Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Biura

»

Więcej Rewe w Polsce

Struktura własnościowa biura Exim Tours uległa na początku czerwca sporej przemianie. 51 proc. udziałów w firmie przejęła niemiecka firma Rewe Touristik, która dzięki tej akwizycji rozpoczęła swoją ekspansję na kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

Jeszcze w połowie maja Abdelfettah Gaida, dyrektor zarządzający Exim Tours, w rozmowie z „Wiadomościami Turystycznymi” zaprzeczał, jakoby kierowaną przez niego firmą interesowali się inwestorzy
z Niemiec. Na pytanie, czy Rewe Touristik zamierza kupić część lub całość Exim Tours, Gaida kategorycznie odpowiedział „nie”.
Tymczasem po kilku dniach od wspomnianej rozmowy agenci otrzymali pismo informujące o dokonaniu przejęcia pakietu większościowego w Grupie Exim Tours przez Rewe Touristik. Niemiecki gigant turystyczny kupił nie tylko oddział w Polsce, ale przede wszystkim lidera rynku w Czechach, na Węgrzech oraz na Słowacji. Na stanowisku dyrektora generalnego pozostał dotychczasowy szef firmy, Ferid Nasr, w Polsce za Exim Tours odpowiedzialny będzie nadal Abdelfettah Gaida.
O powodach zakupu Exim Tours i dalszych planach rozwoju firmy
z Norbertem Fiebig, prezesem Touristik der Rewe Group, rozmawia Marzena German. 

WT Co sprawiło, że zdecydowali się Państwo kupić Exim Tours? W Polsce wiele jest firm o profilu działalności podobnym do Exim Tours.
Nie chcieliśmy wybierać specjalisty od wycieczek do Tunezji i Egiptu. Wiele czasu poświęciliśmy na zbadanie rynku turystycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. To, czego poszukujemy, to szansa rozwoju, a tam, gdzie się angażujemy, zamierzamy osiągnąć pozycję lidera rynku. To dlatego Exim Tours był dla nas wyborem numer jeden. Firma ta jest dobrze prowadzona, osiąga też sukcesy biznesowe. Wierzymy, że dzięki Exim Tours otworzyliśmy właściwe drzwi do rynku Europy Środkowo-Wschodniej. 

WT Na jaką wysokość opiewa kwota zakupu udziałów w Exim Tours w Polsce? 
Nie mogę zdradzić kwoty transakcji, obie strony zobowiązały się do zachowania tajemnicy handlowej. Jesteśmy jednak przekonani, że dobrze wydaliśmy swoje pieniądze. 

WT Co wejście na rynek polski oznacza dla Rewe Tourisitk?
Polska jest ciekawym rynkiem. Ludzie są tu otwarci, a zainteresowanie innymi krajami, poszukiwanie nowych przeżyć i potrzeba odpoczynku są wysokie. Kiedy w Polsce podniesie się wartość średniego wynagrodzenia, jej mieszkańcy zaczną więcej wyjeżdżać. Polska staje się coraz ważniejszym partnerem w Europie. Ponad 38 mln Polaków pozwala sądzić, że kraj posiada szczególnie duży potencjał.
Jesteśmy przekonani, iż turystyka w Polsce będzie się w przeciągu najbliższych kilku lat mocno rozwijać. Wraz z Exim Tours zamierzamy się do tego rozwoju przyczynić. 

WT Jakie są, Pana zdaniem, największe różnice między polskim i niemieckim rynkiem turystycznym?
Motywy podróżowania są takie same w Polsce, jak i w Niemczech. Oba rynki są jednak inaczej zorganizowane i podzielone. Niemcy są mistrzami świata w podróżowaniu, przynajmniej w odniesieniu do ilości wydawanych pieniędzy na osobę na wycieczki.
W tym zakresie w Polsce dostrzegamy potencjał rozwojowy. W perspektywie czasu przychody, a zatem i zwyczaje konsumenckie, będą się w Europie wyrównywać. Interesujące są natomiast różnice dotyczące organizacji rynku. W Niemczech pracuje ponad 10 tys. biur podróży, co sprawia, że posiadamy najgęstszą sieć agencji turystycznych na świecie. Oczywiście zwiększa się także udział rezerwacji online, na dzień dzisiejszy nie jest on tak duży jak w krajach skandynawskich czy w Wielkiej Brytanii. Polska natomiast jest jeszcze, z turystycznego punktu widzenia, młodym rynkiem, który ciągle szuka własnej drogi. Turyści nie są nastawieni na konkretny sposób pozyskiwania informacji i dokonywania rezerwacji. To samo dotyczy Czechów, Słowaków i Węgrów. 

WT Czy zamierzają Państwo rozbudować produkt Exim Tours, przykładowo, bazując na ofercie ITS. Plotka mówi, że chcecie wprowadzić do Polski tę markę (touroperatora należącego do Rewe Tourisitk – przyp. red.)?
Exim Tours pozostanie Exim Tours. Będziemy rozbudowywać ofertę produktową. Swoją szansę dostrzegamy w krajach zachodniej części Basenu Morza Śródziemnego i w dalekich destynacjach. W naszych planach nie znajduje się natomiast wprowadzenie do Polski marki ITS. 

WT Kto będzie zarządzał polskim rynkiem z ramienia Rewe Touristik? Czy możemy spodziewać się zmian personalnych?

Chciałbym wyjaśnić jedną sprawę, Rewe Touristik weszło w spółkę z Exim Tours. W imieniu zarządu wypowiada się Ferid Nasr, dzięki jego doświadczeniu Exim Tours odniósł sukces.
W przyszłości będzie on nadal kierował firmą wraz ze swoim zespołem pracowników. Rewe Touristik reprezentowane jest natomiast przez dwóch członków rady nadzorczej oraz przewodniczącego rady nadzorczej, którym został Sören Hartmann, będący jednocześnie rzecznikiem zarządu Rewe Touristik.



Norbert Fiebig, prezes Touristik der Rewe Group (53 l.), od 2005 r. pełni funkcję prezesa części turystycznej Grupy Rewe. Fiebig z wykształcenia jest ekonomistą. Był członkiem zarządu Ameropa Reisen, a następnie przeszedł do firmy Deutsches Reisebüro GmbH należącej do Grupy DER, w której objął funkcję dyrektora finansowego. Od 2002 r. Grupa DER wchodzi w skład Grupy Rewe.

2012-07-01

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter