Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»

Norwegia – kraj dla miłośników natury

Piękna przyroda, fiordy, góry, zorza polarna i słońce o północy – to najważniejsze powody, dla których miłośnicy aktywnego wypoczynku wybierają Norwegię. Kraj jest atrakcyjnym miejscem, zarówno na krótkie wypady w ciągu roku, jak i dłuższe zagraniczne wakacje lub ferie zimowe.

Różnorodność atrakcji sprawia, że w Norwegii każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Wybrzeże kraju jest bardzo długie, rozpoczyna się na południowym archipelagu i ciągnie do dzikich pustkowi północy. W tej części kraju, gdzie w miesiącach letnich słońce nigdy nie zachodzi, można poczuć fenomen dnia polarnego, wybrać się na safari, a także, jak w niewielu miejscach na świecie, grać w golfa w środku nocy.
Południe kraju interesuje przede wszystkim tych, którzy preferują spokojny wypoczynek. Ciągnące się skały pozwalają na spokojne całodzienne opalanie się z książką w ręku. Dla szukających dawki adrenaliny podczas wypoczynku idealne będzie zachodnie wybrzeże. Rafting, wędrówki i kajakarstwo to tylko niektóre z możliwości spędzenia wolnego czasu. 

Fiordy – symbol i wizytówka Norwegii
Kraina Fiordów Norwegii rozciąga się w zachodniej części kraju. To tam znajdują się najdłuższe z nich, w tym Sognefjord liczący ponad 200 km. Jest to doskonałe miejsce do pieszych wędrówek po lodowcach, jazdy na rowerze i kajakowania po jeziorach. Turyści mogą podziwiać wybrzeże z pokładu promów, statków wycieczkowych, jak również z brzegu, przez okna autokaru lub samochodu. I dla grup, i dla indywidualnych turystów dodatkową atrakcją mogą być kajakowe wycieczki po najbardziej spektakularnych odcinkach fiordów. Jest to oferta dla każdego, w tym dla rodzin z dziećmi, ponieważ organizowane wycieczki nie wymagają wcześniejszego doświadczenia, nie są też męczące ani niebezpieczne, bo wody fiordów są spokojne. Bardzo dobrze rozwinięta jest tu sieć organizatorów aktywnego wypoczynku i baza noclegowa. 

Kultura w Oslo
Odwiedzając Norwegię, nie można ominąć stołecznego Oslo, które liczy już ponad tysiąc lat. Miasto oferuje ponad 50 muzeów, w tym słynne Muzeum Łodzi Wikingów, Muzeum Kon-Tiki, Centrum Noblowskie i Park Vigelanda. Do najważniejszych atrakcji w Oslo zalicza się również nowy gmach opery znajdujący się w dzielnicy Bjørvika (na początku Oslofjord). Po spacerze przez otaczające Oslofjord centrum warto wybrać się na wzgórze Holmenkollen i wjechać na szczyt nowej skoczni narciarskiej, skąd rozpościera się panorama na okoliczne góry i morze.
Zakwaterowanie w stolicy kraju jest bardzo różnorodne. Poza licznymi znanymi, światowymi markami można znaleźć nocleg w jednym z 50 hoteli. Obiekty nie mają gwiazdek, ale z reguły prezentują bardzo dobry standard. 

Tradycja i nowoczesność w Bergen
Drugie najważniejsze miasto
w Norwegii – Bergen łączy w sobie historię i tradycję międzynarodowej metropolii z urokiem i atmosferą małego miasteczka. Bergen słynie z hanzeatyckiego portu Bryggen, targu rybnego, otaczających go gór i fiordów, takich jak Hardangerfjord i Sognefjord. Jedną z największych atrakcji w mieście jest kolejka linowa Fløibanen. Można przemieścić się nią z centrum miasta na szczyt góry Fløien (320 m n.p.m), aby podziwiać panoramę miasta i okolic bogatych w przyrodnicze dzieła szuki. Fløibanen kursuje co piętnaście minut lub częściej, jeśli jest wielu chętnych. Rezerwacja miejsc nie jest konieczna. 

Wielorybnicze safari
Jedną z największych atrakcji dostępnych tylko w tym regionie świata jest wielorybnicze safari. Wypływając z portów na wysokości Narviku na północ od Lofotów, archipelagu spektakularnych wysp położonych za
kołem podbiegunowym, można dosłownie na wyciągnięcie ręki zbliżyć się do największych morskich ssaków. Taką niezwykłą zimową przygodę oferują organizatorzy Whale Safari. Chętnych turystów nigdy nie brakuje. 

Arktyka dla każdego
Spitsbergen to największa z wysp archipelagu Svalbardu. Nazwa Svalbard oznacza „zimne wybrzeża" i po raz pierwszy pojawiła się w islandzkich źródłach pisanych w XII wieku. Jest to najłatwiej dostępny fragment Arktyki na Ziemi. Kursują tam regularnie samoloty z lądowej części Norwegii, działają hotele, w tym trapersko urządzony Mary Ann's Polarrigg. Lokalna organizacja Svalbard Reiseliv pomaga w zorganizowaniu noclegów i aktywnego wypoczynku, poczynając od rajdów śnieżnymi skuterami, poprzez zwiedzanie lodowych grot, po rejsy statkami. Prawie 65 proc. powierzchni wysp Svalbardu to obszary będące pod ochroną. Znajduje się tam sześć parków narodowych, trzy rezerwaty przyrody i piętnaście rezerwatów ptaków. Jest tam również największy lodowiec Austfonna, który jest po Arktyce
i Grenlandii, trzecią co do wielkości czapą lodową na świecie. 

Kolebka Norwegii
Środkowa Norwegia, czyli region Trøndelag ze stolicą w Trondheim, to prawdziwa kolebka kraju, znana przede wszystkim przez miłośników wędkarstwa morskiego. Natura, kultura morska i bogata historia to jej główne zalety. Wzdłuż wybrzeża środkowej Norwegii znajdują się popularne ośrodki wędkarskie, m.in. na wyspie Hitra i Frøya. Na tej pierwszej wybudowane zostało Muzeum Dziedzictwa Morskiego Południowego Trøndelag, którego myślą przewodnią jest hasło: „opowiadamy historię”, a symbolem – kormoran, jeden z najbardziej charakterystycznych przedstawicieli fauny wybrzeża. Region Trøndelag kryje też wiele innych atrakcji, jak np. zabytkowe miasteczko Røros wpisane na listę UNESCO oraz katedrę Nidaros położoną
w Trondheim. 



Warto wiedzieć:
• Zorze polarną można oglądać od listopada do marca, a najlepsze do tego warunki panują na północy kraju.
• Najgłębsze fiordy liczą sobie ponad 1300 metrów głebokości.
• Długość linii brzegowej bez fiordów
i zatok liczy ponad 25 tys. km i jest dłuższa od linii brzegowej całej Afryki.
• Od 2001 roku przez cztery kolejne lata z rzędu Norwegia zajmowała pierwsze miejsce w rankingu ONZ w kategorii „Najlepsze miejsce do życia”.
• Wstęp do wszystkich parków narodowych jest bezpłatny.
• W Norwegii część dróg jest płatna (głównie wokół dużych miast, jak Oslo i Bergen), a opłaty uiszcza się poprzez elektroniczny system AutoPass (www.autopass.no).
• W maju lub październiku podróżując drogami górskimi, trzeba być przygotowanym na zmienne warunki atmosferyczne, nawet śnieg. Warto zabrać ze sobą łańcuchy na koła.
• Niektóre drogi górskie są zamknięte
w maju, czerwcu, wrześniu lub październiku ze względu na warunki atmosferyczne. Informacje o stanie dróg dostepne są pod nr 175 lub, z telefonu komórkowego +47 22 65 40 40.
• Śniadania w norweskich hotelach są obfite niezależnie od typu hotelu.

2011-09-21 16:33:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Ludzie

»




»Beata Górka
, Rafał Górka właściciele biura HolidayCafe.pl w Tarnowskich Górach, laureaci konkursu Agent Roku 2024  » więcej



Newsletter

»

Zamów newsletter