Komisja Europejska wyróżniła kolejne obiekty Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Nie zabrakło też polskiego akcentu.
Siedem obiektów historycznych zostało uhonorowanych przez Komisję Europejską Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Zdaniem urzędników odgrywają one znaczącą rolę w kształtowaniu historii i kulturze Europy.
Wśród zwycięzców znalazły się Cisterscapes – inicjatywa łącząca obiekty pocysterskie w Austrii, Czechach, Niemczech, Polsce i Słowenii, klasztor San Jerónimo de Yuste, Cuacos de Yuste (Hiszpania), Muzeum Pana Jezusa na Poddaszu (Holandia), Teatr Królewski Toone (Belgia), zagroda Kalevala w Laponii (Finlandia), Ateneum Rumuńskie (Rumunia) i wieś Sant'Anna di Stazzema (Włochy).
Znak Dziedzictwa Europejskiego został ustanowiony przez UE w 2011 roku w celu promowania poczucia przynależności i tożsamości wśród Europejczyków. Prezentuje miejsca, które odegrały kluczową rolę w kształtowaniu wspólnej historii kontynentu. Po raz pierwszy został przyznany w 2013 roku, obecnie obiektów nim objętych można znaleźć w Europie 67.
Odznaczenie przyznawane jest co dwa lata, a każdy kraj UE może zaproponować maksymalnie dwa obiekty. Następnie panel niezależnych ekspertów wybiera jedną lokalizację z każdego uczestniczącego kraju. Na podstawie ich rekomendacji Komisja Europejska wyznacza obiekty, które otrzymają znak. Spośród 16 kandydujących obiektów wybrano 7 obiektów z tego roku. MG