Pod koniec kwietnia obradowała Kapituła Rankingu Szkół Wyższych; konkursu organizowanego przez redakcję Wiadomości Turystycznych, którego celem jest wyłonienie najlepszych uczelni kształcących na kierunkach turystycznych.
W tym roku o miano najlepszych rywalizowały w tym roku dwadzieścia dwie szkoły wyższe (klasyfikowane w trzech profilach: ogólnoakademickim, praktycznym i mieszanym), które oceniono według nieco zmienionych w porównaniu do lat ubiegłych zasad. Podstawą oceny pozostała ankieta zawierająca informacje o przygotowaniu zawodowym szkół (m.in. oferowanych językach obcych, praktykach i stażach, kursach organizowanych w ramach studiów), potencjale naukowym (składzie kadry naukowej, uczestnictwie kadry w konferencjach, możliwościach podjęcia studiów podyplomowych i doktoranckich z zakresu turystyki) i warunkach studiowania (wielkości grup seminaryjnych, zasobów bibliotecznych). Wobec zmian jakie zaszły w szkolnictwie wyższym w ostatnim roku formularz zaktualizowano, uwzględniając nowe narzędzia i sposoby nauczania.
Redakcja zdecydowała się też na zmianę zasad przyznawania punktów w poszczególnych kategoriach. Było to widoczne zwłaszcza w drugim etapie konkursu, kiedy zgłoszenia oceniała Kapituła w składzie: dr Włodzimierz Banasik (Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych Warszawa), dr Dominik Borek (Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii), prof. Zygmunt Kruczek (Akademia Wychowania Fizycznego Kraków), prof. Aleksander Panasiuk (Uniwersytet Jagielloński Kraków), Izabela Stelmańska (Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego), Jagoda Walczak, (Wiadomości Turystyczne) i prof. Alina Zajadacz (Uniwersytet A. Mickiewicza Poznań).
Analiza ankiet pozwala stwierdzić, że część uczelni sprawnie dopasowała się do nowych realiów, tworząc nowe formuły dla organizowanych zajęć terenowych, wykładów czy konferencji. Niestety nie wszystkie taką ofertę dla swoich studentów mają. MO
Pobierz pełne wydanie SZKOŁY WYŻSZE RANKING 2021 TU