Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


TRENDY

Październik na Lotnisku Katowice to pół miliona pasażerówW październiku 2023 roku w Katowice Airport obsłużono 500,18 tys. podróżnych, czyli o 96,8 tys. więcej (+24 proc.) rok do roku. To rekord dla dziesiątego miesiąca roku – wcześniejszy padł w 2022 roku i wynosił 403 tys. odprawionych pasażerów.

Z siatki połączeń regularnych, obsługiwanych w Katowice Airport przez linie lotnicze Wizz Air, Ryanair, PLL LOT oraz Air Dolomiti/Lufthansa, skorzystało w ubiegłym miesiącu 270,6 tys. podróżnych, czyli o 19,3 tys. więcej (+7,7 proc.) niż rok wcześniej. Najchętniej podróżowano do Dortmundu, Londynu-Luton, Londynu-Stansted, Frankfurtu oraz Eindhoven.

Na lotach czarterowych, obsługiwanych na zlecenie biur podróży oraz touroperatorów, w październiku bieżącego roku odnotowano 228,3 tys. pasażerów, czyli o 77,45 tys. więcej (+51,3 proc.) w porównaniu z tym samym czasem w 2022 roku. Najczęściej turyści latali na wakacje do Antalyi, Hurghady, Marsa Alam, Szamr el Szejk oraz na Rodos.

Podczas dziesiątego miesiąca 2023 roku w Katowice Airport odnotowano 4,122 startów i lądowań samolotów, o 502 więcej (+13,9 proc.) niż rok wcześniej.

- Wyniki Katowice Airport pokazują istotną rolę, jaką w systemie transportowym Polski pełnią porty regionalne. Tylko w Katowicach w trakcie dziesięciu miesięcy bieżącego roku obsłużono prawie 5 mln pasażerów – mówi Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego. - Wszystkie polskie porty regionalne zanotują w bieżącym roku w sumie rekordowe ok. 33 mln podróżnych, a ich udział w całości obsługiwanego ruchu pasażerskiego w Polsce wzrośnie do ok. 64 proc. Prognozy wskazują, że ruch pasażerski w portach regionalnych nadal będzie rósł, dlatego w Katowicach będziemy realizować program inwestycyjny, którego celem jest znaczące zwiększenie przepustowości. Chcemy go osiągnąć m.in. poprzez budowę głównego terminalu pasażerskiego wyjaśnia.

Od stycznia do końca października 2023 roku w Katowice Airport obsłużono w sumie 4,98 mln pasażerów, czyli o 27 proc. więcej niż podczas pierwszych dziesięciu miesięcy minionego roku. MG

2023-11-17 07:39:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»


»Katarzyna Krawiczyńska
, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej

Newsletter

»

Zamów newsletter