Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Destynacje

»

Popularność USA rośnie

Krajem, który na przestrzeni ostatnich 2-3 lat szczególnie zyskał na znaczeniu jako destynacja turystyczna są Stany Zjednoczone. Dawniej Polacy jechali tam przede wszystkim, by zarobić na życie. Obecnie następuje odwrót od wyjazdów zarobkowych na rzecz turystycznych.

Jeszcze kilka lat temu wyjazd do Stanów Zjednoczonych wiązał się niemal wyłącznie z podróżą typu Work&Travel. – Obecnie do Stanów jeździmy nie tylko po to, żeby realizować „amerykańskie marzenie”, lecz także, żeby poznać ten kraj czy odwiedzić bliskich, którzy wyjechali tam przed laty – powiedział Łukasz Neska z internetowego centrum podróży eSky.pl. 

Stany nie tylko dla bogaczy
Wyjazdy „za pracą” do USA w coraz mniejszym stopniu interesują Polaków. W 2007 roku do prac sezonowych wyjechało za ocean 13,5 tys. polskich studentów, co stanowi liczbę aż o jedną trzecią mniejszą niż w 2005 r. Główną przyczyną spadku popularności są coraz mniej atrakcyjne zarobki w Stanach. Oferowana Polakom płaca netto z reguły oscyluje wokół najniższej stawki krajowej i nie przekracza 6-7 dolarów za godzinę. Rynek pracy w USA zaczyna przegrywać z rynkiem europejskim. Wraz ze spadkiem wyjazdów studenckich i zarobkowych, wzrasta liczba wyjazdów turystycznych. – Zjawisko to tłumaczyć można dwojako. Po pierwsze, z roku na rok dużo łatwiej uzyskać wizę. Choć przepisy celne nadal są restrykcyjne, to w przypadku wizy turystycznej nie jest bardzo trudno – podaje Neska. W 2010 roku zostało wydanych 68 327 wiz turystycznych do USA, a podań było 10 proc. więcej. – Po drugie, ceny takiej podróży nie są już tak wygórowane, jak przed kilku laty – dodaje. 

Amerykański produkt
Według raportu internetowej platformy Fru.pl, zajmującej się rezerwacją biletów lotniczych, w 2011 r. za pośrednictwem portalu więcej Polaków poleciało do Nowego Jorku niż do Rzymu czy Barcelony. Z wyliczeń Fru.pl wynika, że zainteresowanie lotami do USA w ciągu ostatnich dwóch lat zwiększyło się o prawie 40 proc. – Wzrost popytu na bilety do USA obserwujemy przynajmniej od 2009 r. W skali roku wynosi on średnio kilka procent – potwierdza Magdalena Fijołek z eSky.pl.
Obecnie główną przeszkodą w dalszym pobudzeniu ruchu turystycznego do USA pozostają wizy. Z jednej strony pojawia się niepewność otrzymania pozwolenia na podróż, z drugiej generuje ona dodatkowe koszty. Za najtańszą i najczęściej wybieraną wizę turystyczną należy zapłacić ponad 400 zł. Obiecującą perspektywą na zniesienie wiz jest projekt zmian w programie ruchu bezwizowego do Polski ze stycznia 2012 roku, który w maju został
włączony do ustawy o budżecie Ministerstwa Bezpieczeństwa Kraju. Do tej pory propozycje zniesienia wiz dla Polaków zatrzymywały się na etapie komisji. Wprowadzenie ich do ustawy budżetowej zwiększa szanse na uchwalenie zmian i ostateczne zniesienie wiz, co w Kongresie USA forsują senatorowie Barbara Mikulski i Mark Kirk oraz kongresmani z Chicago. Ich wysiłki wspiera rząd Baracka Obamy. Jednak czy ułatwienia wejdą w życie przekonamy się po wyborach. AO

2012-09-15

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter