Polska Organizacja Turystyczna zapytała Polaków o plany na nadchodzący weekend majowy. Okazuje się, że podróże w tym czasie nie tracą na popularności, a w tym roku wybrać się na nie planuje ponad 40 proc. naszych rodaków.
W tym roku na majówkę tj. w okresie 1-4 maja lub zbliżonym zamierza wyjechać 43 proc. Polaków, tj. tyle samo co roku ubiegłym. Wyjazdy na majówkę to niezmiennie wyjazdy krajowe: wypoczywać w kraju planuje 21 proc. ankietowanych, natomiast za granicą – 7 proc. Nieznacznie większa niż w zeszłym roku część respondentów (14 proc.) nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji odnośnie kierunku wyjazdu – deklarują, że planują wyjechać, ale nie wiedzą jeszcze dokąd. Decyzje dotyczące długiego weekendu majowego zapadają najczęściej około miesiąca przed wyjazdem (30 proc. wskazań) lub dwa – trzy tygodnie przed jego rozpoczęciem (24 proc.), przy czym w przypadku wyjazdów zagranicznych – z większym wyprzedzeniem niż w przypadku wyjazdów krajowych.
Czy to w Polsce, czy za granicę Polacy na majówkę najczęściej pojadą z rodziną / najbliższymi (z dziećmi lub bez). Wśród tych, którzy wyjadą w Polsce łącznie deklaruje tak 79 proc. ankietowanych, w przypadku tych, którzy planują wyjazd zagraniczny – 78 proc.
Co szósty respondent (17 proc.) zamierza w czasie długiego weekendu majowego wybrać się na „mikrowyprawę” - krótką, jednodniową wycieczkę. 28 proc. nie planuje wyjeżdżać w ogóle, natomiast pozostali nie podjęli jeszcze decyzji jak spędzą ten okres.
Wypoczynek i relaks – to główny cel wyjazdów na majówkę w kraju, za które Polacy coraz chętniej są gotowi płacić. Co piąty Polak (21 proc.) deklaruje, że ten czas spędzi na wyjeździe krajowym. Głównym celem tych podróży jest najczęściej wypoczynek i relaks (wskazało tak aż 54 proc. planujących wyjazdy krajowe), a następnie zwiedzanie atrakcji turystycznych i kulturalnych (20 proc. wskazań) i odwiedziny u krewnych i znajomych (12 proc.). Najbardziej popularnym kierunkiem są góry (31 proc.). Nad morze wybiera się 21 proc. spośród tych, którzy majówkę spędzą na wyjazdach krajowych, do miast 15 proc., a na wieś i nad jeziora odpowiednio 13 i 12 proc. Wyjeżdżający w kraju najczęściej planują podróże do województwa pomorskiego (17 proc.), małopolskiego (16 proc.), warmińsko-mazurskiego i dolnośląskiego (po 7 proc. wskazań).
71 proc. Polaków planujących wyjazd krajowy zamierza skorzystać z płatnej bazy noclegowej (wzrost o 12 p.p. względem majówki 2024). U rodziny / znajomych, we własnym domku wakacyjnym / mieszkaniu / na działce lub innym bezpłatnym miejscu noclegowym zatrzyma się z kolei 25 proc. Niemal połowa ankietowanych (48 proc.) na majówkowych wyjazdach w Polsce planuje spędzić do 3 noclegów. Dłuższe pobyty, obejmujące od 4 do 7 noclegów zadeklarowało 27 proc. respondentów. Najliczniejszą grupę (36 proc.) wyjeżdzających stanowią osoby, które planują podróż w towarzystwie partner/a/ki / żony/męża. Drugą co do wielkości (30 proc.) stanowią natomiast osoby, które wybiorą się całą rodziną, razem z dziećmi.
21 proc. respondentów planuje, że całkowite koszty wyjazdu na majówkę w Polsce w przeliczeniu na jedną osobę wyniosą od 501-1000 PLN. 17 proc. zamierza przeznaczyć od 1501 do 2000 PLN, 1001-1500 PLN – 15 proc., natomiast mniej niż 500 PLN – 13 proc.
W tegorocznych wynikach badania widać wyraźnie, że weekend majowy za granicą to dla Polaków przede wszystkim wyjazd nad ciepłe morze (38 proc. wskazań). 28 proc. planujących wyjazdy zagraniczne wybierze się natomiast do miast, a w góry – 16 proc. Jako główny cel podróży respondenci z tej grupy wskazują przede wszystkim zwiedzanie atrakcji turystycznych i kulturalnych (39 proc.) oraz wypoczynek i relaks (38 proc.). Co dziesiąty respondent w tej grupie jako cel swojego wyjazdu wskazał odwiedziny u krewnych i znajomych. Nieco ponad czterech na dziesięciu Polaków (43 proc.) wybiera się za granicę z mężem/ żoną / partnerem / partnerką, natomiast całą rodziną, razem z dziećmi planuje wyjechać co czwarty (25 proc.).
84 proc. planujących majówkę za granicą zamierza skorzystać z płatnej bazy noclegowej, a co dziesiąty zatrzyma się w tym czasie u rodziny lub przyjaciół. Wyjeżdżający na majówkę za granicę wydadzą na ten cel przeciętnie więcej niż wypoczywający w tym czasie w kraju. Co piąty ankietowany (21 proc.) szacuje, że całkowity koszt wyjazdu w przeliczeniu na jedną osobę wyniesie 2001-3000 PLN, a pomiędzy 3001-4000 PLN i powyżej 4000 PLN zamierza wydać po 17 proc. respondentów.
Wypoczynek zagraniczny podczas majówki przeciętnie będzie trwał dłużej niż ten planowany w Polsce. Najczęściej majowy wyjazd zagraniczny obejmie od 4 do 7 noclegów (35 proc. wskazań) lub 1-3 noclegi (22 proc.). Równocześnie, niemal co piąty ankietowany w tej grupie deklaruje, że za granicę wyjedzie na więcej niż 14 noclegów.
Skłonność do wyjazdów w trakcie długiego weekendu majowego rośnie wraz z poziomem wykształcenia respondentów. Wśród respondentów z wyższym wykształceniem wyjazdy majówkowe planuje ponad połowa (55 proc.), natomiast z wykształceniem podstawowym – 31 proc. Częściej wyjechać planują (zwłaszcza na wyjazd krajowy) mieszkańcy większych miast (pow. 100 tys. mieszkańców) oraz osoby, w których gospodarstwach domowych mieszkają dzieci poniżej 18 roku życia. MBG