Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Prawo w turystyce

»

Świętokrzyscy przewodnicy złamali prawo

Niedawno pisaliśmy o postępowaniu Prezesa UOKiK dotyczącym przewodników tatrzańskich. Tymczasem w październiku zapadła decyzja prezesa UOKiK stwierdzająca, że również świętokrzyscy przewodnicy naruszyli przepisy – tym razem chodziło o zapisy umów.

Prezes UOKiK zakwestionował przepisy formularza określającego warunki uczestnictwa w imprezach turystycznych organizowanych przez Stowarzyszenie Przewodników Świętokrzyskich. Sprawa dotyczyła trzech postanowień.
Pierwsze z nich pozwalało na dokonanie ryczałtowych potrąceń w przypadku rezygnacji przez klienta z imprezy. Z postanowieniami tego typu biura podróży mają obecnie często problem. Od pewnego czasu UOKiK stoi na stanowisku, że rozliczenie powinno być oparte na indywidualnych wyliczeniach. Nie inaczej było w opisywanej sprawie. W decyzji zakwestionowano regulację, wskazując, że obowiązek zapłaty ustalonej ryczałtowo sumy na wypadek rezygnacji z umowy został nałożony wyłącznie na konsumenta. Przypomniano, że choć przedsiębiorca ma prawo do potrącenia kosztów w przypadku rezygnacji konsumenta z usługi, to potrąceniu powinny podlegać rzeczywiście poniesione koszty.
Drugie z zakwestionowanych postanowień pozwalało stowarzyszeniu na podwyższenie ceny usługi w innych przypadkach niż określone w Ustawie o usługach turystycznych. Prezes UOKiK kwestionując to postanowienie, stwierdził, że nie jest możliwe zatem wprowadzanie do warunków umowy postanowień pozwalających na podniesienie „cen biletów wstępu” jak również dodanie skrótu „itp.” To powoduje bowiem, że przedsiębiorca tworzy katalog otwarty z powodów, z których cena może ulec podwyższeniu. A to jest niedopuszczalne.
Trzecie z zakwestionowanych postanowień przewidywało, że stowarzyszenie ma prawo odmowy przyjęcia innej osoby tzw. zastępstwa w przypadku braku możliwości dokonania niezbędnych formalności związanych z wyjazdem. Tymczasem przepisy nie uzależniają przeniesienia warunków umowy na inną osobę od możliwości dokonania niezbędnych formalności związanych z wyjazdem. Istotny jest jedynie termin wskazany w umowie, po jakim taka czynność nie będzie niemożliwa do wykonania. JT


Stowarzyszenie zaprzestało stosowania kwestionowanych postanowień. Prezes UOKiK nie nałożył kary na Stowarzyszenie. (Decyzja z 14.10.2011 r., nr RŁO 32/2011)

2011-12-15

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter