Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


TOUROPERATORZY

Piotr Henicz: współpraca została zakończona

Ostatniego dnia kwietnia biuro podróży Itaka poinformowało o zakończeniu współpracy z Wakacje.pl. Jak przekazał w komunikacie prasowym Piotr Henicz, wiceprezes Itaka Holdings, współpraca została zakończona w drodze wypowiedzenia przez touroperatora umowy agencyjnej, zgodnie z warunkami przewidzianymi umową. - Powodem naszej decyzji są zachodzące w ostatnich latach zasadnicze zmiany w strategii Wakacji.pl oraz brak wspólnego interesu w kierunkach rozwoju – wyjaśnia Piotr Henicz. 

Zastrzeżenia wobec Wakacje.pl Itaka wyraziła publicznie po raz pierwszy w kwietniu br. Na łamach Wiadomości Turystycznych  Piotr Henicz poruszył ten temat w felietonie, który ukaże się w majowym wydaniu gazety (został przygotowany w połowie kwietnia). Wiceprezes Itaki pisze: 


...nie unikamy otwartej dyskusji na ważne dla nas tematy. Właśnie dlatego poparliśmy OSAT w kwestii tzw. ofert dedykowanych, odnosząc się także do innych aspektów współpracy z portalem Wakacje.pl – naszym parterem od ponad 20 lat. Wykorzystywanie przez Wakacje.pl pozycji największego dystrybutora ofert biur podróży do wywierania presji na touroperatorów, by przygotowywali oferty, które będą dostępne tylko u niego, ewidentnie psuje rynek i mimo informacji o zaniechaniu tych praktyk, mleko już się wylało. Jeszcze kilka lat temu trudno było nam sobie wyobrazić, że możemy znaleźć się tak blisko zakończenia współpracy z Wakacje.pl. Obserwujemy marginalizację produktu Itaki i brak realizacji planów sprzedażowych, a także faworyzowanie oferty wchodzących na polski rynek touroperatorów. W ostatnim czasie zdecydowanie uwidocznia także ekspansja Wakacji.pl w zakresie zwiększenia liczby salonów stacjonarnych, co destabilizuje funkcjonującą od lat sieć agencyjną oraz powoduje kanibalizację sprzedaży i pogarszanie rentowności punktów.

Ubolewam także z powodu nie nadania przez Zarząd Wakacji.pl właściwych priorytetów w integracji naszych systemów rezerwacyjnych, która pozwoliłaby uniknąć wątpliwości dotyczących braku zgodności cen u agentów i touroperatorów, co zakończyło się w ubiegłym roku wyrokiem UOKiK. My zaproponowaliśmy integrację systemów już w roku 2022.

Wiceprezes Itaki podziękował pracownikom i członkom zmieniających się Zarządów Wakacji.pl na przestrzeni ostatnich lat, którzy dbali o rzetelną i  profesjonalną współpracę z touroperatorem. Jednocześnie zapewnił, że wszyscy klienci, którzy za pośrednictwem Wakacje.pl już zarezerwowali lub zarezerwują w ciągu 3 najbliższych miesięcy wyjazdy z Itaką, mogą czuć się w pełni bezpieczni co do realizacji opłaconych świadczeń, bez względu na termin wyjazdu, co gwarantują i zabezpieczają warunki umowy na okoliczność wypowiedzenia umowy.

Do informacji o zakończeniu współpracy przez biuro podróży Itaka z Wakacje.pl odniosła się przedstawicielka Wakacje.pl. Ekspertka ds. komunikacji zewnętrznej i obsługi medialnej multiagenta, Marzena German, potwierdza, że firma otrzymała wypowiedzenie umowy od spółki Nowa Itaka przed zaplanowanym w Opolu spotkaniem zarządów obu spółek. - Przyjmujemy to ze spokojem, nie komentujemy autonomicznych kroków naszych partnerów biznesowych. Jednocześnie prowadzimy równoległe rozmowy z innymi touroperatorami w celu ewentualnego uzupełnienia oferty Wakacje.pl - informuje Marzena German. MO 

 

2024-04-30 13:58:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»
»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej

Newsletter

»

Zamów newsletter