Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»

Pyrzowice drugim portem regionalnym w kraju

Port lotniczy Katowice w Pyrzowicach nie wierzy w kryzys w branży i stawia na nowe inwestycje, które zwiększą ilość pasażerów. Plany inwestycyjne drugiego pod względem ilości pasażerów lotniska regionalnego w Polsce opracowano już na kolejne 20 lat.

W 2011 roku lotnisko w Pyrzowicach po raz pierwszy w swojej historii odprawiło ponad 2,5 mln pasażerów, ten wynik daje śląskiemu portowi drugie miejsce wśród regionalnych lotnisk w kraju za krakowskimi Balicami. Pyrzowice mają chrapkę na jeszcze większy kawałek tortu z połączeń regularnych i czarterowych oraz cargo. W bieżącym roku Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach chce odprawić o co najmniej 200-300 tysięcy pasażerów więcej. W 2012 roku będzie można stąd latać na 33 trasach regularnych i 43 czarterowych. 
    Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, zarządca portu, przedstawiło plany rozwoju na kolejne lata. Najważniejsze zadania zaplanowane na lata 2012-16 to budowa mierzącej ponad 3 km drogi startowej, rozbudowa terenu postoju samolotów i modernizacja dróg kołowania. Już wiosną ma być gotowy hangar techniczny dla samolotów i nowa elewacja terminalu A, który został powiększony do 8,6 tys. metrów kw. Jak podkreśla rzecznik GTL, Cezary Orzech, inwestycje są prowadzone etapowo, by nie utrudniać bieżącego ruchu. – Od tego roku lotniska wojskowe na mocy stosownego rozporządzenia będą przekazywane sukcesywnie samorządom, co może wpłynąć na rozwój branży lotniczej. Katowice Airport ten etap mają już dawno za sobą. Samorząd województwa śląskiego jako pierwszy w kraju po likwidacji 39. Pułku Myśliwskiego i otrzymaniu terenu od Agencji Mienia Wojskowego wniósł go aportem do GTL SA spółki zarządzającej lotniskiem. 25 hektarów przekazanych w 2009 r. obejmuje teren, gdzie położona jest powojskowa baza paliw i bocznica kolejowa. Artur Tomasik, prezes GTL SA szybką decyzję samorządu, będącego akcjonariuszem spółki, ocenia bardzo pozytywnie. – Przejęcie terenu lotniska od wojska pozwoliło na prostszą i szybszą realizację zaplanowanych inwestycji. Jasna i klarowna sytuacja prawna właściciela gruntu jest podstawową zaletą każdego podmiotu gospodarczego myślącego o rozwoju. Plany na najbliższe 20 lat przewidują budowę nowego terminalu, wielopoziomowych parkingów i nowej drogi dojazdu do Pyrzowic, również koleją. W 2030 roku zarządca portu chciałby odprawić aż 7 milionów osób. JK

2012-02-23 16:35:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»
»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej

Newsletter

»

Zamów newsletter