Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»

Będą zmiany w ustalaniu różnic kursowych

W Dzienniku Ustaw ogłoszono nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych. Wynika z niej, że od początku nowego roku zmienią się zasady ustalania różnic kursowych na potrzeby prawa podatkowego.

Obecnie różnice kursowe mogą być ustalane według tzw. metody podatkowej lub rachunkowej. Przepisy obu ustaw (ustawy o CIT i PIT) stanowią tylko tyle, że jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień. Wprowadzone zmiany mają na celu uproszczenie podatkowych zasad ustalania różnic kursowych oraz ich ujednolicenie z przepisami o rachunkowości (kwestie te reguluje art. 30 ust. 2 tej ustawy). Zgodnie z nowymi regulacjami (art. 15a ust. 4 ustawy o CIT) przy ustalaniu różnic kursowych należy uwzględniać kursy faktycznie zastosowane w przypadku otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań oraz sprzedaży lub kupna walut obcych. W pozostałych przypadkach, a także gdy nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.
Zmiany te spowodują ujednolicenie przepisów ustaw o podatku dochodowym z ustawą o rachunkowości.
Analogiczną zmianę proponuje się wprowadzić w treści art. 24c ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych pojawi się jeszcze jedna ważna zmiana. Zgodnie z nowelizacją, po przekształceniu firmy (połączenia lub podziału), przedsiębiorstwo będzie mogło zrezygnować z metody ustalania różnic kursowych z której korzytał poprzednik. Trzeba będzie o tym zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w terminie 30 dni od daty dokonanego połączenia lub podziału. JT


Ustawa z 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w omawianym zakresie ma wejść w życie 1 stycznia 2012 r. 


Definicje
Kurs faktycznie zastosowany
Pojęcie to nie zostało zdefiniowane w przepisach prawa podatkowego. Przyjmuje się, że chodzi o kurs po jakim dokonuje się faktycznej wyceny waluty obcej w celu ustalania różnic kursowych. Przy podatkowej metodzie ustalania różnic kursowych w ramach faktycznie zastosowanego kursu walut uwzględniane mogą być różne kursy walutowe, w tym bankowe. Ustalenie podatkowych różnic
kursowych w oparciu o kurs bankowy, pełniący funkcję kursu faktycznie
zastosowanego, stanowi obecnie podstawę uwzględnienia różnic
kursowych. 

2011-10-13 16:52:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
.

»



Newsletter

»

Zamów newsletter