Komisja Europejska ogłosiła kolejną edycję konkursów na Europejską Stolicę Inteligentnej Turystyki i Europejskiego Zielonego Pioniera Inteligentnej Turystyki 2026. Ośrodki turystyczne z całej Europy mogą zgłaszać swoje innowacyjne praktyki.
Inicjatywa pod nazwą Inteligentna Turystyka wyróżnia miasta wdrażające nowe narzędzia i praktyki cyfrowe, takie jak równe szanse i dostęp dla odwiedzających, zrównoważony rozwój oraz wsparcie dla branż kreatywnych i lokalnych talentów. Dzięki tym konkursom Komisja Europejska promuje i nagradza przyszłość inteligentnej i zrównoważonej turystyki w Europie.
Aby zawalczyć o tytuł w 2026 roku, miasta muszą wykazać się innowacyjnymi praktykami w dziedzinie turystyki i przesłać swoje zgłoszenia online. Wnioski najpierw oceni panel niezależnych ekspertów. W drugim etapie wybrane miasta zostaną poproszone o przedstawienie kandydatury swojego miasta przed europejskim jury, które wyłoni dwóch zwycięzców: „Europejską Stolicę Inteligentnej Turystyki 2026” i „Europejskiego Zielonego Pioniera Inteligentnej Turystyki 2026”. Laureaci zostaną ogłoszeni w listopadzie 2025 roku.
W obu konkursach udział mogą wziąć zarówno miasta z obszaru, jak i z krajów spoza UE, które uczestniczą w Programie Jednolitego Rynku (SMP) - dawniej Program COSME. Kwalifikujące się kraje obejmują wszystkie 27 państw członkowskich UE i kraje spoza UE uczestniczące w SMP, w tym Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Islandię, Kosowo, Liechtenstein, Mołdawię, Czarnogórę, Macedonię Północną, Norwegię, Serbię, Turcję i Ukrainę.
Europejska Stolica Inteligentnej Turystyki nagradza wybitne osiągnięcia europejskich miast jako destynacji turystycznych w czterech kategoriach: zrównoważony rozwój, dostępność, cyfryzacja, a także dziedzictwo kulturowe i kreatywność.
Konkurs na Europejską Stolicę Inteligentnej Turystyki może poszczycić się wieloma udokumentowanymi sukcesami. Rok 2026 przynosi nam już siódme edycję tego konkursu. Turyn został wybrany na Inteligentną Stolicę 2025. Na Inteligentną Stolicę 2024 wybrano Dublin. Pafos i Sewilla to stolice nagrodzone w roku 2023, Bordeaux i Walencję wyłoniono w roku 2022, Goteborg i Malagę w roku 2020, a Helsinki i Lyon wygrały inauguracyjny konkurs i wspólnie dzierżyły tytuł za rok 2019. Ze względu na zmianę zasad konkursu od 2024 roku wyłaniany jest tylko jeden zwycięzca konkursu na Europejską Stolicę Inteligentnej Turystyki. W poprzednich edycjach co roku wybierano dwa zwycięskie miasta.
W konkursie na Europejską Stolicę Inteligentnej Turystyki mogą brać udział miasta o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys.
Konkurs Europejski Zielony Pionier Inteligentnej Turystyki jest nagrodą dla wschodzących ośrodków zrównoważonej turystyki w całej Europie. Jego celem jest nagradzanie mniejszych ośrodków, które z powodzeniem wdrożyły strategie promowania zrównoważonej turystyki poprzez praktyki zielonej transformacji.
Założeniem konkursu jest promowanie rozwoju zrównoważonej turystyki w mniejszych miejscowościach, która wnosi wartość dla gospodarki, planety i mieszkańców. Zdobycie tytułu Europejskiego Zielonego Pioniera Inteligentnej Turystyki 2026 pozwoli zwycięskiej miejscowości służyć jako inspiracja dla innych ośrodków turystycznych w całej Europie, wzmocni profil miejscowości jako atrakcyjnego celu podróży, przyciągającego turystów i generującego wzrost gospodarczy w sposób zrównoważony.
W konkursie Zielony Pionier mogą brać udział miejscowości o liczbie mieszkańców od 25 tys. do 100 tys. Dodatkowe informacje można znaleźć w przewodniku dla wnioskodawców (Guide for Applicants) dotyczącym konkursu Europejski Zielony Pionier Inteligentnej Turystyki.
Zarówno Europejska Stolica, jak i Zielony Pionier Inteligentnej Turystyki 2026 będą korzystać ze wsparcia komunikacyjnego i brandingowego przez cały 2026 rok, które opowie o wyjątkowych, inteligentnych, innowacyjnych i zrównoważonych praktykach, które wyróżniły je i wygrały. Obejmie to produkcję filmu promocyjnego, dużą rzeźbę z hashtagiem do ustawienia w widocznym miejscu, różnorodne działania promocyjne oraz rozpoznawalność na poziomie europejskim i międzynarodowym. Zwycięzca będzie miał również szansę dołączyć do rosnącej i aktywnej sieci inteligentnych miejscowości nominowanych w pięciu poprzednich edycjach konkursu, wymieniać się najlepszymi praktykami i uczyć się od siebie nawzajem. MG