Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Prawo w turystyce

»

Urlop dla pracownika na terenach objętych powodzią - porada

Prowadzę biuro podróży na terenach objętych powodzią. Zalanie spowodowało trudności w prowadzeniu działalności oraz problemy komunikacyjne, przez które pracownicy nie mogli dotrzeć do pracy. Czy mogę wysłać ich teraz na urlop? Jeśli nie, jakie inne rozwiązania można zastosować w tej sytuacji?

Urlop wypoczynkowy udzielany jest w porozumieniu z pracownikiem. Nie można go zatem zobligować czy przymusić do wykorzystania tego urlopu w związku z trudnościami, jakie spowodowała powódź. Urlop bezpłatny natomiast udzielany jest na wniosek pracownika – wniosek ten jest konieczny, aby pracodawca mógł udzielić urlopu bezpłatnego.
Jeśli pracownik nie zjawi się w pracy, biuro może i powinno usprawiedliwić jego nieobecność. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają pracownikowi wypełnianie jego obowiązków, a także inne przypadki niemożności ich wykonywania wskazane przez niego i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające jego nieobecność. Za takie inne przypadki niemożności wykonywania pracy można uznać podtopienia, zniszczenia i inne negatywne skutki wywołane powodzią. Dlatego, choć oczywiście ostateczna decyzja należy do pracodawcy, zaleca się usprawiedliwienie takiej nieobecności.

Należy podkreślić, że zatrudnionemu, któremu pracodawca usprawiedliwi nieobecność w pracy wywołaną powodzią, nie będzie przysługiwało wynagrodzenie za pracę.

Pomimo jednak usprawiedliwienia nieobecności nie trzeba za nią płacić. Wynagrodzenie przysługuje jedynie za pracę wykonaną, chyba że przepisy stanowią inaczej. Ponieważ nie ma przepisu, który nakazywałby odpłatność za nieobecność z powodu zdarzeń spowodowanych siłą wyższą, można pomniejszyć wynagrodzenie pracowników za ten czas.

W wypadku nieobecności spowodowanej powodzią pracownik powinien poinformować o niej pracodawcę niezwłocznie, nie później niż w drugim dniu nieobecności. Jeśli przepisy prawa pracy obowiązujące w firmie nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika, jego zawiadomienia dokonuje się osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie, za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową.

Nieco inaczej będzie w sytuacji, gdy pracownik stawi się w biurze, ale nie będzie mógł podjąć pracy. W sytuacji, gdy dotarł do pracy, ale nie może jej świadczyć z przyczyn dotyczących pracodawcy (podtopienie biura, znaczne zniszczenia), przysługuje mu wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60 proc. wynagrodzenia. W każdym przypadku nie może być ono jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.

2010-07-01

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter