Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


CZERWCOWE WYDANIE WT
Centralna Ewidencja – biura przeszły pandemię bez większych strat 
 

Pandemia uderzyła w biura podróży z ogromną siłą, uniemożliwiając im wykonywanie podstawowej działalności. COVID-19 zebrał swoje żniwo i część firm musiała się zamknąć, jednak liczby nie pokazują, by były to zamknięcia na ogromną skalę.

 Podstawowe dane dotyczące liczby istniejących w Polsce biur podróży zawiera Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych. Baza jest zasilana informacjami dostarczanymi przez urzędy marszałkowskie poszczególnych województw. Zaglądając w zestawienie możemy się dowiedzieć, ile podmiotów funkcjonowało nadal w 2021 roku, a ile zawiesiło działalność. Twarde dane pokazują, że nie było masowych upadków ani fali niewypłacalności w całym kraju. Zagłębiając się w statystyki bardziej szczegółowo, można zobaczyć, że najdotkliwiej pandemia dotknęła biura na terenie województw małopolskiego oraz mazowieckiego. W Małopolsce w 2019 roku działalność prowadziło 649 biur, a w maju 2021 roku 561. Natomiast na Mazowszu liczby te wynoszą odpowiednio 917 i 828.

W przypadku innych regionów Polski sytuacja nie była aż tak tragiczna. W województwie opolskim liczba biur podróży zmniejszyła się w tym okresie o 10, w pomorskim o 3, w warmińsko-mazurskim o 12, a w zachodniopomorskim o 19. Jak mówi Marcin Wujec, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych (OSAT), w całej Polsce upadło około 15 proc. biur. Niektórzy agenci mieli po kilka oddziałów i zostali zmuszeni do zamknięcia tych mniej rentownych. Te, które się utrzymały, nie miały raczej problemów z wypłacalnością.
 -Zaobserwowaliśmy jedynie pojedyncze przypadki niewypłacalności. Firmy z reguły, albo zawieszały działalność, albo zawężały zakres działania – mówi Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Promocji, Kultury i Turystyki w mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim. Do podobnych wniosków doszli urzędnicy z Małopolski. – Wykreśleń jest więcej niż zawieszeń, ale obserwujemy również zmiany profilu działania. Biura, które wcześniej organizowały wyjazdy zagraniczne, zgłaszają, że teraz zajmują się jedynie krajowymi – dodaje Andrzej Jędrzejowski, z zespołu ds. Usług Turystycznych w Departamencie Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. MJR


Więcej czytaj w czerwcowym wydaniu Wiadomości Turystycznych
 

2021-06-01 08:48:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter