Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Prawo w turystyce

»

Wyciąg narciarski powinien być opodatkowany w całości

Jak opodatkować podatkiem od nieruchomości wyciąg narciarski: w całości czy tylko w tej części, która ma charakter budowlany? W tej kontrowersyjnej sprawie posłowie zwrócili się do ministra finansów o interpelację.

W  interpelacji poselskiej nr 14729 w sprawie zakresu opodatkowania podatkiem od nieruchomości należnym od budowli w przypadku części składowych kolei krzesełkowych posłowie zwrócili się do ministra finansów z pytaniem, czy część wyciągu niemająca charakteru budowli podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.  Budzi bowiem wątpliwości obowiązek uiszczania podatku od całego wyciągu, w tym takich elementów, jak linka napędzająca, krzesełka, silnik, które stanowią pewną funkcjonalną całość, nie są zaś budowlą w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane. Ministerstwo Finansów wskazało, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (patrz definicje). 

Obiekty sportowe podlegają opodatkowaniu jako budowle
Ministerstwo Finansów podkreśliło, że obiekty sportowe zostały wprost wymienione w definicji budowli w ustawie Prawo budowlane. Ponadto stwierdziło, że budowlą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jest obiekt budowlany stanowiący całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami, jak również urządzenie budowlane związane z danym obiektem zapewniające możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Resort finansów przywołał wyrok SN (sygn. akt I CK 5/02), w którym uznano, że wykazanie istnienia związku techniczno-użytkowego pozwala na opodatkowanie podatkiem od nieruchomości jako budowli obiektu budowlanego składającego się z części o charakterze stricte budowlanym (np. fundament) oraz niemających takiego charakteru (np. urządzenia techniczne). Zatem jeśli dany obiekt budowlany – wyciąg narciarski – może być uznany za budowlę w myśl przepisów prawa budowlanego, to będzie on podlegał opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Ważne stanowiska:
wyrok NSA z 7.07.2009 r. sygn. akt II FSK 2095/08,
wyrok WSA w Białymstoku z 15.10.2008 r. sygn. akt I SA/Bk 254/08,
wyrok SN z 28.06.2002 r. sygn. akt I CK 5/02.

ZAPAMIĘTAJ
• Budowla (w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych) – obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.
• Budowla (w rozumieniu ustawy prawo budowlane) – każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury jak: (…) budowle sportowe (…).
• Obiekt budowlany (w rozumieniu ustawy prawo budowlane) – budowla stanowiąca całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami.
• Urządzenia budowlane (w rozumieniu ustawy prawo budowlane) – urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

2010-06-16

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter