Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


MATERIAŁ PARTNERA

Gran Canaria – kontynent w miniaturze 
 

Wspaniałe plaże, cuda przyrody, zabytki z różnych epok i świetna pogoda przez cały rok – Gran Canaria to idealne miejsce wypoczynku latem i zimą.

 

Wszystkie przewodniki nazywają Gran Canarię kontynentem w miniaturze, podkreślając niezwykłą różnorodność jej krajobrazów, od piaszczystych, złotych plaż i rozległych wydm na wybrzeżu po bujną zieleń, wygasłe wulkany i malownicze góry w interiorze, a także bogate dziedzictwo kulturowe, będące mieszanką wpływów aborygeńskich, afrykańskich i europejskich.

 

KONIECZNIE MUSISZ ZOBACZYĆ

•        Roque Nublo, czyli Skała Mgieł (1813 m), to drugi, po Pico de las Nieves, najwyższy szczyt Gran Canarii i jeden z jej turystycznych szlagierów. Wieńczy go wielki monolit z bazaltu o wysokości 80 metrów, powstały na skutek działalności wulkanicznej. Na szczyt wiedzie pięciokilometrowa trasa, z której podziwiać można księżycowy krajobraz kaldery wulkanicznej Tejeda, piniowe lasy, pobliskie miejscowości Artenara i Acusa, wielkie zapory wodne.

•       Dunas de Maspalomas. Złote wydmy Maspalomas na południowym krańcu wyspy, to jedna z największych atrakcji Gran Canarii. To także największy ekosystem wydmowy na archipelagu – biegnący tuż przy brzegu oceanu pas wydm ma 6 kilometrów długości. Modelowane przez wiatr wydmy nieustannie zmieniają kształty. Miejsce to słynie z niezwykłej flory i fauny, w tym gatunków endemicznych. W okresie pandemicznym miały okazję jeszcze bardziej naturalnie się ukształtować. Trasy wyznaczone do poruszania się po wydmach, utrzymują je w jak najbardziej naturalnym stanie.

÷       Puerto de Mogán. Miejscowość rybacka, która dzięki malowniczemu położeniu przekształciła się w jeden z najpiękniejszych kurortów na wyspie. Są tu i piękne, piaszczyste plaże, i łagodny brzeg (Gran Canaria jest górzysta, skalista i nie z każdej strony łatwo dostępna). Jest też tętniąca życiem promenada, port rybacki i przystań jachtowa, do której przylega śliczna jak z pocztówki dzielnica białych willi, ukwieconych uliczek i wygiętych w łuk mostków, zwana kanaryjską Wenecją. Puerto de Mogán to także nurkowe centrum Gran Canarii.

•        Playa de Las Canteras w Las Palmas to jedna z najlepszych miejskich plaż w Europie. Kilka kilometrów złotego piasku zachęca do długich, niespiesznych spacerów. Naturalny falochron w postaci rafy koralowej czyni Las Canteras idealnym miejscem do pływania i snorkelingu, jedynie na południowym krańcu plaży fale są większe i można uprawiać surfing. Wzdłuż plaży biegnie promenada tętniąca życiem zwłaszcza po zachodzie słońca. Las Canteras to plaże o najczystszych wodach.

 

GRAN CANARIA – NIE TYLKO PLAŻE

Na Gran Canarii można nie tylko wypoczywać na jednej ze 128 plaż i korzystać z wygód nowoczesnych kurortów, ale też uprawiać turystykę pieszą i rowerową w otoczeniu wawrzynowych lasów i wulkanicznych krajobrazów, podziwiać spektakularne widoki z górskich szczytów (najwyższy Pozo de las Nieves ma 1949 metrów), uprawiać sporty wodne, takie jak windsurfing, kitesurfing czy nurkowanie, oraz zwiedzać zabytki, a na koniec pełnego wrażeń dnia skosztować win z kanaryjskich winnic i świeżych owoców morza albo zregenerować siły w spa. Co warto zobaczyć, wypoczywając na Gran Canarii?

Guanczowie – pierwsi mieszkańcy Gran Canarii

Pierwszymi znanymi mieszkańcami Wysp Kanaryjskich byli Guanczowie, lud pochodzenia berberyjskiego. Z jego historią i tradycjami można zapoznać się wielu miejscach rozsianych po całej wyspie, np. w Muzeum i Parku Archeologicznym Cueva Pintada w miasteczku Galdar (pierwszej osadzie Guanczów), które prezentuje m.in. naskalne malowidła. Inne ważne stanowiska archeologiczne to Cuatro Puertas – wzgórze z wykutymi przez Guanczów jaskiniami, Cenobio de Valerón – wydrążony w skale spichlerz składający się z ponad 300 pomieszczeń połączonych korytarzami i schodami, Park Archeologiczny Maipés de Agaete – nekropolia Guanczów z ponad 600 kurhanami zbudowanymi ze skał wulkanicznych oraz La Fortaleza – dawna ufortyfikowana osada, a także ostatni punkt oporu Guanczów przed podbiciem wyspy przez Hiszpanów w 1483 r., z wydrążonymi w skale mieszkalnymi jaskiniami, malowidłami naskalnymi, fragmentami murów obronnych i kamiennych budowli.

Teror – religijne centrum Gran Canarii

Miasteczko zawdzięcza swoje istnienie i sławę cudownemu objawieniu Matki Boskiej. W 1481 r. grupka miejscowych pasterzy miała ją ujrzeć na czubku sosny. Wieść o cudzie lotem błyskawicy rozniosła się po wyspie. Koło sosny postawiono świątynię, a następnie ustanowiono parafię. Basílica de Nuestra Señora del Pino (Bazylika Matki Boskiej Sosnowej), która dzisiaj stoi w miejscu objawienia, pochodzi z 1760 r. Trzynawowe wnętrze zdobią kamienne kolumny, drewniany, kasetonowy strop i barokowy ołtarz. Na ołtarzu, pod srebrnym baldachimem stoi XV-wieczna, drewniana rzeźba Matki Boskiej Sosnowej w haftowanej sukni. W 1914 r. papież Pius X obwołał Virgen del Pino patronką wyspy. Do sanktuarium zaczęły ciągnąć pielgrzymki, a Teror stało się religijną stolicą Gran Canarii. Najlepiej przyjechać do Teror w niedzielę, kiedy na Plaza del Pino odbywa się cotygodniowy targ. Można na nim kupić m. in. miejscowe specjały: chorizo – pikantne kiełbaski wieprzowe, sery, chleb i słynne słodkości przyrządzane przez cysterki z tutejszego klasztoru. Największe oblężenie miasteczko przeżywa we wrześniu, podczas święta patronki Fiesta de la Virgen del Pino – najważniejszej uroczystości na wyspie. Ulicami przeciągają wówczas roztańczone i rozśpiewane procesje, a place zastawione są odpustowymi kramami.

Park przyrody Tamadaba

To najstarszy i największy (7,5 tysiąca hektarów) park przyrody na wyspie, a także obszar ochrony ptaków. Jego krajobraz ukształtowała erupcja wulkanu Tamadaba ponad 14 milionów lat temu. Można tu podziwiać klify opadające stromo ku morzu (m.in. klif z punktem widokowym Andén Verde), wąwozy (np. Guayedra) i ciekawe formacje skalne powstałe na skutek erozji (słynna skała Dedo de Dios, czyli Palec Boga). Na uwagę zasługują doskonale zachowane lasy – skupiska sosen kanaryjskich – w których gniazdują endemiczne zięby modre, a także dzięcioły pstre, pustułki i jastrzębie. Ponad drzewami góruje Pico de la Bandera (1444 metrów), z którego rozpościerają się spektakularne widoki. W niższych partiach rośnie m.in. jałowiec kanaryjski, słodka tabaiba czy bertram pinezkowaty. Dno wąwozów porastają gaje palmowe.

 

2022-10-05 10:07:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter