Jak na prawdziwy jubileusz przystało były gratulacje - Gryf Pomorski od Marszałka Województwa Mieczysława Struka, podziękowania od Prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej – Marty Chełkowskiej, uroczysta sesja Rady Miasta, znakomity program turystyczny i kulturalny. Oficjalni goście dopisali, a branża turystyczna „pod skrzydłami” lokalnej organizacji turystycznej pokazała jak można się zintegrować bawiąc przy tym znakomicie.
Burmistrz Krynicy Morskiej Krzysztof Swat i Przewodnicząca Rady Miasta Teresa Pawłowska zadbali o to by goście przybyli nie tylko z województwa ale także z zaprzyjaźnionej Krynicy Zdroju czuli się wyśmienicie. - 25 lat nadania praw miejskich jest tylko wycinkiem bogatej historii Krynicy Morskiej. Niemniej ten srebrny jubileusz jest bardzo ważny dla naszej całej samorządowej wspólnoty. W 1991 roku Krynica Morska otrzymała prawa miejskie odłączając się wraz z Piaskami, Siekierkami i Przebrnem od gminy Sztutowo. Formę prawną temu wydarzeniu nadało Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1990 roku podpisane przez Prezesa Rady Ministrów Tadeusza Mazowieckiego. 2 kwietnia 1991 roku rozporządzenie weszło w życie a Krynica Morska stała się miastem, jedynym na Mierzei Wiślanej i jednym z najmniejszych w Polsce – powiedział burmistrz Krynicy Krzysztof Swat otwierając uroczystą sesję Rady Miasta.
W czasie tych 25 lat funkcję burmistrza piastowało pięć osób. Od 1 grudnia 2014 pełni ją Krzysztof Swat, który dwa lata temu zainicjował podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Krynica Morską a Krynicą Zdrój. W czasie uroczystej sesji podpisano Porozumienie o dalszej współpracy w dziedzinie rozwoju turystyki, edukacji, działań ekologicznych i wymiany seniorów, która już miała miejsce w minionym roku. Ten pomysł pozwolił przedłużyć sezon turystyczny w obu miastach. 25 lat aktywności samorządu oraz branży turystycznej zaowocowało dynamicznym rozwojem Krynicy Morskiej. Stało się to możliwe dzięki środkom Unii Europejskiej, z których miasto odważnie korzystało i nadal korzysta.
Duża w tym zasługa lokalnej organizacji turystycznej, której prezes Adrian Bogusłowicz przed kilkunastoma laty potrafił zintegrować branżę turystyczną i dzięki wielu działaniom promocyjnym LOT sprawił, że o Krynicy Morskiej dowiedziała się Polska i kraje sąsiadujące z Mierzeją Wiślaną. Dobra współpraca z PROT zaowocowała wieloma projektami, a prezes PROT - Marta Chełkowska powiedziała w czasie swojego wystąpienia, że Krynica Morska to miejsce, w którym „to co jest niemożliwe staje się możliwe”. I pomimo że Krynica Morska jest na krańcu województwa jest jednym z najważniejszych partnerów ROT.
Obecnie miasto stara się o uzyskanie statusu uzdrowiska i to jest jeden z priorytetów. - Uzdrowisko to szansa rozwoju miasta, naszych mieszkańców i przedsiębiorców. To zwiększony kapitał społeczny, baza lecznicza i całoroczne miejsca pracy wsparte kontraktami NFZ lub innych instytucji. Rozpoznawalność turystyczna Krynicy Morskiej i jej atrakcyjność jest wynikiem dobrze rozwijających się przedsiębiorców. Jest to koło napędowe, dzięki któremu tak wiele osób chętnie przyjeżdża na Mierzeje Wiślaną – powiedział w trakcie uroczystości burmistrz Swat.
Krynica Morska ma duże doświadczenie we współpracy z samorządem Rosyjskiego Bałtijska, Nowogródka na Białorusi oraz Krynicy Zdrój. W czasie uroczystej sesji podpisano umowę partnerską, która jest uwieńczeniem rozpoczętej dwa lata wcześniej współpracy pod hasłem „Miasta są dwa a Krynica jest jedna”.
Miasto ma wiele do zaoferowania dla turystów i mieszkańców. W ramach projektu Pętla Żuławska zmodernizowano port jachtowy, który teraz jest areną zmagań żeglarzy w ramach Pucharów Polskiego Związku Żeglarskiego czy Mistrzostw Polski. Wyremontowane ulice, Słoneczny Bulwar nad morzem, 100 procentowe skanalizowanie i zwodociągowanie gminy, Promenada Nadmorska i ścieżki rowerowe, które niebawem powstaną są dowodem, że miasto jest właściwie zarządzane. Krynica Morska od wielu lat pozostaje w ścisłej czołówce rankingów wydatków inwestycyjnych. Mówiąc o Krynicy Morskiej nie można nie wspomnieć Jacht Klubu oraz o współpracy z sąsiadującymi samorządami, które wspólnie realizują takie projekty jak chociażby Pętla Żuławska czy pomorskie trasy rowerowe.
Do Honorowych Obywateli Krynicy Morskiej należy Joanna Chmielewska, pisarka, która w kronice miasta z okazji 10-lecia napisała: „Od lat marzyłam, żeby jakoś przynależeć do tego kawałka Mierzei! – serdecznie wdzięczna i zaszczycona Joanna Chmielewska”. Pisarka szczególnie umiłowała sobie Piaski i tam bardzo często tworzyła swoje książki.
Sportowym akcentem uroczystości był I Krynicki Rajd Rowerowy. Po jedenastu dniach morderczego wysiłku 17 śmiałków, którzy wyruszyli z Krynicy Zdrój dotarło w sobotę, 11 czerwca do Krynicy Morskiej. Kryniczanie przyjechali na jubileusz nadmorskiej imienniczki pokonując dystans ponad 1200 kilometrów. Nie odbyło się bez przygody - Rajd zakończył się z lekkim opóźnieniem, ponieważ rowerzyści... zabłądzili. Ostatecznie przy głośnych oklaskach i wiwatach mieszkańców oraz turystów, cykliści dotarli na metę, która mieściła się przy ulicy Teleexpressu. Śmiałkowie oprócz gratulacji z rąk burmistrzów obu Krynic otrzymali pamiątkowe medale. I Krynicki Rajd Rowerowy został zorganizowany w ramach zainicjowanej dwa lata temu współpracą między Krynicą Morską, a Krynicą Zdrój.
Jak podkreślają samorządowcy miast po obu stronach Polski, Krynice łączy nie tylko niemal identyczna nazwa, ale też turystyczny potencjał. Prezes LOT zapowiedział już kolejny rajd – we wrześniu 2017 roku wyruszy tym razem znad morza w góry. BAT