Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Prawo w turystyce

»

Jak będą dalsze losy Ustawy o usługach turystycznych?

Nowelizacja ustawy uchwalona.Pod koniec marca Sejm uchwalił nowelizację Ustawy o usługach turystycznych. Kiedy dokument wejdzie w życie i jakie prace jeszcze przed nami?

Marta Szostak
Projekt nowelizacji Ustawy o usługach turystycznych trafił do Sejmu w listopadzie ubiegłego roku. Sejmowe prace nad nowelizacją trwały zatem cztery miesiące.

19 marca odbyło się trzecie czytanie projektu ustawy, w którym Sejm zdecydował o jej przyjęciu. Następnie została ona skierowana do Senatu, który ma teraz 30 dni na zgłoszenie poprawek lub odrzucenie projektu. Jeśli poprawki nie zostaną zgłoszone w tym terminie, wówczas ustawa trafi do prezydenta. W wypadku zgłoszenia poprawek lub odrzucenia przez Senat ustawy, wróci ona do Sejmu, który może je przyjąć lub odrzucić bezwzględną większością głosów. Jeśli Sejm przyjmie poprawki, ustawa ponownie trafi do Senatu. W przypadku gdy ten ostatni przyjmie projekt ustawy, trafi ona do prezydenta, który ma 21 dni na jej podpisanie oraz skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego lub wniesienie weta. Jak więc widać, przed nowelizacją Ustawy o usługach turystycznych jeszcze długa droga. Wszystko zależy od tego, jak szybko potoczą się prace w Senacie. Trzeba też pamiętać, że ustawa wjedzie życie po upływie trzech miesięcy od jej ogłoszenia, zatem najwcześniej będzie to możliwe z końcem wakacji.

Co ustawa zmieni w branżowej rzeczywistości? Przede wszystkim mogą pojawić się nowe biura. Z ustawy wykreślono zapis o tym, że organizatorem imprez turystycznych może być tylko osoba mająca ukończone studia wyższe z zakresu rekreacji i turystyki, prawa, ekonomii i marketingu z zaświadczeniem odbycia praktyki w firmie turystycznej.

Biuro będzie musiało też zapewnić klientom, na wypadek swojej niewypłacalności, w całości pokrycie kosztów powrotu klientów z imprezy turystycznej do miejsca wyjazdu lub planowanego powrotu, w wypadku gdy organizator turystyki lub pośrednik turystyczny wbrew obowiązkowi tego nie zapewnia. Ponad to będzie zmuszone zapewnić klientom zwrot wpłat wniesionych tytułem zapłaty za wycieczkę.
Pojawi się także nowa instytucja, wprowadzona wcześniej do Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, jaką jest zawieszenie działalności gospodarczej. Przedsiębiorca będzie mógł zawiesić, na okres nie dłuższy niż dwa lata, wykonywanie działalności organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego.

2010-04-01

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter