Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Poradnia

»

Informuj klienta o szczepieniach

Egzotyczne kraje cieszą się dużą popularnością wśród turystów, natomiast nie każdy z podróżników wie, że przed wyjazdem należy zadbać o właściwą profilaktykę zdrowotną.

Obowiązkiem organizatora wyjazdu jest uprzedzenie podróżnika o ryzyku zdrowotnym związanym z wyjazdem oraz o tym, aby odpowiednio wcześnie przed podróżą skonsultował się ze specjalistą medycyny podróży, dokonał zalecanych szczepień i dowiedział się, jak ma zapobiegać różnym chorobom już na miejscu.
W rejonach tropikalnych i pozbawionych dobrych warunków sanitarnych turysta jest szczególnie narażony na niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje, infekcje roznoszone przez owady i różne przypadłości wynikające z braku właściwej higieny. Działalnością edukacyjną dotyczącą wyjazdowej profilaktyki zdrowotnej zajmuje się Krajowy Ośrodek Medycyny Tropikalnej, w którym organizator turystyczny może zasięgnąć potrzebnych informacji, oraz istniejąca od 2009 r. platforma edukacyjna Centrum Informacji Medycyny Podróży (www.cimp.pl) . 

1 Poinformuj turystę o konieczności konsultacji lekarskiej przed podróżą 

Przed wyjazdem do krajów o podwyższonym ryzyku zdrowotnym turysta powinien skonsultować się ze specjalistą medycyny podróży. Najlepiej zrobić to w certyfikowanej poradni specjalistycznej, która zajmuje się właśnie medycyną podróży lub chorobami tropikalnymi. Bezpiecznym terminem takiej wizyty jest 6-8 tygodni przed wyjazdem, co umożliwi zaplanowanie zalecanych i obowiązkowych szczepień ochronnych odpowiednio wcześnie. Lekarz udzieli wskazówek związanych z profilaktyką antymalaryczną, jeżeli podróż dotyczy miejsca, w którym występuje ta choroba, podpowie, co powinno znaleźć się w apteczce podróżnej, i wyjaśni, jak zapobiegać problemom zdrowotnym w czasie pobytu. 

2 Pamiętaj o tym, że klient powinien zaszczepić się przez wyjazdem 

Najbardziej podstawowym elementem profilaktyki zdrowotnej przed wyjazdem są szczepienia ochronne. Szczepienia ochronne dla podróżujących dzielą się na zalecane i obowiązkowe. Obowiązkowym szczepieniem, które jest wymagane przez Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne, jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce – wirusowej chorobie przenoszonej przez komary. Dotyczy osób wybierających się do pewnych krajów tropikalnych, głównie w Ameryce Południowej i Afryce. Tego rodzaju szczepienia tak naprawdę mają chronić przede wszystkim nie podróżującego, a wyżej wymienione regiony przed rozprzestrzenianiem się epidemii i chorób infekcyjnych. Dla samego turysty najważniejsze są szczepienia zalecane. Dobiera je lekarz w zależności od stanu zdrowia, wcześniej przyjętych szczepionek, aktualnej sytuacji epidemiologicznej, charakteru i trasy podróży. Najczęściej zalecane szczepienia w ruchu turystycznym to szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, poza tym również przeciwko durowi brzusznemu, tężcowi i błonicy, chorobom meningokokowym (na przykład sepsie czy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych), ewentualnie przeciwko polio i krztuśćcowi. Warto, żeby turysta wiedział, że w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu A lub B może skorzystać z tak zwanej szczepionki skojarzeniowej, która chroni przed oboma wariantami choroby. Możliwe jest także przyjęcie dwóch różnych szczepień – dwóch dawek przeciwko WZW A i trzech dawek przeciwko WZW B. Szczepienia przeciw WZW są bardzo istotne, ponieważ typ A występuje niemal na całym świecie i stosunkowo łatwo się nim zarazić przez kontakt z chorym, z zakażoną wodą lub żywnością. 

3 Uprzedź turystę, aby odpowiednio wyposażył swoją apteczkę 

Indywidualne wyposażenie apteczki podróżnej powinno być skonsultowane z lekarzem. Natomiast w każdej bez wyjątku powinny znaleźć się uniwersalne leki, które mogą przydać się bez względu na cel wyjazdu i jego charakter. Do takich medykamentów należą leki rozkurczowe, przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwalergiczne i te, które przyjmowane są na co dzień. Oddzielną kwestią są środki przeciwmalaryczne. Malaria jest chorobą śmiertelną, na którą rocznie umiera nawet milion osób (według CDC
w 2010 roku 665 tysięcy osób umarło z tego powodu). Rejony szczególnie narażone na występowanie malarii to Oceania, Afryka Subsaharyjska, subkontynent indyjski, dorzecze Amazonki i Orinoko oraz południowo-wschodnia Azja. Organizując wyjazd w tamte strony, należy poinformować turystów o konieczności zaopatrzenia się w lekarstwa antymalaryczne, ponieważ nie istnieje skuteczna szczepionka przeciwko tej chorobie. Z uwagi na to, że jej zarazki są roznoszone przez samice komara widliszka, poza odpowiednimi lekami warto wziąć ze sobą środki odstraszające komary. Same farmaceutyki przyjmuje się zapobiegawczo przed wyjazdem, w trakcie wyjazdu i po nim. 

4 Nie zapominaj, że podróżujący musi ubezpieczyć się przed wyjazdem 

Osoba wyjeżdżająca za granicę powinna posiadać ubezpieczenie zdrowotne, na wypadek gdyby okazało się, że będzie wymagała pomocy lekarskiej. Brak ubezpieczenia zdrowotnego może zagrozić nieprzyjemnymi konsekwencjami w czasie wyjazdu, na przykład
zapłaceniem bardzo dużej kwoty za leczenie. Przy wyborze odpowiedniej polisy turysta powinien uwzględnić również rodzaj wyjazdu. Jeżeli wiąże się on z możliwością uprawiania sportów ekstremalnych, wysokość ubezpieczenia powinna być wyższa niż w przypadku podstawowej polisy. 

5 Dowiedz się, jak zapobiegać problemom zdrowotnym klienta podczas pobytu 

W tropikalnych warunkach warto używać środków ochrony przed przenoszącymi choroby owadami. Zaliczają się do nich między innymi moskitiery, repelenty i odpowiednie ubranie. W krajach, w których poziom higieny pozostawia wiele do życzenia, najbezpieczniej pić jedynie napoje w butelkach, fabrycznie zamknięte w kartonach lub przygotowane z uzdatnionej wody. Należy unikać nieobra nych warzyw, owoców, niedogotowanego mięsa bądź potraw przygotowywanych w miejscach o wątpliwych warunkach sanitarnych. Z kolei w krajach rozwijających się lepiej, żeby uczestnicy wycieczki omijali szerokim łukiem nierenomowane ośrodki oferujące zabiegi akupunktury i tatuażu czy usługi kosmetyczne z uwagi na choroby przenoszone drogą krwi przez niesterylne narzędzia, brudne igły. BW

ZWRÓĆ UWAGĘ TURYŚCIE na konieczność konsultacji lekarskiej. Niektóre szczepienia powinno się wykonać wcześniej.

PAMIĘTAJ, że nawet w hotelu jedzenie może być źle przygotowane. Dlatego uprzedź turystę, że apteczka podróźna jest potrzebna zawsze i wszędzie.

INFORMUJ O PROFILAKTYCE ZDROWOTNEJ także klientów kupujących wycieczki last minute. Na zapobieganie chorobom nigdy nie jest zapóźno.


2012-06-15

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter