Rok po jaśminowej rewolucji Tunezja wciąż toczy bój. Tym razem o odbudowę sektora turystycznego, który w roku 2011 mocno odczuł skutki niestabilnej sytuacji politycznej. Choć stan bezpieczeństwa kraju uległ normalizacji, nie odzyskano zainteresowania turystów.
Turystyka jest jedną z dwóch głównych gałęzi gospodarki tego północnoafrykańskiego kraju, a co się z tym wiąże zapewnia znaczne wpływy do budżetu. Do tej pory znajdowała w niej zatrudnienie 1/5 tunezyjskiego społeczeństwa. Zeszłoroczna walka o demokrację, choć zakończyła się sukcesem, przyniosła wzrost bezrobocia oraz straty finansowe. Tylko od stycznia do 20 czerwca 2011 dochody z turystyki spadły o 51 proc., a liczba turystów o 40 proc. MC
>> Więcej przeczytasz w najnowszym numerze WT nr 6/252 (16-31 marca 2012)
Przekonać o stabilności
Rozmowa z Elyesem Fakhfakhem, ministrem turystyki Tunezji.
WT Jaką receptę na straty w ruchu turystycznym znalazło Ministerstwo Turystyki Tunezji?
W zeszłym roku mieliśmy sytuację wyjątkową. Jednak rewolucja miała miejsce raz, teraz zaś nadszedł czas, żeby iść do przodu. Tunezja jest już bezpieczna, dlatego w obecnej chwili przede wszystkim zależy nam na przekonaniu ludzi o stabilności sytuacji panującej w kraju, na odbudowaniu zaufania turystów.
WT Proszę opowiedzieć o planach odbudowy sektora turystycznego w Tunezji.
Pierwszy krok został już zrobiony, zorganizowaliśmy spotkanie dla branży i dziennikarzy. W ten sposób chcemy z jednej strony zapewnić o wysokim poziomie bezpieczeństwa panującego w kraju, z drugiej wypromować naszą destynację. Jako kraj mamy ogromny potencjał, na który składa się kilka elementów, takich jak: architektura, kultura, historia. Chcemy udowodnić, że nasza turystyka jest zróżnicowana, a jakość świadczonych usług staje się coraz wyższa.
WT Czy w związku z projektami promującymi tunezyjską turystykę ministerstwo zamierza podjąć specjalne działania?
Tak. Od 15 lat jesteśmy obecni na różnych imprezach targowych. Ostatnio byliśmy na FITUR w Madrycie. Poza intensywniejszą obecnością na targach zamierzamy organizować dużo eventów turystycznych, takich jak seminarium „3 tysiące lat historii – 50 lat turystyki – rok demokracji” dla europejskich przedstawicieli branży, które odbyło się na początku lutego. Na takie spotkania chcemy zapraszać nie tylko touroperatorów, agentów i stowarzyszenia turystyczne, ale również liderów opinii oraz dziennikarzy.
Elyes Fakhfakh urodził się w 1972 roku w Tunisie. Z wykształcenia jest inżynierem i specjalistą od zarządzania zasobami ludzkimi. W 2004 r. wyjechał do Polski, gdzie został kierownikiem operacyjnym w firmie Total. Z firmą tą związany jest od 1999 r. W 2006 r. wrócił do Tunezji. Od 2011 r. jest ministrem turystyki.