jest krótkoterminowy wynajem środków transportu. Będzie więc ona podlegać opodatkowaniu jako usługa najmu środków transportu. Miejscem świadczenia takich usług zgodnie z art. 28j ustawy o VAT będzie miejsce, w którym te środki transportu są faktycznie oddawane do dyspozycji usługobiorcy. Tak więc w przypadku oddania jachtu do dyspozycji nabywcy poza terytorium kraju usługa taka nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż miejscem świadczenia takiej usługi, a tym samym jej miejscem opodatkowania, nie jest terytorium kraju. Jeżeli zaś oddanie jachtu do dyspozycji usługobiorcy nastąpi na terytorium kraju, usługa ta będzie opodatkowana podatkiem VAT wg stawki krajowej – 23 proc. 
Joanna Torbé


Pamiętaj o dokumentach:
Warunkiem niezbędnym do zastosowania stawki 0 proc., w opisanych wyżej przypadkach jest każdorazowo posiadane dokumentów potwierdzających, że usługi turystyki są faktycznie świadczone poza terytorium Unii Europejskiej.

2011-09-12 16:50:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Sylwester Gadomski, właściciel biura PoraWakacji.pl w Aleksandrowie Łódzkim  » więcej






Newsletter

»

Zamów newsletter