Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Prawo w turystyce

»

Opiekun wypoczynku bez predyspozycji

Tuż przed świętami w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra edukacji narodowej zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków, jakie muszą spełnić organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (DzU 2009, nr 218, poz.1696).

Rozporządzenie wprowadza wzory formularzy zgłoszenia wypoczynku. Zastąpią one dotychczas wykorzystywaną kartę kwalifikacyjnej obiektu. Dopiero po przedstawieniu zgłoszenia kuratorowi oświaty (w dwu obowiązkowych formach: papierowej i elektronicznej) będzie można zorganizować wypoczynek. W zgłoszeniu trzeba będzie zawrzeć informacje dotyczące m.in.: opieki medycznej, formy wypoczynku oraz kwalifikacji pracowników wyjazdu, wolontariuszy i kierownika. Uproszczony formularz zgłoszenia będą składać organizatorzy, którzy zorganizują wypoczynek poza granicami Polski trwający nie dłużej niż 5 dni dla nie więcej niż 25 osób.

Zmiany dotyczą też osób będących wychowawcami podczas wypoczynku. Nadal będzie musiała być to osoba, która ukończyła 18 lat i posiada co najmniej średnie wykształcenie (z wyjątkiem instruktorów harcerskich). Zniknie natomiast obowiązek posiadania odpowiednich warunków zdrowotnych, które trzeba było potwierdzić zaświadczeniem lekarskim. Zlikwidowany zostanie również obowiązek (najprawdopodobniej ze względu na jego niedookreśloność) posiadania predyspozycji do pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą. Organizatorzy wypoczynku od marca będą zobowiązani przechowywać kopie dokumentów poświadczających kwalifikacje pracowników pedagogicznych i kierownika wypoczynku. Na kierownika nakłada się obowiązek posiadania podczas trwania wypoczynku dostarczonych przez organizatora kopii dokumentacji poświadczającej kwalifikacje pracowników (lub wolontariuszy). W ostatecznie podpisanym rozporządzeniu zlikwidowano natomiast wymóg pozyskiwania pisemnych oświadczeń zarówno wychowawców jak i kierownika wypoczynku o niekaralności za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece (np. znęcanie, rozpijanie małoletniego) oraz inne przestępstwa o których przyjmuje się że dokonywane są z użyciem przemocy oraz przestępstwa wskazane w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Takie obowiązku wbrew wcześniejszym propozycjom nie będzie. JT

2010-01-16

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter