Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


TRENDY
POT pyta Polaków o majówkę


Polska Organizacja Turystyczna zapytała Polaków o ich plany wyjazdowe na nadchodzącą majówkę. Z raportu wynika, że większość spędzi urlop w Polsce, a osób wyjeżdżających jest o 10 pp. więcej niż przed rokiem.

Na majówkę w tym roku wyjedzie czterech na dziesięciu Polaków, czyli o 10 pp.więcej niż w ubiegłym roku. Większość wybierze pobyty w kraju – taką opcję wskazuje co czwarty ankietowany, za granicę wybierze się co dwunasty. Część respondentów (12 proc.) nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji odnośnie kierunku wyjazdu – deklarują, że planują wyjechać, ale nie wiedzą dokąd. Niemal połowa Polaków nie zamierza w czasie „majówki” brać udziału w wyjeździe z noclegiem poza miejscem zamieszkania, jednak ponad 1/3 z nich planuje w tym czasie krótkie jednodniowe (bez noclegu) wycieczki po okolicy.

- Długi weekend majowy to doskonały czas na odkrywanie nowych miejsc i sposobów aktywnego spędzania czasu, eksplorację szlaków turystycznych i poszerzanie horyzontów o nowe doznania i przeżycia – mówi Piotr Borys, wiceminister turystyki. - Coraz więcej Polaków decyduje się na spędzenie długiego weekendu majowego w kraju, a bogactwo atrakcji turystycznych stwarza im różnorodne opcje do zagospodarowania czasu. Już nawet jednodniowe wyprawy zapewniają możliwości odkrywania pięknych miejsc, zarówno tych znanych, jak i tych ukrytych, rozsianych po całej Polsce. Bez względu na warunki pogodowe, mamy w Polsce do dyspozycji mnóstwo wariantów aktywnego wypoczynku i rekreacji, od spacerów po górskich szlakach, żeglugi, tras rowerowych czy biwakowania po zwiedzanie zabytków. Życzę wszystkim udanego wypoczynku! - dodaje.

Głównym celem podróży krajowych są wypoczynek i relaks (39 proc. wskazań) lub jego bardziej aktywna forma – „wycieczki piesze i spacery” (21 proc.), a także zwiedzanie atrakcji turystycznych i kulturalnych oraz odwiedziny u krewnych i znajomych (po 13 proc.). Najczęściej Polacy pojadą w góry (34 proc.), do miast, nad morze czy w inne miejsca planuje wyjechać po mniej więcej 20 proc. spośród tych, którzy majówkę spędzą na wyjeździe krajowym. Niemal 60 proc. planujących wyjazd krajowy zamierza skorzystać z płatnej bazy noclegowej (pakiet pobytowy, noclegi w hotelu/ pensjonacie lub innym miejscu noclegowym bez wyżywienia), natomiast 32 proc. zatrzyma się u rodziny/ znajomych, we własnym domku wakacyjnym / mieszkaniu / na działce lub innym bezpłatnym miejscu noclegowym. Wybierając miejsce noclegu podczas tegorocznego długiego weekendu majowego wypoczywający w Polsce kierowali się przede wszystkim kosztem pobytu (47 proc.), estetyką i komfortem tego miejsca oraz bliskim lub bezpośrednim sąsiedztwem dzikiej przyrody (po 31 proc.). Najwięcej respondentów planuje wyjechać na od 4 do 7 dni (39 proc.), na wyjazdy krótsze (2-3 dniowe) wskazuje natomiast 28 proc. wyjeżdżających w kraju.

- Święta majowe co roku cieszą się dużym zainteresowaniem Polaków z uwagi na możliwość kilkudniowego odpoczynku od pracy – zauważa Rafał Szmytke, prezes POT. - Także budząca się do życia wiosenna przyroda szczególnie inspiruje do wyjazdu lub chociaż wyjścia z domu i oderwania od rutyny codziennych obowiązków, co jest ważne dla naszego zdrowia i ogólnej kondycji – tłumaczy. W tym roku aż o 10 p.p. więcej Polaków niż w roku ubiegłym wyjedzie poza miejsce swojego zamieszkania w okresie 1-5 maja, a duża część zamierza organizować mikrowyprawy po okolicy. Cieszy mnie bardzo, jako Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, że znaczna część naszych rodaków postanowiła ten czas spędzić aktywnie, a głównym celem wycieczek pozostaje Polska – podsumowuje.

Na majówkę za granicę Polacy wyjeżdżają, żeby zwiedzać atrakcje turystyczne i kulturalne (29 proc. wskazań), wypoczywać i relaksować się (24 proc.) lub nieco aktywnej – chodzić na piesze wycieczki i spacery po okolicy (15 proc.) bądź „po słońce” (13 proc.), które w Polsce, o tej porze roku nie jest nigdy pewne.

Niezależnie od tego czy Polacy majówkę planują spędzić w kraju czy za granicą, na wyjazdy wybierają się z rodziną: w parach - z dziećmi lub bez nich albo w innych konfiguracjach rodzinnych – z dziećmi lub z rodzicami (łącznie 74 proc. wskazań). Co dziesiąty respondent planuje wyjechać sam i – również co dziesiąty – w towarzystwie znajomych / przyjaciół. MG

2024-04-22 07:27:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»
»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej

Newsletter

»

Zamów newsletter