Z danych Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (TFG) wynika, że tylko w pierwszym półroczu 2024 roku na wykupienie podróży zorganizowanej zdecydowało się blisko 4,6 mln turystów. Dla porównania, rok wcześniej było to ok. 4 mln osób, a dwa lata temu ok. 3,2 mln osób. Może to oznaczać rekordowy cały rok dla branży.
Od stycznia do czerwca 2024 roku organizatorzy turystyki oraz przedsiębiorcy umożliwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych zawarli blisko 1,6 mln umów. Objęły one blisko 4,6 mln podróżnych.
Klienci wybierali głównie wycieczki zagraniczne – zarówno europejskie, jak i pozaeuropejskie. Na taką ofertę zdecydowało się ok. 3,5 mln osób, z czego 2,7 mln wybrało zagraniczne imprezy turystyczne z lotem czarterowym. Wycieczki w Polsce i krajach ościennych wykupiło w pierwszym półroczu 2024 roku ok. 1,1 mln turystów. W tej kategorii w ostatnich latach zaobserwować można systematyczny spadek, podczas gdy liczba osób korzystających z wyjazdów zagranicznych wyraźnie rośnie.
TFG podaje również, że w pierwszym półroczu 2024 roku dwóch przedsiębiorców turystycznych ogłosiło niewypłacalność. W skali całej branży (ponad 5 tys. firm) to niewiele. W ubiegłym roku co prawda nie odnotowano żadnego takiego przypadku, jednak we wcześniejszych latach również dochodziło do kilku upadłości rocznie. Fundusz podkreśla, że tylko wyjazd z legalnie działającym biurem, ujętym w prowadzonej ewidencji i niewykreślonym z niej (bezpłatny dostęp na ewidencja.ufg.pl), zapewnia wsparcie finansowe w razie niewypłacalności organizatora imprezy lub odwołania imprezy z powodu zaistnienia zdarzeń takich jak działania wojenne, nagłe zjawiska klimatyczne, etc. MG