Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Poradnia

»

Jak założyć forum internetowe?

Zanim zdecydujesz się na uruchomienie forum na swojej stronie, rozważ wszystkie za i przeciw. Forów dyskusyjnych na temat podróżowania jest wiele. Odwiedzają je osoby chcące podzielić się swoimi opiniami na temat wojaży lub dowiedzieć o szczegóły związane z planowanymi wyjazdami. Śledząc pojawiające się wypowiedzi, łatwo określić potrzeby i oczekiwania internautów odnośnie ich wymarzonego urlopu. Niektórzy agenci wyszukują takie osoby w sieci i proponują im przygotowanie odpowiedniej oferty. Jednym z pomysłów na zdobycie potencjalnych klientów może być zbudowanie forum dyskusyjnego na stronie własnego biura podróży. By jednak pomysł nie okazał się być nieudaną inwestycją, należy najpierw rozważyć, jakie korzyści, a jakie wady posiada takie rozwiązanie.

Marzena German

1 Jeśli zależy Ci na wybraniu jak nałatwiejszego i najmniej kosztowanego rozwiązania skorzystaj z rozwiązań open source
Wirtualne dyskusje mogą być prowadzone w oparciu o gotowe moduły lub stworzone specjalnie na twoje zamówienie. Pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze i szybsze do zaimplementowania, drugie, co prawda kosztowniejsze i pochłaniające więcej czasu, daje pewność, że forum będzie wyglądało dokładnie tak, jak to zaplanowałeś. Można też połączyć te dwie opcje i skorzystać z gotowego produktu, który zostanie włączony w treść strony przez wyspecjalizowaną firmę. Zbudować forum można szybko i łatwo, korzystając z rozwiązań open source czyli tzw. wolnych oprogramowań, z których według niektórych ekspertów najlepszym jest phpbb. Instalując na serwerze odpowiedni moduł, możemy nazywać się już właścicielami własnego miejsca dyskusji. Forum nie jest bardzo wymagające pod względem technicznym. Istotniejsza jest pozostała część strony, która wraz z jego uruchomieniem będzie potrzebowała większych zasobów. Ale tu też wystarczy nam najprostszy serwer współdzielony, którego koszty nie przewyższają kilkuset złotych rocznie.

2 Oddeleguj jednego pracownika do administrowania forum  oraz stwórz jasny regulamin
Forum dyskusyjne stanowi idealne miejsce do przekazywania informacji na temat konkretnych miejsc na świecie. Taka baza danych ma szanse przyciągnąć na stronę internetową wielu potencjalnych klientów, którzy poszukując niezbędnych dla nich wiadomości o wybranym kraju, będą bardziej receptywni na przekazywane im informacje o konkretnych ofertach wyjazdów. Jednak stworzenie i utrzymanie miejsca dyskusji na własnej witrynie ma też swoje wady. Jednym z minusów jest konieczność zatrudnienia lub oddelegowania przynajmniej jednego pracownika do jego moderowania. Polega to na zarządzaniu danym forum, akceptowaniu nowych członków, ustalaniu zasad jego funkcjonowania oraz pilnowaniu porządku. Zazwyczaj to prowadzący ponosi odpowiedzialność za to, co na nim się dzieje. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno dopuścić do pojawiania się treści wulgarnych lub naruszających prawa autorskie. Istotą forum jest również opracowanie dobrego regulaminu, by mieć podstawę do zarządzania nim według określonej koncepcji i np. karać osoby nieprzestrzegające określonych zasad. Powinniśmy też liczyć się z koniecznością wspomagania wirtualnego miejsca dyskusji nowymi postami zamieszczanymi przez naszych pracowników. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie zainteresowanie zewnętrznych użytkowników. Decydując się na uruchomienie na stronie forum trzeba się zatem liczyć z koniecznością nie tylko stałego nadzorowania pojawiających się na nim wpisów, ale także samodzielnego inicjowania różnych rozmów, czasem również kontrowersyjnych, by „wymusić” na innych internautach włączenie się do dyskusji. Z drugiej strony może zdarzyć się, że zostaną poruszone już wszystkie możliwe tematy w ramach danego forum i nie będzie możliwe już dalsze jego rozwijanie. Taka sytuacja nie oznacza jednak, że nikt nie odwiedzi takiego miejsca. Po prostu z ożywionych dyskusji przerodzi się ono w bazę danych, z której inni mogą chętnie nadal korzystać.

3 Nie pozwól, by forum nagle przestało się rozwijać, lub co gorsza w ogóle funkcjonować

Atrakcyjna treść, potwierdzone informacje i poruszanie aktualnych tematów to elementy, które sprawią, że internauci chętnie odwiedzą nasze forum. Jednym z podstawowych zagadnień w przypadku prowadzenia rozmów na łamach stron internetowych jest opracowanie dobrej struktury paneli dyskusyjnych. Za sukcesem projektu kryje się rygorystyczne utrzymywanie porządku i przejrzystości wypowiedzi zamieszczanych w poruszanych tematach. Decydując się na założenie i prowadzenie forum internetowego musimy pamiętać, że nie wolno pozwolić, by nagle przestało się rozwijać, lub co gorsza w ogóle funkcjonować.

4 Jeśli zamierzasz prowadzić forum na swojej stronie, wykorzystaj je marketingowo

Wirtualne dyskusje to także jedno z narzędzi, które można wykorzystać do umocnienia swojej pozycji w sieci. Jeśli będziemy prowadzić forum w profesjonalny sposób, z powodzeniem wykorzystamy je do budowania wizerunku naszej agencji turystycznej jako firmy zaufanej i rzetelnej. Tylko wtedy, gdy udzielane porady będą rzetelne i przydatne, forum może być polecane jako dobre źródło informacji i zyskać na popularności. Dzięki temu inni zobaczą w nas zaufanych sprzedawców. Użytkownicy będą przekazywali kolejnym internautom informację o istnieniu forum i w ten sposób grono stałych bywalców, a co za tym idzie, potencjalnych klientów biura, szybko się powiększy.

5 Zwróć uwagę na to aby dokładnie i z rozmysłem nazywać wysyłane przez siebie posty
Prowadząc panele dyskusyjne warto popracować nad prawidłowym nazewnictwem zamieszczanych na nim postów. Jeśli wypowiedzi zostaną dobrze skatalogowane a katalogi poprawnie opisane, nasza strona internetowa będzie częściej pojawiała się w przeglądarkach.
Forum, a zatem i witryna www są pozycjonowane tym wyżej, im dokładniejsze nazwy nadamy wysyłanym postom. Chodzi więc o to, by roboty wyszukiwarek znajdowały w nich słowa kluczowe takie jak nazwy krajów, regionów, czy hoteli. Inną pomocą dla tzw. SEO (search engine optimizer) są hyperlinki w postach np. do opisów hoteli. Najbardziej optymalne byłyby te odsyłające z innej witryny do naszej. Zakładając jednak, że forum jest częścią domeny należącej do nas, hyperlinki będą odsyłały do naszego adresu wewnętrznego www. Pomoże to nam podnieść nieco tzw. page rank serwisu.

6 Pomyśl nad alternatywami aktywnego zaistnienia w sieci

Przeciętne biuro podróży nie musi uruchamiać własnego forum, by przyciągnąć uwagę internautów. Trzeba pamiętać również o tym, że średniej wielkości agencja turystyczna ma niewielkie szanse na wygranie wyścigu o najwyższą oglądalność ze znanymi portalami, które budują swoją potęgę latami wykorzystując przy tym zaawansowane rozwiązania technologiczne i ponosząc olbrzymie nakłady finansowe. Alternatywą dla własnego forum może być jego darmowa wersja zamieszczona na serwisie internetowym świadczącym takie usługi. W takim przypadku musimy się liczyć z faktem, że nie będzie ono integralną częścią naszego serwisu, oraz że jego wygląd zostanie nam narzucony. W skrajnych przypadkach może się zdarzyć, że pojawią się przerwy w dostępie do niego w przypadku zbyt dużego obciążenia. Nie zapominajmy, że nasze forum może być także zagrożone zniknięciem z wirtualnego świata w momencie, gdy strona, na którym się znajduje, zostanie zamknięta. Dobrym pomysłem wydaje się także aktywnie uczestniczenie w dyskusjach prowadzonych on-line.

Dla małych firm korzystniej zostać stałym i aktywnym bywalcem istniejących już forów i wypowiadać się na nich jak najczęściej udzielając ważnych wskazówek oraz porad związanych z wakacyjnymi wojażami.

Główne zadania moderatora
• nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem forum,
• przyjmowanie nowych członków,
• poruszanie ciekawych tematów, zachęcanie do dyskusji, reklamowanie forum np. przez wysyłanie newslettera, informowanie o istnieniu grupy na innych forach,
• usuwanie treści niezgodnych z regulaminem, np. reklamy, wulgarnych wypowiedzi i bezpodstawnej krytyki w stosunku do innych członków forum,
• porządkowanie wpisów, np. zamykanie lub przenoszenie wątków, które już zostały poruszone.

OPINIA
Andrzej Glapiak
Wakacje.pl/EasyGo.pl

Forum jest z jednej strony miejscem systematycznych wirtualnych spotkań osób aktywnie podróżujących, wymieniających opinie, newsy, ciekawostki o kierunkach, hotelach, biurach podróży, a nawet rezydentach. Z drugiej strony jest prawdziwą skarbnicą wiedzy dla nowych, poszukujących dopiero praktycznych wskazówek podróżników. Na forum przewijają się informacje poradnikowe, np. jak radzić sobie z chorobami układu pokarmowego w krajach afrykańskich czy azjatyckich, jakie dokumenty czy szczepienia są niezbędne przy planowaniu dalekich podróży egzotycznych, gdzie kupić najtańsze pamiątki w Sharm El-Sheikh etc.
Nie ma w nim jednak miejsca na propagandę marketingową. Każdy tego typu wpis zostaje natychmiast wyłapany przez wprawnych forumowiczów, skrytykowany i odesłany do administratora celem pouczenia autora lub zamknięcia wątku. Wielu forumowiczów traktuje to miejsce niemal jak swój własny wirtualny pamiętnik. To buduje zaufanie użytkownika, a także sprawia, iż czuje się on częścią bardzo określonej grupy, w życiu której aktywnie uczestniczy. Forum tworzy przez to specyficzną, bardzo cenną dla branży i firmy społeczność. Największą wadą sekcji może stać się brak odpowiedniej kontroli. Forum przypomina bowiem publiczną tablicę ogłoszeń, na której powiesić można niemal wszystko. Oczywiście posiadamy bardzo precyzyjny regulamin określający normy korzystania z tej publicznej witryny. Niestety, nie wszyscy poczuwają się do jego uszanowania i respektowania. Pozorna anonimowość internetu wyzwala w wielu frustratach potrzebę fałszywej krytyki, pomawiania, wpisywania niecenzuralnych treści, nadużywania cudzych danych osobowych, spamowania, wprowadzania zamętu i chaosu, a przez to niezadowolenia wielu użytkowników. Także brak przejrzystości w wyszukiwaniu tematów lub skomplikowana, często wielokolorowa grafika może przyczynić się do spadku zainteresowania użytkowników sekcją. Nad prawidłowym funkcjonowaniem forum czuwa jego administrator. Każdy nowy użytkownik ma obowiązek zapoznać się z regulaminem utworzonym na potrzeby forum. Zgodnie z nim wszelkie naruszające go treści zostają przez administratora zablokowane. W skrajnych przypadkach zablokowany może zostać nawet niepodporządkowujący się regulaminowi forumowicz.

Zapytaj eksperta
Tomasz Zwierzchoń, właściciel E-mage.pl Przyjazne Strony WWW

Czy warto mieć forum dyskusyjne na stronie swojego biura podróży?

By odpowiedzieć na to pytanie, trzeba określić cel, jaki zamierzamy osiągnąć. Przychodzą mi do głowy dwie korzyści. Pierwsza to możliwość stworzenia bazy danych na temat krajów, do których biuro sprzedaje wycieczki czy bilety lotnicze. Druga to wykorzystanie go jako narzędzia komunikacji z obecnymi i przyszłymi klientami. Jednak trzeba pamiętać, że aby forum spełniało obie funkcje, należy o nie regularnie dbać. Puste forum nie zainteresuje odbiorcy i przełoży się na negatywny odbiór firmy jako takiej, która nie ma nic wartościowego do zaoferowania. Istnieje też zagrożenie, że pojawiające się wpisy będą traktowane z podejrzliwością jako rodzaj kryptoreklamy, a to nie wróży nic dobrego. Pamiętajmy, że najważniejsza w procesie przekazywania wiadomości jest szybkość, z jaką będziemy reagować na pytania.

Na co należy zwrócić uwagę, budując, a potem prowadząc forum?


Na pewno nie wolno zapominać o wykorzystaniu bezpiecznego oprogramowania, tak by uniknąć włamania i ujawnienia danych naszych forumowiczów. Trzeba też moderować posty, by np. nie pojawiały się tam treści obsceniczne. Rozwiązaniem tej sytuacji byłoby wprowadzenie zasady mówiącej, że każdy wpis musi zostać zaakceptowany przez moderatora, co sprawdzi się tylko przy małym forum. Inny pomysł to zamieszczenie informacji typu „zgłoś nadużycie”. Daje to możliwość czytelnikowi przekazania postu do moderacji. Na pewno trzeba też wymagać rejestracji uczestników.

A co z wymaganiami technicznymi?

Istnieją darmowe skrypty do prowadzenia forum dyskusyjnego. Warto jednak zainwestować w profesjonalne ich wdrożenie i uruchomienie oraz nadzór, by uniknąć sytuacji, kiedy forum z przyczyn technicznych przestanie działać, oraz po to, aby zminimalizować ryzyko włamania. Obecnie większość oferowanych na rynku serwerów wirtualnych, platform internetowych oraz pakietów hostingowych spełnia wymagania techniczne potrzebne do uruchomienia dyskusji w sieci. Po stronie serwera potrzebujemy mieć możliwość uruchamiania skryptów i posiadać dostęp do bazy danych.

Co doradziłby pan firmom, które chcą zaistnieć w sieci, nie mają jednak możliwości zbudowania lub prowadzenia własnego forum?

Można rozważyć inne rozwiązania, choćby profil założony na popularnym portalu społecznościowym. Warto też skorzystać z doradztwa agencji interaktywnych, które wytłumaczą, w jaki sposób skutecznie prezentować swoją firmę, by podjęte działania przyniosły oczekiwane efekty.

2010-03-01

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter