Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


RYNEK

Pasażerowie prawdopodobnie nie polecą z Katowic do StambułuLotnisko Pyrzowice poinformowało, że planowane od dłuższego czasu połączenie Stambuł – Katowice – Stambuł linii lotniczej Turkish Airlines raczej nie zostanie wprowadzone.

10 listopada 2022 r. Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał Turkish Airlines zezwolenie na obsługę trasy Katowice – Stambuł, a 15 listopada 2022 r. zatwierdził rozkład zimowy dla tego połączenia (od 3 do 25 marca 2023 roku). Wydając decyzję, ULC powołał się na zapisy umowy międzyrządowej o komunikacji lotniczej pomiędzy Polską a Turcją, zgodnie z którą Turkish Airlines może wskazać dwa polskie lotniska, z których chce latać (pierwszym była Warszawa, a drugim Katowice). Połączenie miało być wykonywane od dnia 3 marca 2023 r. pięć razy w tygodniu, a w wakacje codziennie.

Wraz z decyzją ULC o zgodzie eksploatacyjnej dla połączenia Katowice – Stambuł i zatwierdzeniem rozkładu zimowego, wystartowała sprzedaż biletów, a Turkish Airlines, Katowice Airport oraz lokalne władze samorządowe rozpoczęły promocję trasy i przygotowania do jej uruchomienia. Pod jej potrzeby podjęto szereg działań organizacyjnych, inwestycyjnych i operacyjnych, w które włączyły się m.in. Śląska Organizacja Turystyczna, miasto Katowice i GZM. Do regionu przybyła delegacja Turkish Airlines odpowiedzialnych za sprzedaż m.in. w Singapurze, Korei, Filipinach, Malezji, USA i Libanie. Większość działań wymagała znaczącego zaangażowania organizacyjnego i finansowego.

Jak podaje Katowice Airport, Turkish Airlines 20 grudnia 2022 r. wystąpił do ULC o zatwierdzenie rozkładu lotów na trasie Katowice – Stambuł na sezon „Lato 2023” (od 26 marca do 28 października 2023 roku). Pomimo upływu kilku miesięcy, ULC nie dokonał takiego zatwierdzenia. Swoje opóźnienie w wydanym komunikacie prasowym ULC motywował tym, że 12 stycznia 2023 r. również PLL LOT zgłosiły zamiar wykonywania połączeń lotniczych z Katowic do Stambułu (o czym nie poinformowały Katowice Airport). W związku z tym i zgodnie z polsko-turecką umową, obie strony miały uzgodnić pomiędzy sobą letni rozkład lotów przed zatwierdzeniem przez ULC/. „Naszym zdaniem uzgodnienie to ma charakter typowo techniczny i nie daje podstaw do odmowy zatwierdzenia planu lotów” - czytamy w oświadczeniu lotniska.

Ponieważ bez zatwierdzenia letniego programu lotów Turkish Airlines miał zgodę na obsługę trasy tylko przez 3 tygodnie od momentu planowanego uruchomienia połączeń,

przesunął inaugurację rejsu i wstrzymał sprzedaż biletów z Katowic do Stambułu.

9 marca 2023 r. pojawiły się komunikaty prasowe PLL LOT informujące, że połączenie do Stambułu będzie realizowane z Krakowa we współpracy z Turkish Airlines w ramach partnerstwa sojuszu Star Alliance. W tym samym dniu został uruchomiony system rezerwacyjny na trasie Kraków – Stambuł. Uruchomienie takich połączeń z Krakowa oznacza faktyczne zaniechanie przez Turkish Airlines zamiaru operowania z Katowice Airport, ponieważ umowa międzyrządowa nie przewiduje możliwości uruchomienia przez Turkish Airlines połączenia do Stambułu z trzeciego lotniska z Polsce. Tym samym województwo śląskie i jego mieszkańcy prawdopodobnie utracili możliwość połączenia z jednym z największych lotnisk przesiadkowych na świecie.

Podkreślenia przy tym wymaga, że PLL LOT składając do ULC formalny wniosek o loty z Katowice Airport wstrzymał wydanie decyzji przez ULC o zatwierdzeniu planu lotów Turkish Airlines, następnie - z pominięciem umowy bilateralnej – pojawiło się ogłoszenie, że Turkish Airlines w sezonie letnim będzie latał z Krakowa” - napisano w oświadczeniu.

Strona turecka w 2022 roku przeanalizowała potencjał rynku śląskiego i była zdeterminowana do otwarcia połączenia Katowice – Stambuł. W tym celu przeprowadzone zostały audyty operacyjne i bezpieczeństwa, wdrożone kosztowne działania marketingowe, sprzedaż biletów została uruchomiona, odbył się wyjazd studyjny, a placówka Turkish Airlines w Katowicach zyskała dyrektora.

Zarząd GTL SA jest w stałym kontakcie z Zarządem Turkish Airlines. Zarówno port, jak i region, są nadal gotowe do uruchomienia i wspierania połączenia Turkish Airlines na trasie Katowice – Stambuł. MG

2023-03-13 08:18:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»
»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej

Newsletter

»

Zamów newsletter