W zeszłym roku sektor turystyki na Karaibach po raz drugi z rzędu przekroczył poziomy sprzed pandemii – wynika z najnowszego raportu Caribbean Tourism Organisation (CTO). W tym roku trend nadal jest pozytywny, choć widać pewne spowolnienie.
Według danych CTO, liczba międzynarodowych przyjazdów turystycznych wzrosła o 6,1 proc. względem 2023 roku do 34,2 mln odwiedzających. To oznacza również wzrost o 6,9 proc. wobec 2019 roku – już drugi rok z rzędu, w którym region przekroczył stan sprzed pandemii, pisze portal Travel Weekly.
Stany Zjednoczone pozostały w 2024 roku najważniejszym rynkiem źródłowym, generując około 16,8 mln przyjazdów – o 3,5 proc. więcej niż w 2023 r. i 7,9 proc. powyżej poziomów sprzed pandemii. Kanada wygenerowała 3,3 mln przyjazdów, co oznacza wzrost o 4 proc. względem 2023 r., choć wciąż nieco poniżej poziomu z 2019 roku. Europa odnotowała skromniejszy wzrost – o 1,4 proc. do poziomu 5,3 mln turystów, co stanowi 89,4 proc. poziomów z 2019 roku. Ameryka Południowa wykazała najwyższą dynamikę wzrostu – do 2 mln przyjazdów, co oznacza wzrost o 17,8 proc. rok do roku i 19,7 proc. względem 2019 roku.
Jednak prognozy na 2025 rok wskazują na bardziej umiarkowane tempo wzrostu, z uwagi na niepewność gospodarczą i geopolityczną.
- Oczekujemy, że turystyka na Karaibach będzie nadal rosła w 2025 roku – mówi Aliyyah Shakee, dyrektor ds. badań CTO.- Niemniej ze względu na utrzymującą się niepewność gospodarczą oraz spowolnienia w głównych rynkach źródłowych w pierwszym kwartale, tempo wzrostu będzie najprawdopodobniej bardziej umiarkowane niż wcześniej zakładano – dodaje.
CTO prognozuje obecnie, że liczba przyjazdów z noclegiem wzrośnie o 2–5 proc., osiągając około 35 mln turystów. Sektor rejsów również pozostaje w trendzie wzrostowym – liczba pasażerów ma wzrosnąć o 5–7 proc., zbliżając się do poziomu 36 mln.
- Pomimo globalnych wyzwań i geopolitycznej niepewności, wykazujemy niezwykłą odporność. Aby utrzymać to tempo, musimy dalej inwestować strategicznie, rozwijać innowacyjne partnerstwa i wdrażać zrównoważone praktyki, które chronią naszych ludzi, naszą kulturę i środowisko. Przyszłość turystyki na Karaibach nie tylko wygląda obiecująco – to my ją kształtujemy – podsumowuje Dona Regis-Prosper, sekretarz generalna CTO. MBG