Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Prawo w turystyce

»

Trzeba dostosować regulaminy lotnisk

Opracowano projekt rozporządzenia, które ma sprzyjać zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku na lotniskach. Przebywających na lotnisku, którzy naruszą zakazy, czekają sankcje karne.

Zgodnie z przepisami nowelizacji ustawy – Prawo lotnicze, które weszły w życie 18 września 2011 r., każda osoba znajdująca się na terenie lotniska jest zobowiązana do przestrzegania i stosowania się do nakazów i zakazów zawartych w przepisach porządkowych, ustalonych przez zarządzającego tym lotniskiem (art. 83a ustawy). Zarządzający lotniskiem nie mają jednak pełnej swobody w ustalaniu tych reguł. Ustawa precyzuje bowiem, że podstawowe przepisy porządkowe związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i ochrony lotów oraz porządku na lotnisku zostaną określone w rozporządzeniu. Projekt takiego rozporządzenia opracowało Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Zawiera ono katalog zachowań i czynności, które na terenie lotnisk będą zabronione. Uszczegółowienie tych przepisów, jak również ich ewentualne poszerzenie należeć będą do zarządzających lotniskiem. Zakazy, co do zasady podzielić można na dwie grupy. 

Wnoszenie i zostawianie rzeczy
Pierwsza grupa zakazów dotyczy wnoszenia lub pozostawiania na terenie lotniska określonych rzeczy. Do tej grupy zaliczyć można zakaz pozostawiania bez opieki bagażu (oraz innych przedmiotów), zakaz zaśmiecania i zanieczyszczania terenu lotniska, wnoszenia na teren lotniska, bez stosownego zezwolenia, broni i materiałów niebezpiecznych lub innych przedmiotów mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa osób lub infrastruktury lotniska. 

Zakaz określonych zachowań
Druga grupa zakazów dotyczy określonych zachowań. Tutaj wymienić należy zakaz spożywania alkoholu i palenia tytoniu poza miejscami do tego wyznaczonymi oraz wnoszenia i zażywania środków odurzających i substancji psychotropowych. Zabronione będzie również wprowadzanie na teren terminali pasażerskich zwierząt oraz prowadzenia, bez zgody zarządzającego lotniskiem, zbiórek pieniężnych, działalności gospodarczej czy artystycznej. W rozporządzeniu umieszczono również zakaz fotografowania lub filmowania czynności rozpoznania minersko-pirotechnicznego i akcji ratowniczych, stanowisk kontroli bezpieczeństwa pasażerów i bagażu oraz punktów kontroli paszportowej i kontroli dokumentów, bez zezwolenia wydanego przez zarządzającego lotniskiem (w uzgodnieniu z właściwym miejscowo komendantem placówki Straży Granicznej). Niedozwolone będzie przebywanie na terenie lotniska w porze nocnej bez uzasadnienia związanego z oczekiwaniem na przylot lub odlot samolotu.
W tej grupie zakazów wyróżnić można te związane z ruchem pojazdów. Zakazane będzie parkowanie pojazdów w miejscach do tego nieprzeznaczonych i naruszanie określonych przez zarządzającego lotniskiem warunków ruchu pojazdów i pieszych na terenie strefy zastrzeżonej lotniska. Nie będzie można wprowadzać do strefy zastrzeżonej lub strefy operacyjnej lotniska lub używać w tych strefach pojazdu bez ważnej przepustki samochodowej lub naruszania w inny sposób warunków dostępu pojazdów do tych stref. Oczywisty jest także zakaz uchylania się od kontroli bezpieczeństwa lub kontroli dostępu oraz przekraczania lub forsowania drzwi, ogrodzeń, barier ochronnych oraz nieuzasadnionego użycia przycisku bezpieczeństwa otwierającego drzwi. 

Kary za złamanie przepisów
Za złamanie zakazów będą groziły sankcje karne. Wprowadziła je wyżej wspomniana nowelizacja Ustawy Prawo lotnicze. Zgodnie z art. 210 ust. 1 pkt. 5a ustawy ten, kto wbrew obowiązkowi nie stosuje się do nakazu lub zakazu zawartego w przepisach porządkowych ustalonych przez zarządzającego wydanych na podstawie rozporządzenia musi liczyć się z karą grzywny. Karalne jest także podżeganie do, pomocnictwo oraz usiłowanie złamania zakazów. JT

2012-04-15

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter