Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


RYNEK

Ryanair: System kontroli lotów w Europie wyjątkowo niewydajny

Problemy kadrowe, ale i usterki sprzętu są powodem, dla którego w tym sezonie letnim system kontroli lotów jest tak niewydajny jak jeszcze nigdy dotąd. To powoduje wiele opóźnień, którymi zająć powinny się zarówno Eurocontrol jak Komisja Europejska.

- Usługi ATC w Europie są tego lata na najgorszym poziomie w historii – mówi Neal McMahon, Chief Ops Officer w Ryanair. - Ryanair i wiele innych europejskich linii lotniczych odnotowuje liczne opóźnienia rozkładów lotów, odwołane loty i zakłócenia w ruchu pasażerów z powodu niewłaściwego zarządzania europejskim ATC - dodaje. W swoim oświadczeniu prasowym wzywa Raula Medinę, dyrektora generalnego Eurocontrol, do wyjaśnienia dlaczego w europejskich centrach ATC stale brakuje personelu, a co więcej, teraz pojawiają się awarie sprzętu w centrum w Maastricht, które mają wpływ na wszystkie europejskie linie lotnicze. - To niedopuszczalne, że 1 na 4 dzisiejsze pierwsze loty Ryanaira były opóźnione z powodu niedoborów personelu ATC i awarii sprzętu – dodaje.

McMahon podkreśla, że w ciągu ostatnich 3 lat opłaty ATC w Europie wzrosły do rekordowego poziomu, ale zatrudnienie i jakość usług nadal osiągały spadek. Ryanair wzywa przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen do podjęcia działań w celu pilnej reformy europejskich usług ATC. Z kolei Raul Medina musi teraz podjąć działania w celu zapewnienia obywatelom Europy wydajnych i skutecznych usług ATC.

Powodem oświadczenia była sytuacja z końcówki czerwca, kiedy to doszło do wielu opóźnień i odwołań lotów. Ryanair przypomina, że usługi ATC, które tego lata nie zostały zakłócone przez francuski strajk ATC, nadal osiągają gorsze wyniki pomimo wolumenu lotów o 5 proc. niższego niż w 2019 r. W czwartek 27 czerwca ponad 30 proc. z 3 500 lotów przewoźnika było opóźnionych z powodu niedociągnięć ATC. 16 samolotów wyleciało z bazy w czwartkową noc z powodu opóźnień ATC co oznaczało, że samoloty nie zdążyły wylądować o wyznaczonej godzinie. 28 czerwca

Rano 25 proc. odlotów pierwszej fali (150 z 600 samolotów) było opóźnionych z powodu niedoborów personelu i awarii sprzętu w centrum ATC Maastricht. Ryanair przeprosił swoich pasażerów za te notoryczne przypadki opóźnień i anulowanych lotów, ale podkreślił, że nie ma na tę sytuację wpływu. MG

2024-07-03 08:29:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»
»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej

Newsletter

»

Zamów newsletter