Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Prawo w turystyce

»

Dbaj o opinię w biurze informacji gospodarczej

Nowa ustawa ułatwia budowanie pozytywnej historii płatniczej. Z jakim biurem na wakacje – to stale zadawane pytanie na forach internetowych. Klienci coraz częściej sprawdzają, z kim wybrać się na wypoczynek, m.in. zaglądając do biur informacji gospodarczej. Sprawdzić nas mogą również kontrahenci. Jak zatem zadbać o dobrą opinię płatniczą?

Biuro podróży czy agencję turystyczną w BIG może sprawdzić każdy – zarówno nasz kontrahent, jak i klient. Zwłaszcza kontrahenci zachęcani są do takich działań coraz częściej. Raporty o naszej rzetelności jako partnerów biznesowych mogą albo utwierdzić ich w podjęcia współpracy, albo też trwale zniechęcić. Również klient po wybraniu oferty może chcieć sprawdzić jeszcze, czy nasze biuro nie znajduje się w BIG. Jeśli okaże się, że figuruje ono w rejestrze dłużników, zapewne zrezygnuje z wakacji.

Nowa ustawa to nowe możliwości
Choć prawdą jest, że złe wiadomości czytane są częściej, warto pomyśleć o tym, jak budować pozytywny wizerunek w BIG. 14 czerwca weszła w życie nowa ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Na mocy nowych przepisów łatwiej znaleźć się w rejestrze dłużników, gdy zalegamy bankom czy ubezpieczycielom. Okazuje się jednak, że równie prosto jest sprawić, że w rejestrze BIG odnotowani zostaniemy jako przedsiębiorcy rzetelni, w terminie wywiązujący się z zawartych kontraktów.

Wierzyciel świadczy na twoją korzyść

Wierzyciel może przekazać do biura pozytywne informacje gospodarcze o naszym zobowiązaniu, wówczas gdy powstało ono w związku
z określonym stosunkiem prawnym, w szczególności z tytułu umowy związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej. W nowej ustawie wprowadzono możliwość przekazywania pozytywnej informacji gospodarczej z własnej inicjatywy wierzyciela – za zgodą podmiotu, którego dotyczy ta informacja. Przepisy przewidują bowiem, że wierzyciel z własnej inicjatywy może zgłosić pozytywne informacje o tym, że płacimy nasze zobowiązania w terminie 14 dni od dnia wywiązania się z zobowiązania. Jeśli będzie chciał to zrobić, musi uzyskać naszą zgodę. Wydaje się, że w związku z takimi zapisami ustawy warto, zawierając umowę z kontrahentem, zawrzeć w niej zapis mówiący o tym, że wierzyciel będzie po wykonaniu przez nas zobowiązania, np. po dokonaniu zapłaty, automatycznie zgłaszał te informacje do określonego BIG. Takie działanie ułatwi nam tworzenie pozytywnej historii w rejestrze.

Sam też możesz złożyć wniosek

Jeśli jednak nie zobowiążemy kontrahenta do przekazywania informacji i nie będzie chciał on zrobić tego z własnej inicjatywy, mamy jeszcze jedno wyjście. Możemy sami wystąpić z wnioskiem do podmiotu, którego dotyczy zobowiązanie, np. do ubezpieczyciela, aby do wskazanego BIG przekazał informacje dotyczące terminowego regulowania przez nas zobowiązań. W terminie 14 dni od otrzymania wniosku nasz kontrahent powinien zgłosić pozytywne informacje do BIG. Jeśli chodzi o wymagania formalne wniosku, składamy go na piśmie z podaniem informacji o firmie i adresie siedziby biura, do którego wierzyciel przekazuje informacje gospodarcze.
Ustawa posługuje się sformułowaniem „wierzyciel przekazuje”, a zatem należy przyjąć, że jeżeli złożymy wniosek, to obowiązkiem naszego kontrahenta jest przekazanie tych informacji do BIG. Aby jednak tak się stało, musimy spełnić dwa warunki. Po pierwsze, wniosek należy złoży złożyć przed upływem 12 miesięcy od chwili spełnienia świadczenia z tytułu zobowiązań. Przy czym najlepiej będzie, jeśli zrobimy to odpowiednio wcześniej, co najmniej 14 dni przed tym terminem, tak aby wierzyciel miał 14 dni na dokonanie zgłoszenia. Po drugie, z zobowiązania trzeba się wywiązać w terminie. Ewentualne opóźnienie może wynieść najwyżej 59 dni.

Prostuj nieprawidłowe informacje
Wszelkie zmiany dotyczące zobowiązania, a więc również informacja o zaspokojeniu zobowiązania, podlegają aktualizacji. Powinien nad tym czuwać wierzyciel, składając w tym celu odpowiednie wnioski. Także my powinniśmy uzupełniać, uaktualniać, prostować lub usuwać informacje, jeżeli są one niekompletne, nieaktualne, nieprawdziwe lub zostały udostępnione, lub są przechowywane z naruszeniem ustawy. Co jakiś czas warto sprawdzić, jakie wiadomości o naszej firmie znajdują się w BIG, i ewentualnie dokonać ich korekty. Raport o sobie możemy pobrać zawsze, a tym samym dowiedzieć się, czy figurujemy w BIG. Możemy także się dowiedzieć, kto pytał o nas w okresie ostatnich 12 miesięcy, korzystając z rejestru zapytań. Otrzymamy wtedy następujące informacje: datę ujawnienia informacji gospodarczych, oznaczenie podmiotu, któremu ujawniono informacje gospodarcze i wskazanie ujawnionych danych.

Możesz kontrolować swoją Historię płatniczą
VADEMECUM
• BIG może służyć do tworzenia pozytywnej opinii płatniczej.
• Pozytywne informacje może przekazać twój wierzyciel z własnej inicjatywy, za twoją zgodą lub na twój wniosek.
• Jeśli złożyłeś do wierzyciela wniosek o zgłoszenie informacji do BIG, ma on 14 dni na jego wykonanie, o ile spełniłeś zobowiązanie w terminie (lub z opóźnieniem mniejszym niż 60 dni) oraz nie minęło 12 miesięcy od spełnienia zobowiązania.
• Informacje gromadzone powinny być aktualizowane. BIG dokona aktualizacji informacji gospodarczych na wniosek wierzyciela, nie później niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania od niego wniosku.
• Każdy ma prawo dostępu do dotyczących go informacji gospodarczych przechowywanych przez biuro, możemy dowiedzieć się również, kto, kiedy i jakie informacje otrzymał na nasz temat.
• Jeśli wiesz, że dane w BIG są nieaktualne, a wierzyciel sam ich nie uaktualnił, złóż do niego stosowny wniosek – rodzi to po jego stronie obowiązek uzupełnienia, uaktualnienia, sprostowania lub usunięcia danych.
• Jeśli zależy ci, aby osoby, które otrzymały informacje z BIG, zostały powiadomione o ich aktualizacji, również musisz wystąpić z wnioskiem do wierzyciela.

DEFINICJA
Wierzyciel to…
• osoba fizyczna, której wierzytelność została stwierdzona tytułem wykonawczym,
• osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą,
• osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą lub stosunkiem prawnym przysługuje wierzytelność (czyli prawo domagania się spełnienia określonego świadczenia, np. zapłaty sumy pieniężnej).

W Polsce działają trzy biura informacji gospodarczej:
• InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej, www.infomonitor.pl/pl/o_big
• Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej, www.krd.pl/Infoservice
• Europejski Rejestr Informacji Finansowej Biuro Informacji Gospodarczej, www.erif.pl

2010-08-01

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter