Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


TRENDY

Turystyka w UE: Ten rok dał najlepszy wynik dekadyPrawie 1,2 mld noclegów zrealizowali goście korzystający z obiektów turystycznych w krajach unijnych w pierwszej połowie tego roku, podaje Eurostat. To wynik o 11 mln lepszy niż w rekordowym 2019 roku i najlepszy w ciągu ostatniej dekady.

Jak wynika z danych Eurostatu, najwyższe wzrosty dotyczyły stycznia (45 proc.) i lutego (27 proc.), a wzrosty rok do roku odnotowały wszystkie państwa członkowskie za wyjątkiem Węgier – tu pojawił się spadek o 0,3 proc. Największe zmiany na plus dotyczyły Cypru (39,3 proc.), Malty (30,5 proc.) i Słowacji (28,7 proc.). Jeśliby zestawić dane poszczególnych państw z wynikami sprzed pandemii, okazuje się, że tamtejszych wartości nie osiągnęło około połowy państw. Dotyczy to w szczególności Łotwy (-23,8 proc.), Słowacji (-16 proc.), Węgier (-12,2 proc.) i Litwy (-11,7 proc.).

Notowane wzrosty wynikają głównie z ożywienia turystyki międzynarodowej. W porównaniu z zeszłym rokiem liczba noclegów wykupionych przez gości zagranicznych wzrosła o 22,5 proc., w segmencie podróży krajowych zmiana wyniosła 5,8 proc.

W pierwszej połowie 2023 roku zagraniczni turyści zrealizowali łącznie 545 mln noclegów, co odpowiada 46 proc. wszystkich noclegów. Przed pandemią wskaźnik ten wynosił 47 proc. MG

2023-09-19 06:58:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»

»Katarzyna Krawiczyńska
, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej

Newsletter

»

Zamów newsletter