Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


DESTYNACJE

Turcja chce bogatszych turystów przez cały rok

Turcja chce być kierunkiem także dla turystów zainteresowanych kulturą, którzy mogą na swój pobyt wydać więcej. W tym celu prowadzi inwestycje, ale też wprowadza zmiany do strategii rozwoju turystyki.

Ministerstwo Kultury i Turystyki opracowało szereg propozycji z myślą o pobytach krótkoterminowych – chodzi o międzynarodowe wydarzenia, turnieje sportowe i festiwale. To właśnie dzięki takim magnesom do kraju przyjeżdża coraz więcej  zamożnych turystów.

Resort chce też namówić gości, by wyszli poza hotel i skorzystali z oferty wycieczek lokalnych. By ich do tego nakłonić, ministerstwo wydłużyło okres prowadzenia wykopalisk archeologicznych – teraz prace trwają cały rok, zwiększyło również ich liczbę do 172, rozpoczynając badania m.in. w regionie Bergama w ramach projektu „Dziedzictwo dla przyszłości”. Wykopaliska i renowacje zabytkowych obiektów na tym obszarze mają przynieść korzyści zarówno lokalnej społeczności, jak i pobliskim miastom, umożliwiając wszystkim zainteresowanym czerpanie z przychodów generowanych przez turystykę.
Ministerstwo stworzyło też nowe koncepcje, takie jak „nocne muzea”, umożliwiające zwiedzanie monumentalnych budowli i starożytnych miast poza standardowymi godzinami otwarcia. Ta inicjatywa przyczyniła się do rekordowej liczby odwiedzających muzea na wolnym powietrzu, jednym z nich jest słynna, starożytna Afrodyzja.

– Regiony Morza Marmara i Morza Śródziemnego w Türkiye (Turcji) generują aż 80 proc. przychodów z turystyki. Region Morza Egejskiego odpowiada za około 10 proc. podczas gdy pozostałe 10 proc. przypada na region Morza Czarnego i inne części Anatolii – mówi Mehmet Nuri Ersoy, minister kultury i turystyki Türkiye (Turcji). - Jednym z naszych kluczowych celów jest zwiększenie liczby turystów i przychodów, jednocześnie rozszerzając turystykę na inne obszary poprzez różnorodne, atrakcyjne oferty. W tym względzie szczególną uwagę przykładamy do regionu Morza Egejskiego, które, mimo potencjału w postaci bogactwa kulturowego, malowniczego wybrzeża i naturalnych zasobów, nie osiągnęło jeszcze poziomu, na którym powinno się znajdować w kontekście turystyki. Dlatego konsekwentnie będziemy kontynuować nasze wysiłki, mające na celu podniesienie rangi wybrzeża Morza Egejskiego podczas planowania podróży przez zagranicznych turystów – podsumowuje.
Ponieważ zamożni i ekologicznie świadomi turyści priorytetowo traktują zrównoważony rozwój, minister Ersoy intensyfikuje wysiłki w dążeniu do uzyskania certyfikatów zrównoważonego rozwoju dla obiektów turystycznych. W tej kwestii poczyniono znaczące postępy, ponieważ już ponad 16 tys. spośród około 21 tys. hoteli uzyskało odpowiednie certyfikaty. MG

2024-03-08 08:08:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter