Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Raport WT

»

RAPORT - Turystyka Zimowa

Rynek zimowych podróży w Polsce wykazuje tendencję wzrostową Zimowa wyjazdówka pnie się w górę

Sprzedaż sezonu zimowego ruszyła kilka tygodni temu i – jak twierdzą touroperatorzy oraz agencje turystyczne – zainteresowanie ofertą jest całkiem duże. Terminy na rozpoczęcie i zakończenie sezonu, które są tańsze od typowo feryjnych, należą obecnie do najpopularniejszych i jeśli ktoś chce z nich skorzystać, już teraz powinien dokonać rezerwacji.
Marzena German

W tegorocznej ofercie narciarskiej prym wiodą Włochy, ale nie mniejszą popularnością cieszą się Austria, Francja czy Słowacja. Z drugiej strony, jeśli pyta się przedstawicieli branży i miłośników białego szaleństwa o zimowy wypoczynek w Polsce, najczęściej słyszy się odpowiedź, że rodzime ośrodki narciarskie nadal nie mogą równać się z zagranicznymi.

Wszędzie lepiej niż w domu
Głównymi mankamentami kurortów w polskich górach są gorzej przygotowane trasy i niska przepustowość wyciągów narciarskich. Pod tym względem znacznie wyprzedzają nas Słowacja, Austria, Włochy oraz Francja. Słowacy stale inwestują w poprawę infrastruktury, a tylko w tym roku wydadzą na jej unowocześnienie ok. 30 mln euro. W sezonie zimowym 2010/2011 największą inwestycją jest budowa nowej sześcioosobowej kolejki krzesełkowej w ośrodku narciarskim Tatrzańska Łomnica w Tatrach Wysokich. Nowa kolejka posiadać będzie pomarańczową osłonę zatrzaskową, tzw. bańkę, i podgrzewane siedzenia. Dodatkowo wyposażona zostanie w nowoczesny system RPD, dzięki któremu stanie się bardziej odporna na podmuchy wiatru.
Można też stwierdzić, że kierunki, które zadebiutowały na polskim rynku w ubiegłych sezonach, będą często sprzedawane także w najbliższym. Należą do nich Andora, Słowenia i Bułgaria. – W Andorze oferujemy pobyt w regionie Grandvalira – mówi Małgorzata Ziejewska z Infoski.pl. – Narciarze mogą korzystać z 200 km połączonych ze sobą tras. Nie ma konieczności poruszania się skibusami, wystarczy przesiąść się z jednego wyciągu na drugi, by znaleźć się na kolejnej malowniczej nartostradzie. Polacy cenią w tym kraju także możliwość zrobienia zakupów w strefie bezcłowej oraz bogatą ofertę apres-ski – dodaje Ziejewska. Kierunkiem, który zyskuje zwolenników jest też Bułgaria. W polskich katalogach polecane są dwie miejscowości, Bansko oraz Pamporovo. W tej pierwszej znajduje się 14 wyciągów o przepustowości 20,5 tys. osób na godzinę, które tworzą w sumie 70 km szlaków przygotowanych dla narciarzy o różnym stopniu zaawansowania. 80 proc. z nich może być dodatkowo sztucznie naśnieżana. Z kolei Pamporovo, najbardziej nasłoneczniona miejscowość w kraju, określane jest perłą bułgarskich kurortów narciarskich. Proponuje 14 tras zjazdowych o łącznej długości 37 km. Na Słowenię nasi turyści mogą wybrać się m.in. do regionu Kanin, który od 2009 r. połączony jest z włoskim centrum narciarstwa Sella Nevea i posiada łącznie 30 km nartostrad.

Włoskie oferty wciąż przebojem
Choć w ofertach polskich touroperatorów pojawiają się nowe kierunki, niezaprzeczalnym bestsellerem są Włochy. – Nasze propozycje narciarskich wyjazdów to przede wszystkim Południowy Tyrol i włoskie Dolomity – mówi Krzysztof Kawka z Alpetour Polska. W podobnym tonie wypowiada się Jacek Malarski z Traveliada.pl. – Najlepiej sprzedają się zdecydowanie Włochy. To prawda, że Austria i Francja posiadają infrastrukturę narciarską na podobnym poziomie, nic nie zastąpi jednak włoskiego słońca, dzięki któremu pobyt na stoku to czysta przyjemność. Kawka z Alpetour Polska dokłada do tego jeszcze świetne jedzenie i wspaniałą włoską atmosferę. – Największym powodzeniem cieszy się region Val di Sole i Tonale we Włoszech. Dużym atutem tego miejsca jest lodowiec Presena, na którym zawsze leży śnieg – opowiada Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbow Tours. Polaków od Włoch nie odstraszają nawet ceny wyższe niż w przypadku pobytów w innych narciarskich regionach Europy. – Porównywalne warunki mieszkalne i oczywiście narciarskie są we Francji. Powiedziałbym, że Francuzi oferują nawet lepsze pakiety, bo za cenę apartamentu we Włoszech, we Francji można znaleźć pobyt z karnetem wliczonym w cenę. Mimo to, wielu naszych klientów decyduje się na zimowy urlop we Włoszech – wyjaśnia Malarski. – Z kolei Francja wydaje się krajem mało dostępnym dla Polaków ze względu na duże odległości, jakie dzielą je od naszego kraju – dodaje przedstawiciel Traveliada.pl. Nieco innego zdania jest prezes Rainbow Tours. – Francja to nasz kolejny bestseller. Klienci bardzo cenią brak potrzeby dojazdu do stoków narciarskich. Tam wystarczy po prostu wyjść na dwór, zapiąć narty i zjechać do najbliższego wyciągu – mówi Baszczyński. Fakt ten potwierdza Jacek Malarski, który dodatkowo podkreśla, że standardem w tym kraju są apartamenty położone u wylotów stoków, tuż przy wyciągach. Natomiast w TUI Poland najlepiej sprzedaje się oferta austriacka, a dokładnie hotel Jägerhof w Tyrolu w miejscowości Zams bei Landeck, położony tuż przy dolnej stacji kolejki gondolowej Venet. Dodatkowo mieszczą się tam wyciąg dla dzieci i plac zabaw.
Na zimowy urlop turyści najczęściej wybierają własne środki transportu.
– Specyfiką wyjazdów narciarskich jest to, że turyści jeżdżą na nie większymi grupami. Podczas gdy na letnie wakacje wybierają się zazwyczaj pary albo rodzice z dzieckiem, to w przypadku nart nie jest niczym szczególnym rezerwacja dla sześciu, ośmiu, a nawet dziesięciu osób, które wsiadają w kilka samochodów i jadą w to samo miejsce – mówi Malarski. – Dla takiej grupy trudno jest zarezerwować przelot np. tanimi liniami, często okazuje się, że można znaleźć tylko sześć biletów w niskiej cenie, kolejne cztery kosztują dużo więcej, a to podnosi koszt całego wyjazdu – zaznacza. Zwraca on uwagę również na to, że za wyjazd na narty samolotem trzeba zapłacić ok. tysiąca złotych więcej niż w przypadku dojazdu własnego, a nie każdego na to stać. – Miłośnicy białego szaleństwa to osoby o różnej zasobności portfela, nie można więc zakładać, że, choć sport ten uważany jest powszechnie za drogi, zapłacą oni każdą cenę za ferie na stoku – tłumaczy. Także TUI Poland nie wprowadza do swojej oferty narciarskiej opcji samolotowej. – TUI oferuje wyłącznie oferty z dojazdem własnym, ponieważ z doświadczenia wiemy, że gros klientów preferuje tę formę dojazdu – mówi Haładus. Nie oznacza to oczywiście, że na rynku nie można znaleźć ofert lotniczych. Specjalizuje się w nich biuro Infoski.pl, które bazując na lotach Wizzaira, oferuje klientom pobyt we Włoszech, w Andorze i w Szwajcarii. – W przypadku Andory nasi klienci lecą do Barcelony, przy Włoszech i Szwajcarii do Mediolanu/Bergamo. Z lotnisk organizowane są transfery autokarami – opowiada Ziejewska. Infoski.pl oferuje wyjazdy na narty także w opcji z dojazdem własnym. Jednak największe zainteresowanie notuje w przypadku przelotów. – Stosunek sprzedanych ofert z przelotem do tych z dojazdem własnym określiłabym jako 80 do 20 – konkluduje przedstawicielka biura. Samochód ma większe powodzenie u klientów Alpetour Polska, ale u tego touroperatora do wyboru jest jeszcze przejazd autokarem. O samolotach firma myśli w kategoriach przyszłości. – 60 proc. sprzedanych ofert to te z dojazdem własnym. Na autokar decyduje się kolejne 40 proc. – wyjaśnia Kawka. Alpetour proponuje wyjazdy z siedmiu polskich miast – z Gdańska, Szczecina, Poznania, Warszawy, Wrocławia, Krakowa oraz Katowic. – Nasi klienci jadą komfortowymi autokarami. Przystanki rozplanowane są co cztery godziny w miejscach, w których można odpocząć, zjeść i odświeżyć się – tłumaczy Kawka. Rainbow Tours lata z kolei do Włoch (Werona) oraz do Francji (Grenoble). W opcji autokarowej dostępny jest narciarski sylwester w Austrii.

Długi weekend na stoku
Jeśli turysta chce zaoszczędzić kilka dni urlopu, powinien wybrać się na narty w okresie świąt i to nie tylko Bożego Narodzenia i Wielkanocy, ale także w listopadzie (11 listopada), w styczniu (6 stycznia) czy w maju (1 i 3 maja). Terminy te rezerwować trzeba z wyprzedzeniem, ale nie należy liczyć na oferty specjalne.
– Apartamenty wynajmowane są w górach z reguły na tydzień, ewentualnie na sześć dni – mówi Jacek Malarski z Traveliada.pl. – Jeśli ktoś chce pojechać tylko na cztery dni, i tak musi zapłacić właścicielowi za okres, kiedy jego obiekt będzie stał pusty. Sprawia to, że takie przedłużone weekendy kosztują nieproporcjonalnie dużo w stosunku do standardowego pobytu – tłumaczy Malarski. – Nie planujemy ofert specjalnych np. na okres, kiedy przypada święto Trzech Króli – informuje Baszczyński.
Natomiast Alpetour Polska co prawda nie dostosowuje swojej majowej propozycji (1 i 3 maja) ściśle do świątecznego terminu, postanowiło jednak zorganizować w tym czasie wyjazd na narty autokarem.
Ile wart jest rynek
Trudno oszacować wartość rynku zimowych podróży. – Wiele osób nie korzysta z usług biur podróży, decydując się na wyjazd zorganizowany samodzielnie – uważa Malarski z Traveliada.pl. W podobnym tonie wypowiada się Krzysztof Kawka z Alpetour Polska. – Dostępność internetu spowodowała, że część narciarzy omija agencje turystyczne i kontaktuje się z hotelarzami bezpośrednio – zaznacza.
Czy taki wyjazd jest bardziej opłacalny, pozostaje kwestią otwartą. Touroperatorzy kalkulują oferty tak, by np. te z wliczonym w cenę karnetem narciarskim były tańsze niż przy zakupie poszczególnych świadczeń osobno. By określić wielkość rynku wyjazdów narciarskich, można próbować oprzeć się na statystykach prowadzonych przez narodowe ośrodki turystyczne, niestety nie wszystkie takowe posiadają. W sezonie 2009/2010 Austria zanotowała prawie 208 tys. przyjazdów z Polski, Słowacja ok. 300 tys., Szwajcaria ok. 25 tys. Z tymi liczbami nie mogą porównywać się nawet najpoważniejsi gracze rodzimego rynku turystycznego. Alpetour Polska planuje wysłać w tym roku na zimowy urlop ponad 5 tys. osób. W Infoski.pl liczba ta sięga 2 tys. – Spotkałem się kiedyś ze stwierdzeniem, że na narty wyjeżdża zaledwie 10 proc. klientów, którzy podróżują latem – mówi Malarski z Traveliada.pl. – Niestety znaczna część wyjazdów jest poza oficjalnymi statystykami – dodaje. – Narty stanowią 14 proc. całej oferty TUI i 50 proc. dojazdu własnego. W zeszłym roku na narty z TUI wyjechało 15 tys. klientów. Planujemy, że w tym roku będzie to 20 tys. osób – informuje Haładus. Rainbow Tours obsłużyło w sezonie 2009/2010 w ramach oferty narciarskiej 1,5 tys. osób. W tym roku planuje podwoić tę liczbę. – Loty na wyjazdy narciarskie są realizowane w oparciu o czarter z możliwością zwiększenia miejsc w każdym terminie – mówi Baszczyński.
Jak pokazują statystyki przygotowane przez różne instytucje, w zimowej turystyce zauważalna jest tendencja wzrostowa. W przypadku Polski Eurostat zanotował wzrost ilości nocy spędzonych w hotelach i innych obiektach noclegowych w ramach zimowego wypoczynku o 5,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem sezonu poprzedniego. Touroperatorzy przyznają, że także liczą na zwiększenie ilości klientów w tym segmencie. Swój sukces chcą jednak oprzeć raczej na dobrym produkcie w znanych i lubianych destynacjach, a nie na ofertach wyjazdów do krajów, które do tej pory nie pojawiały się w edycjach zimowych katalogów.


W tym roku biura nie zarobią na przedłużonym okresie świąteczno-noworocznym
WIĘCEJ WOLNEGO, A OFERT BRAK


Sejm, nowelizując Kodeks pracy i ustawę o dniach wolnych, zdecydował, że 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli, będzie dniem wolnym od pracy. Biura, jak na razie, z dystansem podeszły do tego rozwiązania i nie przemodelowały ofert.

W tym roku przebudowa katalogów jest już niemożliwa, ustawa za późno została znowelizowana – mówi Piotr Zawistowski, prezes Triady. Wtóruje mu Artur Altman z Alfa Star: – Jeśli trendy będą się zmieniać, przygotujemy ofertę, jednak na pewno nie w tym i następnym roku – stwierdza. Urlop w tym czasie, choć jest kuszącą propozycją, nadal nie jest jednak na kieszeń każdego polskiego turysty. – Należy pamiętać, że wyjazdy sylwestrowe to nie tylko opłaty związane z pobytem, ale również, cena balu czy imprezy noworocznej – komentuje Zawistowski. Do tego jeszcze doliczyć można dopiero co zakończone święta i koszty ich przygotowania oraz zbliżające się ferie. Wydatki w tym okresie po prostu piętrzą się lawinowo. Przedłużony weekend świąteczny nie jest więc żyłą złota dla biur podróży. – Opracowanie tego produktu dla tak finansowo wąskiej grupy jest zarówno ekonomicznie, jak i logistycznie nieopłacalne – mówi Altman.
Błędne jest też założenie, że w kurortach i ośrodkach narciarskich robi się trochę luźniej zaraz po samym sylwestrze, a Trzech Króli miałoby być pomysłem na zagospodarowanie tego okresu. – Nigdzie nie ma pustek– mówi Zawistowski. – Cały świat prawosławny rozpoczyna święta w styczniu, więc turyści wymieniają się z tymi, co je właśnie skończyli – dodaje. Także w turystyce krajowej o tym, czy zmieni się długość trwania wyjazdów sylwestrowych i czy przeciągną się one na pierwszy tydzień stycznia, zadecyduje układ kalendarza oraz termin ferii w szkołach. – Zmiany zależą od województwa, np. w tym roku łódzkie zaczyna ferie już na początku stycznia. Nie sadzę, by ktoś się zdecydował na dwutygodniowy pobyt sylwestrowy, a potem zaraz na ferie – komentuje Magdalena Okruszek-Słupska z biura Kartagina. – Trzeba też poczekać, aż do tej zmiany wszyscy się przyzwyczają – dodaje.


Biura walczą o narciarzy wynajmując telewizyjne gwiazdy
CELEBRYTKA - WABIK NA KLIENTA


Do tego, że wielkie show zdominowały telewizję nie trzeba nikogo przekonywać. Jak się jednak okazuje, obecnie wkraczają one też na narciarskie stoki Europy.
Maria Kilijańska

„Taniec z gwiazdami”, „You Can Dance” to obecnie najpopularniejsze show oglądane wieczorami przez spragnionych rozrywki widzów.
Co ciekawe, biura podróży uważnie śledzą telewizyjne trendy i do udziału w swojej ofercie wyjazdowej coraz częściej zapraszają różnej maści telewizyjnych celebrytów. Bo jak zakładają: ci klienci, którzy lubią taką rozrywkę, z pewnością polubią też tego typu wyjazdy. – Z roku na rok oferta ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem – mówi Iza Wysocka z biura Strama. – Na otwarcie sezonu organizujemy wyjazdy narciarsko – taneczne. W tym roku z udziałem Iwony Pavlović i Rafała „KaBu" Kabungwe uczestnika YCD – dodaje.
Takie propozycje pojawiają się w różnych biurach, a ich scenariusze mają podobną konstrukcję. Dzień zaczyna się od 4-5 godzinnego szkolenia narciarskiego, po południu jest czas na 1,5 godzinne zajęcia z tancerzami. – Dla dorosłych mamy warsztaty prowadzone przez Ivonę Pavlowić, a dla dzieci przez Rafała Kubu – rekomenduje Wysocka. Jednak na tym lista atrakcji nie kończy się. W skład oferty wchodzi wieczór góralski i zmagania „Górale kontra Tyrolczycy”, wyjazdy „Retro” z ekwipunkiem z okresu przedwojennego oraz pokazy ratownicze i mini piknik ze specjałami regionalnej kuchni.
Od 13 lat takie wyjazdy organizuje też biuro Jafi Sport z Warszawy, jednak zamiast na tancerzy stawia na artystów muzyki pop. – Na rozpoczęcie i zakończenie sezonu wyjeżdżamy do Livinio we Włoszech i tam poza jazdą narciarską organizujemy mecze siatkówki czy karaoke z udziałem gwiazd – mówi Karolina Witek z Jafi Sport – Do tej pory byli z nami m.in.: Tede, Big Cyc w tym roku zaproszony został zespół Zakopower – dodaje.

Szeroki profil klienta
W Jafi Sport wyjazdy na otwarcie sezonu kierowane są głównie dla osób starszych w przedziale wiekowym od 30 do 60 lat. Wtedy też zapraszane są gwiazdy, które spodobają się właśnie tej grupie. Z kolei koniec sezonu to oferta głównie dla osób młodszych w wieku od 17 do 30 lat. – Wówczas na wyjazdy zapraszamy np. dj-ów czy bit bokserów – mówi Karolina Witek.
Jak jednogłośnie stwierdzają organizatorzy, z tego typu oferty może korzystać każdy, kto lubi połączenie sportu z rozrywką. Jednak przedstawiciel biura Strama podkreśla, że mimo, że program jest bardzo urozmaicony, to i tak jego najważniejszym punktem jest szkolenie narciarskie, które trwa przez cały wyjazd.

Poczta pantoflowa najlepszą reklamą
Chętnych na narciarskie wyjazdy z celebrytą nie brakuje. Co więcej, ich liczba stale rośnie, mimo że biura nie prowadzą rozbudowanej działalności reklamowej. – Dbamy o pozycjonowanie naszej strony, prowadzimy krótkie kampanie jednak o naszych wyjazdach najczęściej klienci informują siebie nawzajem – mówi Karolina Witek. Wtóruje jej Iza Wysocka dodając: – 60 proc. naszych klientów to osoby, które już raz z nami wyjechały i za rok powracają ponownie. Pozostali to najczęściej znajomi, którym nasze wyjazdy zostały polecone przez dotychczasowych uczestników – mówi.
Z biurem Strama na tegoroczny tygodniowy wyjazd w listopadzie jedzie ok. 100 osób natomiast z biurem Jafi do Livinio uda się ok. 500-600 narciarzy. Nie jest to jednak propozycja na każdą kieszeń. Za tygodniowy pobyt na lodowcu Stubai w Innsbrucku osoba dorosła w 2 os. pokoju zapłacić będzie musiała 836 euro. W cenę wliczone są noclegi, wyżywienie, skipass, ubezpieczanie, autokar na stok, szkolenie narciarskie i warsztaty taneczne. Trochę taniej jest w Livinio, gdzie opłata za wyjazd wraz ze skipass’em waha się w granicach od 1200 do 2200 zł za osobę.


O tanią ofertę ma być u naszych południowych sąsiadów znacznie łatwiej
SŁOWACJA ZNÓW CHCE BYĆ NIEDROGA

Aby wrócić do wizerunku kraju, w którym można wypocząć za małe pieniądze, Słowacy wprowadzają rabaty. Dużo rabatów.
Około 70 proc. polskich turystów kojarzy Słowację z górami i narciarstwem – podkreśla Ján Bošnović, dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Ale od kiedy słowacka korona została zastąpiona euro, u wielu na skojarzeniach się skończyło, bo zimowe wyjazdy na Słowację nie były już tak atrakcyjne. Słowacy postanowili jednak zareagować i powalczyć o odwracających się od ich oferty klientów. Wprowadzili szereg pakietów rabatowych przygotowanych z myślą właśnie o miłośnikach zimowego wypoczynku.
Jedną z głównych nowości ma być Slovakia Super Skipass. To produkt, który daje możliwość tańszego korzystania z 83 km tras zjazdowych, 47 wyciągów i 22 kolejek linowych w obrębie pięciu ośrodków: Jasna Niskie Tatry, Tatrzańska Łomnica, Park Snow: Donovaly, Štrbské Pleso czy Velka Raća. Cena to 200 euro za 10 dni w sezonie (oferta promocyjna, obowiązująca do 23 grudnia 2010 r.). Ważna informacja dla przewoźników autokarowych: parkingi przy ośrodkach są bezpłatne.
Ofert, które mają przekonać turystę, że euro wcale nie musi czynić spustoszenia w kieszeni, naprawdę nie brakuje. Przykład to Park Snow Card. Kartę upoważniającą do rabatów na korzystanie ze szkółek narciarskich, wypożyczanie sprzętu, pobyt w hotelu czy inne atrakcje otrzymuje się po zakwaterowaniu w jednym z ośrodków zarejestrowanych w bazie noclegowej dostępnej na stronie www.parksnow.sk. Można ją też wykupić w centrach informacyjnych ośrodków Park Snow i w infocentrum Vysoké Tatry – Tatranská Lomnica.
Z kolei region Liptov przygotował dla swoich gości zimową wersję Liptov Region Card – Zima 2010/2011. Jest to specjalna karta rabatowa, która uprawnia nawet do 50 proc. zniżki w galeriach, restauracjach, hotelach i centrach rozrywki na całym terenie jednego z najbardziej malowniczych regionów Słowacji. Jednorazowa opłata za kartę ważną przez kilka miesięcy wynosi ok. 10 euro.
To, że Słowacy walczą o klienta obniżkami cen, potwierdza Jakub Matuszkiewicz z biura Super Urlop. – My akurat zajmujemy się sprzedażą oferty wyjazdów do słowackich uzdrowisk – mimo wzrostu cen zainteresowanie nimi spadło nieznacznie. Ale z całą pewnością da się zauważyć, że Słowacja chce wrócić do wizerunku taniego kraju. Stąd zniżki i rabaty – mówi.
–Po zmianie waluty ceny na Słowacji poszły w górę i to pociągnęło za sobą spadek zainteresowania ofertą wśród turystów. Słowacy muszą więc przyciągnąć Polaków z powrotem, bo zdają sobie sprawę, że polski klient to dobry klient – mówi Marzena Olszowska z Delta Travel. Jej zdaniem, proponowane zniżki to jednak wciąż za mało i potrzeba większych cięć kosztów, żeby cenami nadrobić niższy, w porównaniu np. do Autrii, standard.
Więcej informacji o najnowszej ofercie turystycznej Słowacji na stronie www.slovakia.travel. MWK


Nowa aplikacja ułatwia rezerwację zimowej oferty
GÓRY I NARTY Z TRANSHOTEL


Transhotel, globalny dostawca usług turystycznych, aktywował nową funkcjonalność pozwalającą wyszukiwać narciarskie wyjazdy w góry.
To realizacja jednego z najważniejszych założeń firmy na rok 2010. Wprowadzenie produktu odbyło się 18 października 2010 całkowicie automatycznie poprzez dodanie w systemie rezerwacyjnym nowej zakładki. – Znajduje się tam kompletna oferta, w której nie brakuje najważniejszych stacji narciarskich na świecie. Projekt i zaplecze technologiczne platformy on-line pozwoliły nie tylko dołączyć nowy produkt, ale również podzielić go zgodnie z rodzajami usług – mówi Edyta Romanowska, menadzer regionalny Transhotel w Polsce. Rezultatem tych prac jest aplikacja, która umożliwia biurom rezerwację zakwaterowania, ski-passów, jak również pakietów z instruktorem narciarstwa i wypożyczeniem sprzętu włącznie. To wszystko przy pomocy przejrzystego narzędzia wyposażonego w różne opcje wyszukiwania. MAK


KRÓTKO


Zimą Swiss zwiększy liczbę połączeń. W sezonie zimowym 2010/11, Swiss International Air Lines zwiększy ilość miejsc zarówno na trasach europejskich, jak i międzykontynentalnych. Uruchomione zostaną dodatkowe połączenia z Zurychu do Sztokholmu, Walencji i Belgradu, Bangkoku, Delhi i Bombaju. Siatka połączeń z Genewy wzbogaci się o dodatkowe rejsy do Madrytu oraz Barcelony. Porównując z tym samym okresem roku ubiegłego, wzrost ilości oferowanych miejsc jest planowany na około 15 proc. W nadchodzącym sezonie zimowym, w rozkładzie Swiss znajdą się 72 kierunki (48 europejskie i 24 międzykontynentalne w 39 krajach świata), które obsługiwać będzie flota 87 samolotów. Sezon zimowy rozpoczyna się 31 października 2010 i będzie trwał do 31 marca 2011. MZ

Przygotowania do zimowej Olimpiady w Soczi na półmetku. Członkowie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego już po raz czwarty sprawdzali, czy rosyjskie miasto radzi sobie z organizacją Olimpiady. I wygląda na to, że Rosja spisuje się całkiem dobrze. Sukcesywnie powstają nowe obiekty sportowe i kilometry dróg. Dobrym sygnałem, zdaniem komisji oceniającej postępy gospodarza przyszłych igrzysk, jest także świadomość przedstawicieli Soczi, że nadal zostało jeszcze sporo do zrobienia, głównie jeśli chodzi o infrastrukturę, zakwaterowanie i wyszkolenie kadry odpowiedzialnej za obsługę sportowców i gości. Na nadrobienie zaległości Rosjanie mają czas do kolejnej wizyty Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, w marcu 2011 roku. MW

W połowie września, po 14 latach, zakończono drążenie Gotthard Base Tunnel.
Ten najdłuższy na świecie tunel, który mierzy 57 km, powstaje pod Alpami. Ma się tam odbywać ruch kolejowy, którego zadaniem będzie redukcja liczby ciężarówek corocznie przejeżdżających przez Alpy. Ruch samochodowy przyczynia się do erozji skał i degradacji środowiska – stąd konieczność jego ograniczenia. Planowany koniec budowy to rok 2017. Przewiduje się także stworzenie kilku mniejszych tuneli łączących Szwajcarię z Niemcami, Francję z Włochami, a także tunel mający zastąpić najbardziej ruchliwą trasę Alp – drogę Brennera. MW

Rosjanie walczą o turystów z Europy. Do niedawna Rosja rzadko komu kojarzyła się z narciarskimi kurortami. Jednak coraz lepiej wyposażone ośrodki, konkurencyjne ceny, warunki zarówno do narciarstwa zjazdowego, jak i wspinaczki czy ski-alpinizmu sprawiają, że takie miejsca jak Góra Elbrus czy granicząca z Finlandią Karelia zaczynają zyskiwać popularność wśród europejskich turystów. Walory rosyjskich stacji narciarskich już dawno docenili Skandynawowie, dla Polaków to, w większości przypadków, nadal egzotyka. Ale, według ekspertów, to tylko kwestia czasu. MW

Szusowanie po wulkanie. Whakapapa ostatni raz wybuchł 10 lat temu. Ślady erupcji są więc jeszcze widoczne, ale to wcale nie przeszkadzało w przekształceniu terenu do celów turystycznych. Park narodowy Tongariro, w którym znajduje się wspomniany wulkan zaadaptowany pod szlak zjazdowy, odwiedza coraz wiecej miłośników aktywnego narciarskiego wypoczynku. MW

Na trasie austriackiego Orlego Szlaku turysta może przemieszczać się bez plecaka. To oferta specjalnie dla tych, którzy nie chcą psuć sobie wypadu dźwiganiem ciężkiego bagażu. Wybierając ofertę tyrolskich „hoteli dla wędrowców” nie muszą, bo ich rzeczy przewożone są z jednego hotelu do drugiego przez organizatora. MW


NAJWIĘKSZE STACJE NARCIARSKIE W EUROPIE


Andora
Grandvalira
C/Prat de la Creu, 59-65
AD500 Andorra la Vellaa, Andora, www.grandvalira.com, info@grandvalira.com, tel: +376 871 900, orczyk: 18, krzesełka: 30, gondole: 3, kolejki linowe: 1, całkowita długość tras: 200 km. Andora ma największy obszar narciarski w Pirenejach. Grandvalira oferuje nam 7 szkół narciarskich i snowboardowych. Prowadzone w 6 językach, obsługiwane przez 250 instruktorów. Dodatkową atrakcją może być noc spędzona w Igloo Hotel. Obiekt jest w całości zbudowany ze śniegu i ozdobiony wewnątrz przez lokalnych artystów.
Arinsal
Vallnord-Arinsal-Pal, Av. Través,4
A D 400 La Massana, Andora, www.vallnord.com, info@vallnordturisme.com, tel: (+376) 878 000, orczyk: 9, krzesełka: 12, gondole: 2, kolejki linowe: 1, całkowita długość tras: 63 km. Wchodzący w skład obszaru Vallnord narciarskich, na wysokości 2560m Arinsal, leży w sercu Pirenejów, między Francją i Hiszpanią. Można łatwo tam trafić z Barcelony i z lotniska z Tuluzy.

Austria
Saalbach Hinterglemm
Saalbach Hinterglemm Leogang
Glemmtaler Landesstraβe 550
5753 Saalbach, Austria
www.saalbach.com, contact@saalbach.com, tel.: +43 065 416 800 68
orczyk: 24, krzesełka: 16, gondole: 15, kolejki linowe: 0, całkowita długość tras: 200 km. Saalbach Hinterglemm Leogang to największy region narciarski w Austrii. Na narciarzy czekają nocne wędrówki z pochodniami i nastrojowe kuligi oraz rozgrywający się z dala od stoków spektakularny wyścig sań motorowych Swatch Snow Mobile, w którym ścigają się z najlepsi kierowcy rajdowi.
Sölden
Ötztal Tourismus, Gemeindestrasse 4, 6450 Sölden, Austria, www.oetztal.com, info@oetztal.com, tel.: +43 057 200, orczyk: 8, krzesełka: 18, gondole: 7, kolejki linowe: 0, całkowita długość tras: ok. 145 km
W Sölden odbywa się co roku inauguracja narciarskiego Pucharu Świata. Jeździ się tam po trzech górach zwanych BIG3, czyli trzech trzytysięcznikach. Atrakcją jest też wioska igloo, w której można się przespać na lodowym łożu, i nowoczesny kompleks Aqua Dom z saunami oraz basenami termalnymi. W jednym z nich muzykę słychać pod wodą.
Stubai
Tourismusverband Stubai Tirol
Stubaitalhaus, Dorf 3, 6167 Neustift im Stubaital, Austria, www.stubai.at, info@stubai.at, +43 (0)501881-0
orczyk: 9, krzesełka: 7, gondole: 5, kolejki linowe: 0, całkowita długość tras: 110 km. Lodowiec Stubai oferuje śnieg przez 10 miesięcy w roku. Sezon rozpoczyna się tam jesienią, a kończy w czerwcu lub lipcu kolejnego roku. Dostępna jest szeroka oferta wszelkiego typu sportów zimowych, od narciarstwa alpejskiego, przez carving, snowboard i saneczki, po jazdę poza trasami i wysokogórskie wędrówki.
Zell am See Kaprun
Brucker Bundesstr. 1a, A-5700 Zell am See, Austria, www.zellamsee-kaprun.com, welcome@zellamsee-kaprun.com, tel.: + 43 065 427 70
orczyk: 10, krzesełka: 11, gondole: 7, kolejki linowe: 0, całkowita długość tras: ok. 77 km. Jedno z najpopularniejszych miejsc wśród Polaków. To tam w sezonie organizowane są Dni Polskie, w których uczestniczą krajowe gwiazdy. Łatwo znaleźć też mapki, napisy informacyjne oraz karty dań w języku polskim.

Bułgaria
Bansko
BulgariaSki.com, 78, Krichim Str., fl.1,
Sofia 1164, Bulgaria, www.bulgariaski.com, tel: +359 885 000 866
orczyk: 7, krzesełka: 7, gondole: 1, kolejki linowe: 0, całkowita długość tras: 70 km. Ośrodek narciarski, niedawno odkryty przez narciarzy z całego świata, bardzo dobrze znany w Bułgarii. Jest uważany za najszybciej rozwijający się region narciarski w tym kraju. Nienaruszona przyroda Gór Pirin, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO

Czechy
Černá Hora – Czarna Góra
MEGA PLUS s.r.o., Janské Lázně č.p. 265, 542 25 Czechy, www.cerna-hora.cz, megaplus@megaplus.cz, tel.: +420 499 875 186, orczyk: 13, krzesełka: 1, gondole: 0, kolejki linowe: 1,całkowita długość tras: 12 km. Miejsce to znajduje się zaledwie 20 km od polskiej granicy i jest to najbardziej rozreklamowany czeski kurort narciarski – Černá Hora, czyli Czarna Góra. Ośrodek znajduje się w pobliżu słynnego uzdrowiska Janské Lázně.
Špindlerův Mlýn – Szpindlerowy Młyn
SKIAREÁL Špindlerův Mlýn, a.s.
543 51 Špindlerův Mlýn, Czechy, www.skiarealspindl.cz, skiareal@skiareal.cz, tel.: +420 499 467 102
orczyk: 12, krzesełka: 5, gondole: 0, kolejki linowe: 0, całkowita długość tras: 23,6 km. Ośrodek położony jest w dolinie Łaby. Przez znawców zwany jest Perłą Karkonoszy. W tym miejscu ma swoją główną siedzibę Horská služba – czeski TOPR.

Francja
Avoriaz
Office de Tourisme Avoriaz
44 Promenade des Festivals
74110 Avoriaz, Francja, www.avoriaz.com, info@avoriaz.com
tel.: +33 045 074 0211, orczyk: 13, krzesełka: 18, gondole: 2, kolejki linowe: 1, całkowita długość tras: 75 km
Miejscowość zamknięta dla ruchu samochodowego. Narciarze mogą dojeżdżać na nartach na stoki narciarskie wprost spod drzwi hotelowych. Dzieci mają dużo miejsca do jazdy na sankach.
Les 2 Alpes
Office de Tourisme Les 2 Alpes
Place des 2 Alpes, 38860 Les 2 Aples, Francja, www.les2alpes.com
info@les2alpes.com, tel.: +33 047 679 2200, orczyk: 20, krzesełka: 22, gondole: 3, kolejki linowe: 2, całkowita długość tras: 225 km. Ośrodek zapewnia najlepsze w Europie warunki narciarskie. Możliwość jazdy poza wyznaczonymi trasami (off-piste).
Val Thorens
Office de Tourisme Val Thorens
Maison de Val Thorens, 73440 Val Thorens, Francja, www.valthorens.com, valtho@valthorens.com
tel.: + 33 (0) 4 79 00 08 08
orczyk: 4, krzesełka: 15, gondole: 6, kolejki linowe: 1, całkowita długość tras: ok. 140 km. Narciarskie Cannes. Nazwa Trois Vallees (Trzy Doliny) znana jest każdemu, kto choć trochę interesuje się narciarstwem. To największy obszar narciarski świata – tworzą go doliny Courchevel, Meribel i Val Thorens-Les Menuires połączone ze sobą siatką tras i wyciągów.

Hiszpania
Sierra Nevada
Sierra Nevada, Hiszpania
www.sierranevadaski.com
www.go-sierra-nevada.com
agencia@cetursa.es, tel.: + 34 902 708 090 (opción 2), orczyk: 5, krzesełka: 12, gondole: 2, kolejki linowe: 0
całkowita długość tras: ok. 84 km
Sięgające 3000 m góry oddalone są tylko 100 km od śródziemnomorskich plaż Costa Tropical. Jeśli jest dobra pogoda, to z punktów widokowych widać nie tylko morze, lecz także brzegi Afryki. Dla turystów dodatkową atrakcją są organizowane często pokazy flamenco.

Niemcy
Garmisch-Partenkirchen
Olympiastraße 27, D-82467 Garmisch-Partenkirchen, Niemcy, www.zugspitze.de, zugspitzbahn@zugspitze.de
tel: + 49 (0) 8821-797-0, orczyk: 17, krzesełka: 5, gondole: 2, kolejki linowe: 4, całkowita długość tras: 62 km. Noworoczne skoki narciarskie, trasa zjazdowa z Kandahar oraz Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim w 2011 roku - to właśnie Garmisch-Partenkirchen! Oprócz tego można podziwiać wspaniałe krajobrazy, m.in. górę Zugspitze oraz wąwóz Partnachklamm.
Oberstdorf
Oberstdorf Tourismus, Prinzregenten-Platz 1, 87561 Oberstdorf, Niemcy
www.oberstdorf.de, tel: + 08322 7000
orczyk: 20, krzesełka: 14, gondole: 0, kolejki linowe: 9, całkowita długość tras: 87 km. Oberstdorf słynie z rozgrywanych tam konkurencji olimpijskich oraz Turnieju Czterech Skoczni. Region ten nadaje się szczególnie dla rodzin i początkujących narciarzy. Przy dobrej widoczności na stacji szczytowej można ujrzeć widok na ponad 400 szczytów między niemieckim Zugspitze a szwajcarskim szczytem Säntis.

Norwegia
Hemsedal
Hemsedal Turistkontor
Postboks 3, 3560 Hemsedal, Norwegia
www.hemsedal.com, info@hemsedal.com, tel.: +47 320 550 30
orczyk: 15, krzesełka: 6, gondole: 0, kolejki linowe: 0, całkowita długość tras: 47 km. Hemsedal to mała górska wioska, która słynie z doskonałych warunków narciarskich i do wędkowania. Jedną z atrakcji jest dwustopniowy wodospad Rjukandefossen. Kilkaset metrów poniżej można popływać w rzece. W pobliżu jest kilka grot i nisz skalnych, a nad wodą wiszący most.
Narvikfjellet
Narvikfjellet AS
P.B.335, 8505 Narvik, Norwegia
www.narvikfjellet.no, info@narvikfjellet.com, tel.: +47 769 427 99
orczyk: 4, krzesełka: 4, gondole: 1, kolejki linowe: 0, całkowita długość tras: 14 km. Narwik przyciąga dziewiczymi, arktycznymi atrakcjami takimi jak zorza polarna w zimie, a w lecie wyprawy safari. Ośrodek położony jest daleko za kołem podbiegunowym. Ze względu na noc polarną najlepszy sezon narciarski wypada tam między marcem a czerwcem. W Narwiku znajdują się jedne z najbardziej stromych, norweskich tras narciarskich, z których rozciąga się zapierający dech widok na Ofotfjord.

Polska
Białka Tatrzańska
Białka Tatrzańska, Środkowa 181 B
34-405 Białka Tatrzańska, www.bialkatatrzanska.pl, bok@bialkatatrzanska.pl
tel.: + 48 182 654 133, orczyk: 9, krzesełka: 5, gondole: 0, kolejki linowe: 0
całkowita długość tras: 16 km. Białka Tatrzańska to trzy stacje narciarskie: Kotelnica, Kaniówka oraz Bania. W 2011 r. przewidziane jest otworzenie kompleksu termalnego. Znajdować się w nim będą strefy z saunami oraz spa.
Krynica
Jaworzyna Krynicka
Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka SA, ul. Czarny Potok 75, 33-380 Krynica-Zdrój, Polska, www.jaworzynakrynicka.pl, gondola@pro.onet.pl, promocja@jaworzynakrynicka.pl, tel.: + 48 184 715 271, orczyk: 7, krzesełka: 0, gondole: 0, kolejki linowe: 1, całkowita długość tras: 8 km. Na Jaworzynie Krynickiej trwają prace związane z budową kolejnej, nowoczesnej czteroosobowej kolei krzesełkowej oraz liczącej 1100 m trasy narciarskie nr VI. Trasa VI i nowa kolej będą czynne już od najbliższego sezonu zimowego. Do dyspozycji narciarzy pozostaje ponadto sześcioosobowa kolej gondolowa i dziewięć wyciągów orczykowych.
Szczyrk
Szczyrk/ Czarna-Solisko, ul. Narciarska 10, Szczyrk, Polska, www. szczyrk.gat.pl
czyrna.solisko@gat.pl, tel.: +48 033 817 8926, orczyk: 13, krzesełka: 0, gondole: 0, kolejki linowe: 0, całkowita długość tras: 22 km. Zimowa stolica Beskidów. Miasto leży w głębokiej i wąskiej dolinie potoku Żylica i ciągnie się ok. 8 km. Pierwsza kolejka wraz ze schroniskiem powstała tam już w latach 20.
Zakopane
Polskie Koleje Linowe SA Kasprowy Wierch, Kuźnice, 34-500 Zakopane, Polska, www.pkl.pl, kasprowy.wierch@pkl.pl, tel.: +48 182 014 510, orczyk: 0, krzesełka: 2, gondole: 0, kolejki linowe: 1, całkowita długość tras: 10 km. Ze szczytu Kasprowego prowadzą dwie trasy narciarskie. Jedna prowadzi do Hali Gąsienicowej, druga do Hali Goryczkowej. Z obydwu można zjechać na nartach do Kuźnic. Obecnie na Kasprowy Wierch można wyjechać nowoczesnym, dwukrotnie większym od poprzedniego wagonem z panoramicznymi szybami.

Słowacja
Chopok
Centrum Informacyjne Jasna/Chopok
www.jasna.sk, info@jasna.sk
tel.: +421 907 886 644 , orczyk: 12, krzesełka: 5, gondole: 0, kolejki linowe: 1
całkowita długość tras: 25 km. To najlepszy ze słowackich ośrodków narciarskich. Wyciąg krzesełkowy jeździ niemal pod sam szczyt, dzięki czemu można korzystać zarówno ze stoków po stronie północnej, jak i południowej Chopka. Dodatkowo koło Litpowskiego Mikulasza oraz w bardziej kameralnej Beszenowej znajdują się słynne baseny termalne, zaś w Dolinie Demianowskiej – Jaskinia Wolności (Slobody).
Tatrzańska Łomnica
Tatrzańska Łomnica 7
059 60 Vysoké Tatry, Słowacja, www.vt.sk, info@vt.sk, tel.: +421 903 112 200, orczyk: 1, krzesełka: 2, gondole: 0, kolejki linowe: 3
całkowita długość tras: 10 km
Namiastka Alp na Słowacji: wyżej jeździć się już nie da, przynajmniej po oficjalnych nartostradach. Korzystając z wyciągów startujących z Tatrzańskiej Łomnicy, da się dojechać na Łomnickie Sedlo (2190 m), gdzie na turystów czeka 5,5 km zjazdu. Po nartach, w niedalekim Popradzie można zregenerować siły w kompleksie AquaCity. Do wyboru: kąpiele w basenach termalnych, odprężenie w jednej z wielu saun lub w komorze do krioterapii.

Szwajcaria
Davos
Destination Davos Klosters
Promenade 67, 7270 Davos Platz, Szwajcaria, www.davos.ch, www.davosklosters.ch, info@davos.ch, tel.: +41 081 415 2121, orczyk: 26, krzesełka: 10, gondole: 4, kolejki linowe: 8, całkowita długość tras: 305 km. Snobizm w czystej postaci. O Davos od kilku lat jest głośno z powodu odbywającego się tam Światowego Forum Gospodarczego. Dawniej Davos było znane jako uzdrowisko, w którym leczono choroby płuc – jedną z kuracjuszek była żona Tomasza Manna.
Saas-Fee
Tourist Office Saas-Fee
Postfach, 3906 Saas-Fee, Szwajcaria
www.saas-fee.ch, to@saas-fee.ch
tel.: +41 279 581 858, orczyk: 12, krzesełka: 2, gondole: 3, kolejki linowe: 4
całkowita długość tras: 100 km. Ośrodek Saas-Fee jest położony wśród najwyższych gór Alp Szwajcarskich. Miejsce to często nazywane jest Perłą Alp.
Zermatt
Zermatt Tourismus
Bahnhofplatz 5, 3920 Zermatt, Szwajcaria, www.zermatt.ch, info@zermatt.ch, tel.: + 41 279 668 100, orczyk: 14, krzesełka: 22, gondole: 0, kolejki linowe: 10, całkowita długość tras: 498 km
W Zermatt główną atrakcją jest najwyżej położony wyciąg w Europie. Można nim wjechać na wysokość 3880 m n.p.m. Dodatkowo znajduje się tam Lodowy Pałac, wykuty w lodowcu koło górnej stacji wyciągu, pod Małym Matterhornem.

Szwecja
Are
Skistar Are, 830 14 Are, Box 36
www.skistar.com, info@skistar.com
tel.: + 46 (0) 647 13350, orczyk: 31, krzesełka: 9, gondole: 0, kolejki linowe: 0, całkowita długość tras: 97 km
Are, położona w centralnej części Szwecji miejscowość, leży na wysokości 372 m, a stoki rozciągają się niemal nad całą drogą aż do szczytu Areskutan, na wysokości 1420 m. Are posiada ofertę dla narciarzy wszystkich grup wiekowych, dostosowaną do każdego poziomu umiejętności. Oferuje też ponad 500 km tras dla narciarzy biegowych.

Ukraina
Bukovel
www.bukovel.com, tel: 342 559 546
całkowita długość tras: 50 km. W samym sercu ukraińskich Karpat w regionie Czarnohory działa od niedawna jeden z największych i najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w centralnej Europie.

Włochy

Cortina d’Amprezzo
Consorzio Cortina Turismo
Via G. Marconi, 15/b, 32043 Cortina d’Amprezzo, Włochy, www.dolomiti.org
cortina@dolomiti.org, tel: +39 0436 866252, orczyk: 8, krzesełka: 24, gondole: 0, kolejki linowe: 5, całkowita długość tras: 115 km. Cortina d'Ampezzo, to jeden z najważniejszych i najsłynniejszych kurortów narciarskich we Włoszech, w którym nakręcono niektóre części filmu o Jamesie Bondzie. Co roku na stokach Stratofane odbywają się igrzyska o puchar narciarski.
Livigno
Associazione Skipass Livigno
via Plan 115, 23030 Livigno, Włochy, www.skipasslivigno.com, info@skipasslivigno.com, tel.: +39 034 299 6915, orczyk:12, krzesełka: 13, gondole: 5, kolejki linowe: 0, całkowita długość tras: ok. 110 km. Livigno jest jednym z najważniejszych ośrodków narciarskich w Alpach. Sezon trwa tu prawie cały rok ze względu na zimny i suchy klimat. Jedną z wielu atrakcji jest snowpark Mottolino z 46 railami oraz 25 skoczniami.
Madonna di Campiglio
Funivie Madonna di Campiglio
38084 Madonna di Campiglio, Włochy
www.funiviecampiglio.it, info@funiviecampiglio.it, tel.: +39 046 544 7744
orczyk: 4, krzesełka: 13, gondole: 0, kolejki linowe: 5, całkowita długość tras: 52 km. Jedno z najpopularniejszych miejsc we włoskich Alpach. Znajduje się tam trasa dla narciarstwa biegowego licząca 40 km.
Val Gardena
Alto Adige Marketing, Piazza Parrocchia 11, 39100 Bolzano, Włochy, www.suedtirol.info, info@suedtirol.info, + 39 0471 999999, orczyk: 0, krzesełka: 26, gondole: 6, kolejki linowe: 0, całkowita długość tras: 115 km. Val Gardena, to ogromnie znane miejsce promowane przez mistrzów sportów zimowych oraz ulubione miejsce spotkań światowej elity. Połączenie Dolomiti Superski, największego obszaru narciarskiego na świecie, i bliskiego sąsiedztwa Alp di Siusi, czyni to miejsce prawdziwym centrum zimowym.

2010-11-08

powrót

 
Sylwetka

»




»Sylwester Gadomski, właściciel biura PoraWakacji.pl w Aleksandrowie Łódzkim  » więcej






Newsletter

»

Zamów newsletter