Płoński Czesław Mirosław - sylwetka
W turystyce najważniejsza jest pasja
Czesław Płoński: to ludzie tworzą trzon sukcesu. Praca w turystyce wymaga systematyczności i zaangażowania.
W przyszłym roku białostocki Nowator obchodzić będzie 30-lecie działalności. Jest jednym z najstarszych i najbardziej utytułowanych biur podróży na Podlasiu, wielokrotnym zdobywcą konsumenckiej nagrody Malwa, trzykrotnym laureatem konkursu Lider Polskiej Turystyki, plebiscytu Orły Turystyki i konkursu Polski Orzeł Biznesu.
Właściciel Nowatora Czesław Mirosław Płońki karierę w branży zaczynał jako kierowca autokaru, przez kilka lat był pilotem wycieczek. Po stanie wojennym wyemigrował do Niemiec. Przez osiem lat „na emigracji” marzył o powrocie do Polski i założeniu własnego biura podróży, co udało się w 1990 roku.
Na początku lat 90. prym wiodła turystyka autokarowa. – Autokary to moja pasja. Wyposażam je we wszystko, co niezbędne – mówi właściciel Nowatora. – I choć dziś klienci zamawiają przede wszystkim imprezy lotnicze, to uważam, że turystyka autokarowa ma przyszłość. Z różnych powodów nie wszyscy chcą latać, mam klientów, którzy jeżdżą autokarem nawet na greckie wyspy – dodaje.
Nowator organizuje rocznie wiele wyjazdów po Polsce i świecie, obsługując już drugie pokolenie turystów. – Mamy od wielu lat grono stałych, wręcz zaprzyjaźnionych klientów, którzy zlecają nam organizację wycieczek do różnych miejsc na świecie - mówi Czesław Płoński. – Cenimy każdego klienta, takiego, który zamawia podróż na drugą półkulę i który zamawia wycieczkę jednodniową. Bo każdy jest ważny, a my staramy się spełniać marzenia klientów o podróżach dalekich i bliskich – dodaje.
Zdaniem Czesława Płońskiego najlepszą reklamą jest dobrze zrobiona i skrojona zgodnie z oczekiwaniami klienta impreza. – Aby wszystko się udało, potrzebny jest zespół ludzi, do których przez tyle lat mam szczęście. Kontrahenci, piloci, kierowcy i zespół w biurze, którzy tworzą wspólnie atmosferę wyjazdu – mówi Mirosław Płoński. W biurze nad organizacją imprez czuwa Jolanta Sitko, która z biurem związana jest od 1991 roku.
Tworząc programy, Płoński stara się włączyć do nich miejsca, które zna z własnych wojaży. Wycieczkom nadaje nazwy często nawiązujące do słynnych filmów czy dzieł literackich. To pomaga bardziej przekonać klienta do wyjazdu. Czasami małe drobiazgi, a jakże istotne dla odbioru wrażeń i dobrych wspomnień, są powodem podjęcia decyzji, że właśnie klient jedzie w dane miejsce.
– Patrząc na moją pracę w turystyce, mogę powiedzieć, że wymaga ona systematyczności i zaangażowania. Porównuję ją często do pracy na roli. I choć nie zawsze było łatwo i przyjemnie, bo zdarzały się błędy, nieudane wybory, to mimo wszystko wierzę w siebie i w ludzi, staram się, by rola, którą uprawiam, przynosiła najwięcej korzyści i zadowolenia klientom i pracownikom mojego biura . Organizuję imprezę tak, jakbym sam miał na nią jechać – podsumowuje krótko Płoński.
Twórca Nowatora podkreśla, że to ludzie tworzą trzon jego sukcesu i lubi z nimi pracować. Jest otwarty, pełen optymizmu i kreatywnych działań na przyszłość. Mimo przeszkód, które pojawiały w 30-letniej działalności, nigdy nie stracił zaufania i sympatii do ludzi, a przecież bez tego nie da się w turystyce pracować.
Nie można dobrze pracować także bez pasji i szerokiego, perspektywicznego spojrzenia. Organizator turystyki musi kochać swoją pracę. Jeżeli wykonuje ją tylko dla pieniędzy, przegrywa na starcie. – Pracuję, bo lubię. Turystyka zaraża człowieka na wiele lat i mimo trudnych chwil, które miały prawo się pojawić, nie zatrzymuję się. Pracuję, by realizować się jako człowiek, a także dla mojej załogi, którą ukształtowałem i której nadal chcę zapewniać pracę. Jestem romantykiem, nie przywiązuję wagi do luksusu, który ma stwarzać pozory. Od prawie 30 lat pracuję przy tym samym biurku. Moi koledzy biznesmeni dziwią się, że przez tyle lat nie zmieniłem siedziby na nowszą i większą, ale klienci mają sentyment do małego biura przy Skłodowskiej, które znają taksówkarze w Białymstoku. Cieszę się, że dla moich turystów jesteśmy ciągle tym samym biurem spod numeru 13. Bo z nami jest zawsze po drodze – konkluduje Płoński.
CV
Czesław Płoński urodził się w 1947 roku we Wrocławiu. Ukończył technikum w Białymstoku. W latach 1983 -1990 mieszkał w Niemczech, po powrocie do Polski założył biuro podróży Nowator. Przez 15 lat Płoński prowadził szkołę pilotów wycieczek. Jest żonaty, ma syna. Kocha podróże, jego ulubione kraje to Grecja i Portugalia. Pasjonuje się też autokarami, budownictwem, literaturą i muzyką operową.
powrót