Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


BRANŻA

CPK chce wyszkolić sobie pracowników



Centralny Port Komunikacyjny, Polskie Porty Lotnicze oraz Polish Airports Academy podpisały porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju kompetencji i podnoszenia kwalifikacji w branży lotniczej. Celem jest stworzenie systemu kształcenia, rekrutowanie i przygotowanie kadr, które będą pracować przy tworzeniu CPK.

Podpisane porozumienie ma charakter strategiczny – stanowi element budowy długofalowego systemu kompetencji, który ma zapewnić sprawne funkcjonowanie CPK od pierwszego dnia operacji.

Jednym z najważniejszych aspektów planowanej współpracy jest wsparcie w zakresie rekrutacji przyszłych pracowników CPK, jakie Polish Airports Academy zapewni firmie budującej nowe centralne lotnisko dla Polski. Partnerzy planują też realizację projektów edukacyjnych i badawczo-rozwojowych, organizację szkoleń oraz współpracę z krajowymi i międzynarodowymi instytucjami naukowymi i branżowymi.

Polish Airports Academy – spółka z grupy PPL – będzie odpowiadać za wdrażanie nowoczesnych technologii w edukacji oraz projektowanie programów szkoleniowych zgodnych z oczekiwaniami CPK i europejskiego rynku lotniczego.

– Zależy nam, by wspólna praca z PPL i PAA przyniosła konkretne rezultaty – programy kształcenia, które zapewnią Polsce kadry zdolne do obsługi najnowocześniejszego lotniska przesiadkowego w Europie. CPK to projekt, który wymaga nie tylko nowoczesnej infrastruktury, ale przede wszystkim ludzi odpowiednio przygotowanych do pracy w branży lotniczej w przyszłości – mówi dr Filip Czernicki, prezes zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego.

– Musimy myśleć o kapitale ludzkim jako o kluczowym elemencie bezpieczeństwa i konkurencyjności całego sektora. Nie zbudujemy nowoczesnego lotnictwa bez nowoczesnego zaplecza kompetencji – dodaje Adam Sanocki, członek zarządu Polskich Portów Lotniczych ds. strategii i marketingu. – Wspierając rozwój kadr dlaCPK i całego polskiego lotnictwa, inwestujemy nie tylko w ludzi, ale w przyszłość europejskiej mobilności. To od jakości liderów, techników i specjalistów zależy, czy Polska będzie nie tylko miejscem tranzytu, ale centrum lotniczych decyzji i innowacji – twierdzi.

– Skala potrzeb kadrowych rośnie, dlatego od razu po podpisaniu porozumienia rozpoczynamy wspólne działania. Naszym celem jest wyszukiwanie osób o właściwych predyspozycjach i kształcenie specjalistów gotowych do pracy w nowoczesnym, międzynarodowym środowisku – podsumował Artur Burak, prezes Polish Airports Academy.

Zgodnie z danymi ACI Europe, branża lotniskowa w Polsce generuje około 500 tysięcy miejsc pracy, co czyni ją jednym z najważniejszych sektorów wpływających na rynek pracy, rozwój regionów i przyszłość mobilności. W perspektywie budowy CPK i modernizacji infrastruktury regionalnych portów lotniczych, kompetencje będą decydować o sile i odporności całego systemu lotniczego. MBG

2025-04-07 07:55:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Ludzie

»




»Beata Górka
, Rafał Górka właściciele biura HolidayCafe.pl w Tarnowskich Górach, laureaci konkursu Agent Roku 2024  » więcej



Newsletter

»

Zamów newsletter