Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Biura

»

Pół wieku turystyki młodzieżowej

Turystyka młodzieżowa ma swoje zasługi w tworzeniu rynku turystycznego w Polsce. W strukturach BPiT Almatur terminowali późniejsi ministrowie i menedżerowie firm turystycznych. Biuro właśnie obchodzi 55. urodziny.

Zrzeszenie Studentów Polskich na fali październikowej odnowy 4 października 1956 roku powołało Biuro Wczasów Podróży i Turystyki (BWPiT ZSP). W latach 60. biuro zmieniło nazwę na bardziej handlową: Biuro Podróży i Turystyki Almatur. – Były to trudne lata: marca 68 i „praskiej wiosny”. Gdy 21 sierpnia przyjechałem z grupą do Soczi, znajome dziewczyny z praskiego młodzieżowego biura rzuciły się na nas z pięściami, wyzywając od okupantów. Tym bardziej chcieliśmy pokazać, że Polska może być otwarta na świat – wspomina Krzysztof Gerula, który dołączył do załogi biura w 1966 roku.
Oczywiście turystyka wyglądała wówczas zupełnie inaczej niż obecnie. Nieraz goszczono cudzoziemców we własnych domach – mówi Gerula. W zakresie wyjazdów na Zachód udawało się wysyłać do Grecji i Hiszpanii. Jesienią 1966 r. biuro podpisało umowę z izraelskim biurem studenckim, ale kiedy przyszedł czas wyjazdu wybuchła wojna siedmiodniowa i grupy awaryjnie pojechały do Turcji.
Turystyka studencka na przestrzeni ostatniego półwiecza była trudna do realizacji, wymagała dużej inwencji pracowników. Almaturowi życzymy kolejnych dekad udanej działalności. LOK

2012-01-02

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter