Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


RYNEK

Turkish Arlines z Katowic do Stambułu zacznie latać później niż planowałTurkish Airlines podjął decyzję o przesunięciu inauguracji połączenia Stambuł – Katowice z 3 marca 2023 r. na 1 maja 2023 r. Powodem jest brak zatwierdzenia przez ULC rozkładu na tej trasie na sezon letni.

Jak tłumaczy Katowice Airport, 10 listopada 2022 r. Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał decyzję zezwalającą Turkish Airlines na wykonywanie regularnych przewozów lotniczych na trasie Stambuł – Katowice – Stambuł. ULC powołał się na zapisy ustawy prawo lotnicze oraz umowy o komunikacji lotniczej pomiędzy Polską a Turcją. Zgodnie z polsko-turecką umową przewoźnik z Turcji może latać do Polski w ruchu rozkładowym na dwa lotniska, tj. do Warszawy oraz do drugiego portu wskazanego przez stronę turecką – aktualnie są to Katowice. W dniu 15 listopada 2022 r. ULC zatwierdził bez uwag rozkład zimowy (od 3 do 25 marca 2023 r.) dla połączenia Stambuł – Katowice – Stambuł.

W związku z powyższym z zaskoczeniem przyjęliśmy informację, że Urząd Lotnictwa Cywilnego odmawia dokonania technicznej czynności zatwierdzenia rozkładu Turkish Airlines na trasie Stambuł – Katowice na sezon „Lato 2023” (od 26 marca do 28 października 2023 r.). Na zatwierdzenie rozkładu letniego nasz kontrahent czeka już ponad 70 dni, tj. od 20 grudnia 2022 roku i to pomimo prawomocnej decyzji administracyjnej ULC, zezwalającej na obsługę trasy Stambuł – Katowice – Stambuł. Powyższa sytuacja wpływa na decyzyjność Turkish Airlines w zakresie uruchomienia połączenia Stambuł – Katowice, które pierwotnie zaplanowano na 3 marca 2023 roku, ponieważ bez akceptacji rozkładu „Lato 2023”, linia mogłaby operować na tej trasie zaledwie trzy tygodnie, tj. do 25 marca 2023 roku. Dlatego w związku z przeciągającym się oczekiwaniem na zatwierdzenie rozkładu letniego, przewoźnik zdecydował się na przesunięcie terminu inauguracji połączenia na 1 maja 2023 r. oraz na czasowe wstrzymanie sprzedaży biletów” - czytamy w komunikacie Katowice Airport.

Lotnisko przygotowało się na przyjęcie Turkish Airlines - zbudowało biuro przewoźnika, a pod potrzeby linii dostosowało fast track i salonik biznesowy w terminalu A.

ULC odniósł się do tej informacji, a w swoim komunikacie podał, że nie wydał odmowy, tylko że nadal rozpatruje wniosek o zatwierdzenie rozkładu lotów na sezon letni na trasach Warszawa-Stambuł, Katowice-Stambuł, Warszawa-Antalya. Wniosek jest rozpatrywany w oparciu o przepisy ustawy Prawo lotnicze i Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Turcji o transporcie lotniczym.

Zgodnie ze wspomnianą umową międzynarodową przewoźnicy lotniczy strony tureckiej i strony polskiej muszą dokonać ze sobą uzgodnień w zakresie realizowanych przewozów w danym sezonie rozkładowym. W sezonie rozkładowym Zima 2022/2023 przewoźnik strony polskiej nie zgłosił zastrzeżeń do wykonywania przez Turkish Airlines lotów na trasie Stambuł-Katowice. W związku z tym, Turkish Airlines może latać do końca sezonu zimowego. Natomiast LOT w piśmie z dnia 12 stycznia 2023 r. poinformował ULC, że jest zainteresowany rozpoczęciem lotów na trasie z Katowic do Stambułu. W związku z tym, zgodnie ze wspomnianą umową, w sezonie Lato 2023 obaj przewoźnicy muszą uzgodnić ze sobą rozkład lotów pomiędzy Polską a Turcją.

Z informacji otrzymanych z PLL LOT w dniu 28 lutego 2023 r. wynika, że rozmowy pomiędzy centralą PLL LOT i centralą Turkish Airlines w Stambule są już na końcowym etapie. Dopiero po uzyskaniu informacji o ostatecznym uzgodnieniu planów przewozowych obu przewoźników możliwe będzie podjęcie decyzji o zatwierdzeniu rozkładu Turkish Airlines na sezon letni na loty z i do Polski. Wierzymy, że centrale obu przewoźników zakończą rozmowy niezwłocznie, tak aby decyzja w sprawie zatwierdzenia rozkładu Turkish Airlines przez ULC, mogła zostać podjęta jak najszybciej” - wyjaśnia ULC. MG

2023-03-01 15:00:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»
»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej

Newsletter

»

Zamów newsletter