Badacze CBOS sprawdzili: gdzie, na jak długo wyjeżdżali Polacy w 2013, a także kto podróżował najczęściej. Analizowane były wyjazdy, które trwały dłużej niż jeden dzień, czyli te z przynajmniej jednym noclegiem. Na taki wyjazd zdecydowało się 46 proc. respondentów, chociaż na początku 2013, w badaniu CBOS, chęć wyjazdu zadeklarowało więcej, bo 54 proc. ankietowanych.
Jak podkreślają badacze chęć wyjazdu związana jest przede wszystkim z poziomem wykształcenia Polaków. Najczęściej podróżowały osoby z wyższym (84 proc.) i średnim wykształceniem (51 proc.). Zauważono też, że najrzadziej z co najmniej dwudniowego wyjazdu korzystali rolnicy indywidualni (18 proc.) i renciści (17 proc.). Znacząco częściej na wycieczki poza miejsce zamieszkania decydowali się mieszkańcy miast liczących co najmniej 500 tys. mieszkańców. Podobnie jak w 2012 roku Polacy wyjeżdżali przeciętnie dwa razy w ubiegłym roku. Mieszkańcy naszego kraju najczęściej wypoczywali przeciętnie (łącznie wszystkie wyjazdy)15 dni. Najbardziej popularne były wyjazdy tygodniowe.
Nad morze i w góry
Polacy najchętniej wybierali wypoczynek w kraju – tak zadeklarowało 39 proc. respondentów, za granicę wyjechało 15 proc. badanych. Najwięcej rodaków spędziło urlop w województwie: małopolskim (26 proc.), pomorskim (19 proc.), zachodniopomorskim (17 proc.), dolnośląskim (12 proc.), warmińsko-mazurskim (12 proc.) i śląskim (10 proc.). Preferowane były zatem regiony, które mają pasma górskie, nadmorskie plaże lub jeziora. Co ciekawe wyniki badania pokazały, że również mieszkańcy tych województw najczęściej wypoczywali w granicach swoich regionów.
Większość Polaków wyjeżdżających za granicę w celach wypoczynkowych wybierała kraje europejskie: Niemcy 19 proc. Chorwację, Włochy, Czechy, Turcję wybierało 10 proc. respondentów, Hiszpanię 9 proc., a Francję 8 proc. ankietowanych.
45 proc. spośród tych, którzy w ogóle nigdzie nie wyjechali za główny powód rezygnacji z wczasów podawała przyczyny finansowe (45 proc.). Na wiek i stan zdrowia wskazało 13 proc. ankietowanych, a trzecim, pod względem wskazań, powodem były obowiązki domowe (10 proc.). W 2014 na wypoczynek dłuższy niż jeden dzień ma zamiar wybrać się 52 proc. ankietowanych. Wyjazdu nie planuje w tym roku w ogóle 38 proc. badanych, a 10 proc. jeszcze nie podjęła decyzji.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI), w dniach 9-15 stycznia 2014 roku, na próbie 1067 mieszkańców Polski.