Europejski Znak „Turystyka Wysokiej Jakości” to projekt, który ma zwiększyć zaufanie klientów do oferty turystycznej Starego Kontynentu. Komisja Europejska prace nad jego utworzeniem i wdrożeniem prowadzi już prawie dwa lata. Obecnie projekt poddawany jest konsultacjom publicznym.
Istniejące obecnie systemy jakości w krajach europejskich są na tyle zróżnicowane, że ich zestawienie ze sobą właściwie nie jest możliwe. Problem stanowi też to, że nie są one przez mieszkańców UE rozpoznawalne. Dodatkowo część krajów, w tym Polska, takich systemów w ogóle nie posiada. Sytuacja ta powoduje, że dziś turysta, który chce spędzić urlop w Europie, napotyka na rzeczywisty problem przy ocenie standardu poszczególnych ofert. To właśnie dlatego UE chce stworzyć jednolity system jakości, obejmujący zasięgiem cały sektor usług turystycznych na kontynencie. Jednym z pomysłów jest stworzenie Znaku Jakości w Turystyce (ZJT). O jego przyznanie mogłyby ubiegać się już istniejące lub nowo powstające systemy certyfikacji, a nie pojedyncze podmioty gospodarcze. Otrzymanie znaku byłoby związane ze spełnieniem jednolitych kryteriów ustanowionych na poziomie europejskim. Uczestnictwo w programie dla systemów jakości byłoby bezpłatne i dobrowolne. MG
>> Więcej przeczytasz w najnowszym numerze WT nr 11/257 (1-15 czerwca 2012)
TURYSTYKA JEST JEDNYM Z FILARÓW GOSPODARKI UE
Turystyka to 3. filar gospodarki Unii Europejskiej
PKB Unii Europejskiej wytwarzane jest przez turystykę
firm działa w turystyce UE. Zatrudniają one 9,7 mln osób
PKB Unii Europejskiej pochodzi posrednio z turystyki
Wraz z wejściem w życie traktatu lizbońskiego UE pozyskała uprawnienia do podejmowania działań w celu wspierania sektora turystyki, a także koordynacji bądź uzupełniania działań prowadzonych przez państwa członkowskie.