Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Prawo w turystyce

»

Dofinansowanie studiów podyplomowych pracowników - porada

Chcielibyśmy w ramach podnoszenia kwalifikacji personelu jednemu z naszych pracowników dofinansować studia podyplomowe. Umowa ma zostać zawarta w połowie maja. Jakie przepisy obowiązują przy jej zawieraniu?

Odpowiedź na niniejsze pytanie jest o tyle trudna, że aktualnie nie obowiązują żadne przepisy, które regulowałyby tę kwestię. Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 31.03.2009 r. (K 28/08) uznano, że regulacje dotyczące podnoszenia kwalifikacji przez pracowników są niekonstytucyjne i  ustawodawcy pozostawiono rok od wydania wyroku na zmianę przepisów. Niestety Sejm w tym czasie nie uchwalił nowych przepisów. W efekcie zasady podnoszenia przez pracowników kwalifikacji przy współfinansowaniu pracodawcy, wynikające z kodeksu pracy oraz rozporządzenia przestały obowiązywać 11.04.2010 r., a nie zastąpiły ich inne przepisy. Obecnie ustawa nowelizująca kodeks pracy jest po poprawkach Senatu, z tym, że wejdzie w życie po 30 dniach od dnia ogłoszenia (czyli najpewniej w czerwcu). 

Przedstawiony stan prawny oznacza, że aktualnie w przepisach istnieje luka. Do tej pory znawcy tematu twierdzili, że strony zawieranych w tym czasie umów szkoleniowych mogą skorzystać z wynikającej z kodeksu cywilnego zasady swobody umów. Rozwiązanie to oznaczało, że zapisy umowy o podnoszenie kwalifikacji zawodowych muszą szczegółowo regulować wzajemne prawa i obowiązki jej stron, ale nie ma żadnych ograniczeń w tym zakresie wynikających z prawa pracy. Jedynie treść lub cel umowy nie powinny być sprzeczne z naturą stosunku prawnego, ustawą ani zasadami współżycia społecznego. Przyjmowano, że do tych umów będą stosowane tylko reguły wynikające z kodeksu cywilnego – takie stanowisko prezentowało m.in. MPiPS. Wszystko wskazuje jednak na to, że tak się nie stanie. Senat wprowadził bowiem do nowo uchwalonych przepisów poprawkę. Zgodnie z nią do pracowników, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed dniem wejścia w życie nowych przepisów, stosuje się przepisy, obowiązujące przed dniem 11.04.2010 r. Zdaniem autorki przepis taki nie jest zgodny z zasadami poprawnej legislacji oraz z konstytucją. Powoduje on bowiem w rzeczywistości wskrzeszenie jeszcze na dwa miesiące przepisów, które na mocy wyroku TK nie obowiązują i nie powinny mieć zastosowania. Niemniej jednak taka norma najprawdopodobniej będzie obowiązywała i dlatego najbezpieczniej było stosować dotychczasowe (choć nieobowiązujące) przepisy.

 


PORADY
Podstawa prawna:
art. 300 k.p., art. 3531 k.c., rozporządzenie z dnia 12.10.1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. 103, poz. 472, z późn. zm.), odpowiedź Biura Prasowego MPiPS z 9.04.2010 r. w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników po 10.04.2010 r.

2010-06-16

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter