Strona główna  |  Sklep  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Kolej na Kowno

»

Kolej zacieśnia relacje między Białymstokiem a Kownem

Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna i PTTK Oddział Białystok promowały połączenie kolejowe między Białymstokiem a Kownem.

W połowie grudnia 2016 r. PTTK Oddział Białystok, wspólnie z Podlaskim ROT, zorganizowały dla turystów weekendową wycieczkę do Kowna pod hasłem „Kolej na Kowno”. W ten sposób promowały połączenie kolejowe jakie Przewozy Kolejowe utworzyły między tymi miastami w czerwcu ub. roku (w grudniu zapadła decyzja o przedłużeniu funkcjonowania połączenia na 2017 r.). Połączenia realizowane są 3 razy w tygodniu (piątki soboty, niedziele) przez cały rok.

W czasie dwudniowej wycieczki uczestnicy zwiedzili m. in. Stare Miasto, w tym Plac Ratuszowy, Katedrę Kowieńską i Basztę, Kościół Zmartwychwstania, uczestniczyli w tradycyjnym jarmarku bożonarodzeniowym i degustowali trunki w wytwórni wódek i nalewek Stumbras.

-Przyświecały nam dwa cele. Po pierwsze chcieliśmy wypromować połączenie, które otwarto ponownie po ponad 70 latach. Kiedyś cieszyło się dużym zainteresowaniem podróżnych. Mamy nadzieję, że teraz będzie podobnie. Po drugie chcieliśmy pokazać turystom z rejonu Podlasia, że mogą tanio (bilet kosztuje 11 euro) i w prosty sposób zwiedzić jedno z najciekawszych miast naszego wschodniego sąsiada. Podróż trwa co prawda dłużej niż np. samochodem, ale ma swoje zalety i urok – wyjaśnia Katarzyna Pierwienis, dyrektor biura PTTK Regionalny Oddział w Białymstoku. 

Dodaje, że PTTK rozważa wprowadzenie do swojej oferty wycieczek do Kowna. – Chcemy sprzedawać pakiety z przewodnikiem, noclegiem. Niewykluczone, że w ofercie znajdą się też wycieczki rowerowe do Kowna. W pociągu jest miejsce na 20 rowerów. Gdy tylko pozwolą na to warunki pogodowe, zorganizujemy podobną podróż do tej, tym razem z rowerami, i zobaczymy jaki potencjał i możliwości drzemią w tego typu wyprawie. Od przewodników znających Litwę wie, że warto zwiedzanie Kowna i jego okolic na dwóch kółkach jest bardzo atrakcyjne.

 

PROT ma za to nadzieję, że fakt istnienia połączenia między miastami wykorzystają mieszkańcy Kowna do poznania Białegostoku. – W gestii Centrum Turystycznego Kowna jest zorganizowanie wśród mieszkańców miasta akcji promocyjnej podobnej do tej, którą zorganizował PROT i Regionalny Oddział PTTK. Co ważne Litwini są zainteresowani takiego rodzaju wycieczkami – mówi Urszula Łaszczewska, specjalista ds. promocji i projektów w PROT. Dodaje, że wiosną PROT planuje zorganizowanie wizyty studyjnej do Białegostoku dla litewskich biur podróży, by zaznajomić je z atrakcjami miasta i zachęcić do sprowadzania tam turystów.

 
Sylwetka

»» Agnieszka Lis, kierownik biura LOT "Serce Kaszub"  » więcej
Newsletter

»

Zamów newsletter