Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Prawo w turystyce

»

Prawo Pracy - zmiany w prawie

Nowe zasady podnoszenia kwalifikacji zaczną obowiązywać od wakacji. Firma jednak nie zapłaci za badanie. Z aktami elektronicznymi napracujesz się podwójnie. Trzech Króli będzie wolne.

Nowe zasady podnoszenia kwalifikacji zaczną obowiązywać od wakacji. Sejm uchwalił zmiany w kodeksie pracy dotyczące podnoszenia kwalifikacji. Optymistyczna wersja wskazuje, że wejdą one w życie w czerwcu. Warto pamiętać, że zmiana była wymuszona wyrokiem TK, który orzekł o niekonstytucyjności dotychczas obowiązujących w tym zakresie regulacji i wyznaczył roczny termin na zmianę przepisów (upłynął on 11 kwietnia). Od tej pory w przepisach mamy lukę.

Firma jednak nie zapłaci za badanie. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy Kodeks pracy. W myśl projektowanych przepisów pracujące kobiety w wieku 25-59 lat będą obowiązkowo przeprowadzać cytologię w ramach badań okresowych. Natomiast kobiety po 50. roku życia poza cytologią będą również obowiązkowo wykonywać mammografię. Wykonanie tych badań będzie warunkiem koniecznym uzyskania orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Co ważne, wskazane wyżej badania diagnostyczne będą finansowane ze środków publicznych. Ministerstwo wycofało się bowiem z początkowych założeń, w myśl których to właśnie pracodawcy mieli pokrywać koszty tych badań.  

Z aktami elektronicznymi napracujesz się podwójnie. Zgodnie z najnowszym stanowiskiem GIP w obecnym stanie prawnym dokumentacja pracownicza i akta osobowe nie mogą być prowadzone wyłącznie w postaci elektronicznej. Wymagałaby to zmiany w przepisach. Obecnie pracodawcy, którzy chcą gromadzić elektroniczne akta, muszą zachować ich dwie wersje: i papierową, i elektroniczną. (stanowisko, z 9.04.2010 r., GPP-87-4560-29/10/PE/RP).

Trzech Króli będzie wolne. Do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy – Kodeks pracy i ustawy o dniach wolnych od pracy. Ma przywrócić dzień wolny w Święto Trzech Króli. Twórcy projektu wskazują, że ustanowienie 6 stycznia dniem wolnym od pracy ma również przyczynić się do efektywniejszego wykorzystywania zaległych urlopów wypoczynkowych przez pracowników.

2010-06-16

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter