Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


TRENDY

Kiwi sprawdził, dokąd latem polecą Polacy

Hiszpania, Włochy, Albania, Turcja, Islandia, Szwajcaria i Stany Zjednoczone to najczęściej wybierane przez Polaków kierunki na letnie wojaże, wynika z analizy serwisu Kiwi. Wśród innych destynacji, na które w tym roku popyt jest szczególnie wysoki, portal wskazuje także Niemcy – to właśnie tam odbędą się Mistrzostwa Europy EURO 2024.

Z danych serwisu wynika, że średnia cena biletu jest w tym roku wyższa o 40 euro niż w roku ubiegłym, ale chętnych na podróżowanie nie brakuje. Już w 2022 roku wyniki badań przeprowadzonych przez agencję Stem/Mark na zlecenie Kiwi.com wskazały, że mimo wysokich cen w pełni sezonu, Polacy nie zamierzają zrezygnować z podróżowania.

Z analizy Kiwi.com wynika, że najpopularniejszymi kierunkami wakacyjnymi nadal są te, w których możemy liczyć na solidną dawkę słońca i gwarancję dobrej pogody, choć w TOP 20 rezerwowanych pojawiają się kierunki mniej typowe. O ile dotychczas (rezerwacje dokonane od 1 stycznia do 15 maja) większość lotów została zarezerwowana na czerwiec i początek lipca, to dane całoroczne za rok 2023 pokazują, że sierpień ogółem cieszy się
większą popularnością wśród polskich podróżnych.

Na liście Top 20 destynacji znalazły się:
1. Hiszpania
2. Włochy
3. UK
4. Grecja
5. Norwegia
6. Francja
7. USA
8. Niemcy
9. Portugalia
10. Holandia
11. Dania
12. Albania
13. Turcja
14. Chorwacja
15. Islandia
16. Szwecja
17. Szwajcaria
18. Cypr
19. Indonezja
20. Malta

Turcja jest jednym z kierunków, który odnotował niemal 25 proc. wzrostu zainteresowania rok do roku. Dotarcie tam jest coraz łatwiejsze, także za sprawą nowych bezpośrednich połączeń, które zostały otwarte z Warszawy i Krakowa w bardzo dobrej cenie. Kolejnym krajem, który w tym roku
przyciągnie więcej turystów, jest Albania z 22-proc. wzrostem, Islandia z 11- proc. wzrostem, a także Szwajcaria z rekordowym wzrostem na poziomie ponad 47 proc.

W tym sezonie ruszymy przede wszystkim z lotniska Chopina, lotniska w Krakowie, a także z Gdańska, natomiast Katowice plasują się na 4. pozycji. Z Warszawy najczęściej polecimy do Rzymu, Mediolanu, Aten, Alicante, Barcelony czy Lizbony, z kolei z Krakowa wyruszymy do Paryżu, Mediolanu czy Rzymu. Wielu podróżnych z Polski na wakacje uda się z lotniska w Berlinie, które jest trzecim pod względem popularności portem dla lotów długodystansowych wśród Polaków. O ile średnia cena lotu długodystansowego z Warszawy wynosi 693 euro, a z Krakowa 524 euro, to podróżując z Berlina można sporo zaoszczędzić, płacąc 451 euro.

Na miejscu docelowym, jak wskazuje Kiwi.com, co piąty z nas spędzi od 7 do 10 dni, a około 17 proc. od 4 do 6 dni. Krótkie pobyty a la city-break, cieszą się największa popularnością i w tym roku skorzysta z nich co drugi podróżujący.

W tym roku ci, którzy bilet lotniczy kupili do 15 maja, za lot w sezonie średnio płacili 180 euro, czyli o 40 euro więcej niż rok wcześniej. Loty na najkrótszych, europejskich trasach kosztowały średnio 115 euro, na trasach średnich płaciliśmy około 197 euro, a na najdłuższych, międzykontynentalnych lot kosztował 555 euro i był tańszy niż w 2023
roku. MG

2024-05-23 06:54:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»
»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej

Newsletter

»

Zamów newsletter