Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Destynacje

»

Od lat turystyczny bestseller

Tunezja to wciąż jeden z najlepiej sprzedających się kierunków w Polsce



Kraj w pigułce
Powierzchnia: 164 tys. km kw.
Stolica: Tunis, 1,2 mln mieszkańców
Geografia: Tunezja leży w północnej Afryce, nad Morzem Śródziemnym, między Libią i Algierią. Na północy znajdują się góry Atlas. Od granicy szotów (słonych jezior) rozpoczyna się strefa saharyjska, a pustynia zajmuje ok. 40 proc. powierzchni kraju. Klimat: W Tunezji panuje klimat śródziemnomorski oraz podzwrotnikowy skrajnie suchy. Najprzyjemniejsze temperatury panują w okresie polskiej wiosny i jesieni, latem temperatura może dochodzić do 40 st. C.
Ludność: ok. 10 mln
Religia: islam

Kraina koralowców
Hammamet. Hammamet to jeden z bardziej znanych kurortów Tunezji z piękną starówką i kasbą – fortecą. Miasto było niegdyś mekką europejskich artystów. W latach dwudziestych ubiegłego wieku rumuński milioner George Sebastian wybudował tu pałac, do którego zapraszał swoich przyjaciół: Klee, Gide’a oraz Bernanosa. Dziś wzdłuż wybrzeża ciągną się liczne kawiarenki i restauracje. Plaża jest piaszczysta, ale węższa w porównaniu z kurortami położonymi dalej na południe.

Nabeul. Urokliwe i niezwykle kolorowe miasteczko. W jego centrum stoi oryginalny pomnik: ceramiczna patera, na której leżą pomarańcze. Są to symbole miejscowości, która specjalizuje się w wytwarzaniu ceramiki, a otoczona jest gajami cytrusowymi. Miejsce raczej spokojne z ładną plażą, dobre dla osób uciekających od gwaru miast.

Sousse. Miasto, choć chętnie odwiedzane przez turystów, nie jest tylko wakacyjnym kurortem. To duża aglomeracja, ważny port handlowy i bogata historia ukryta w murach meczetu i ribatu. Warto wiedzieć, że hotele zaczynają się już w samym centrum miasta, by dotrzeć z nich na plażę, trzeba przejść przez ulicę. Dla rodzin z dziećmi lepszym rozwiązaniem będzie zamieszkanie w obiektach położonych nieco dalej od serca miasta, które rozlokowane są bezpośrednio przy piaszczystej i szerokiej plaży.

Port El Kantoui. Kurort oddalony jest od Sousse o ok. 15 km. Znajdują się tu komfortowe hotele. Plaża jest długa i piaszczysta, ale właściwym centrum turystycznym jest przystań jachtowa. Wokół niej znajdują się kawiarnie i restauracje, tu skupia się także nocne życie.

Mahdia. Al-Mahdia, nazywana Miastem Dwóch Półksiężyców, była niegdyś stolicą, z której Fatymidzi rządzili Trypolytanią, Sycylią, Algierią i Tunezją. Podzielona została na dwa bieguny, z których jeden stanowiła część książęca z pałacem i meczetem, a drugą obszar zamieszkiwany przez zwykłych ludzi. Tunezyjczycy mówią, że to właśnie tu plaża jest najpiękniejsza. Strefa hotelowa znajduje się poza miastem, jest to zatem dobra lokalizacja dla osób, które wolą wypocząć w spokoju na terenie hotelu.

Top produkt

Tunis – Kartagina – Sidi Bou Said. Tunis to miast o wielu twarzach. Spacerując główną aleją Habiba Bourgiby, odnosi się wrażenie, że powróciło się na Stary Kontynent. Tu mieszkali Francuzi, którzy pozostawili po sobie wiele cennych pamiątek, jak choćby Teatr Miejski, doskonały przykład stylu art nouveau. Główna ulica przeobraża się w plątaninę wąskich uliczek bazaru. Tu znajduje się drugi najważniejszy w Tunezji meczet Zitouna.

Kartagina. Starożytne miasto (założone w IX w. p.n.e.), którego lata świetności przypadły na III w. p.n.e. Potem wypełniły się słowa Marka Porcjusza Katona: „Musimy zniszczyć Kartaginę”. Wojny z Rzymem zakończyły się klęską Kartaginy. Dziś zostały Termy Antoniusa Piusa, Teatr Hadriana, szczątki Odeonu. Sidi Bou Said to miasto artystów. Są tu domy z białymi kopułami, niebieskimi okiennicami i drzwiami ozdobionymi ćwiekami. Taka mała Grecja w Afryce.

Wyprawa na Saharę. Podczas wyprawy na Saharę odwiedza się Matmatę, gdzie w wydrążonych w skałach domach mieszkali troglodyci, a George Lucas kręcił „Gwiezdne wojny”, Douz – miasto zwane Wrotami Sahary i przemierza wyschnięte słone jezioro Chott el Djerid. To z niego pochodzą słynne róże pustyni.

El Djem. Warto pamiętać, że Tunezja stanowiła niegdyś część Imperium Rzymskiego. To właśnie ci władcy wznieśli amfiteatr, który jest jednym z lepiej zachowanych symboli starożytności.

Warto wiedzieć
• Polacy wyjeżdżający do Tunezji w ramach zorganizowanej wycieczki nie muszą starać się o wizę.
• Zwiedzając meczety, pamiętajmy o odpowiednim ubraniu (zakryte włosy, nogi i ramiona).
• W czasie Ramadanu nie należy ostentacyjnie spożywać posiłków oraz napojów.
• Kobiety odwiedzające lokalne bary wzbudzają zainteresowanie. Nie wiąże się z tym jednak agresja.
• Targowanie to sposób na udane zakupy, ale rozpoczęcie negocjacji oznacza niemalże obowiązek dokonania zakupu.
• Tunezja to świetne miejsce dla rodzin z dziećmi. Piękne, piaszczyste plaże opadają łagodnie ku morzu. Najładniejsze znajdują się w Mahdii.

Ważne dla branżowca

Ważne adresy: Ambasada RP w Tunisie: 5 Impasse N° 1, Rue de Cordoue 2092 El Manar I, tel. (00-216) 71 873 837, tunis.amb.sekretariat@msz.gov.pl Ambasada Republiki Tunezyjskiej, ul. Myśliwiecka 14, 00-459 Warszawa, tel. (22) 628 25 86, at.varsovie@ambtun.plTunezyjski Urząd ds turystyki, ul. Szpitalna 6 lok. 20/21, 00-031 Warszawa, tel. (22) 537 01 50/51, onttvar@zigzag.pl, www.tunezja.org.pl

Hotele: Poziom usług może być niższy niż w Europie. Jest tu wiele dobrych hoteli 3-gwiazdkowych oraz dość słabych 4- a, nawet 5-gwiazdkowych, dlatego wybierając hotel, warto poszukać opinii w internecie.
Bezpieczeństwo: Kraj należy do bezpiecznych, co nie oznacza, że nie należy przestrzegać podstawowych zasad.

W miejscach zatłoczonych, np. na bazarach i przy popularnych zabytkach, uważajmy na cenne przedmioty, pieniądze i karty kredytowe. Kobiety nie powinny prowokować mężczyzn swoim dwuznacznym zachowaniem.

Zdrowie: Nie występują zagrożenia epidemiologiczne, nie ma obowiązku szczepień ochronnych. Służba zdrowia jest dostępna, choć standard szpitali państwowych nie jest zbyt wysoki. Z uwagi na inną florę bakteryjną można nabawić się niestrawności objawiającej się wymiotami, biegunką, gorączką. Przebywając na słońcu (na plaży, w czasie wycieczki na Saharę), trzeba używać kremów z filtrami i pić dużo napojów.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Czas: Nasza strefa czasowa. Język: Arabski, powszechnie znane są także j. francuski oraz j. angielski.

Waluta: Dinar tunezyjski (TND) 1TND = 2,1 zł Jak dojechać: Samolotem czarterowym z polskich portów lotniczych. Lotniska międzynarodowe znajdują się m.in. w Tunisie, Monastyrze oraz na Dżerbie.

Ważne telefony: Numer kierunkowy 00-216. Straż pożarna: 198, policja: 197, pogotowie: 190.

Komunikacja: Najłatwiej podróżuje się wynajętym samochodem. Wypożyczalnie znanych sieci znajdują się w większości kurortów. Drogi są dobre, obowiązuje ruch prawostronny. Kierowca musi mieć ukończone 21 lat i posiadać prawo jazdy co najmniej od roku. Po miastach można poruszać się zbiorowymi lub tradycyjnymi taksówkami.

Sieci komórkowe: Tunisie-Telecom oraz Tunisiana.

Elektryczność:
220 V, nie są potrzebne adaptery.

Ceny:
Ceny są zbliżone do polskich. W miejscach typowo turystycznych są one wyższe niż w sklepach i restauracjach popularnych wśród miejscowej ludności. Herbata miętowa 1,5 TND, piwo (0,3) ok. 3 TND, przekąska (brik) ok. 2,8 TND, danie obiadowe (kuskus) w restauracji ok. 20 TND, sałatka tunezyjska (z grillowanych warzyw) ok. 3.5 TND, kawa ok. 1 TND, coca-cola (0,2) ok. 1 TND.

Święta: Święta religijne są ruchome. Ponadto w Tunezji obchodzi się święta państwowe, np. 20 marca – Święto Niepodległości, 9 kwietnia – Święto Męczenników, 1 maja – Święto Pracy, 25 lipca – Święto Republiki, 7 listopada – Święto Wielkiej Przemiany.

Kuchnia:
Tunezyjskie dania są smaczne, gdyż powstają z połączenia kuchni arabskiej, śródziemnomorskiej  francuskiej. Ich głównymi składnikami są grillowane warzywa, baranina, kuskus (z kurczakiem, baraniną czy rybą), a typowe przysmaki to briki (rodzaj naleśnika) i makroudy (ciasteczka z masą daktylową).

2010-07-01

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter