Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Prawo w turystyce

»

Będzie mniej biurokracji w przedsiębiorstwach

Rząd zaakceptował projekt założeń do ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej. To już czwarty pakiet rozwiązań deregulacyjnych.

Mali przedsiębiorcy przez pierwszy rok kalendarzowy nie będą musieli przekazywać danych statystycznych (z wyłączeniem informacji statystycznych wymaganych prawem unijnym lub innymi zobowiązaniami międzynarodowymi). Rozwiązanie to dotyczy roku kalendarzowego, w którym dany podmiot zarejestrował swoją działalność.
Nastąpi także ujednolicenie terminu powstania obowiązku podatkowego w podatkach dochodowych z podatkiem VAT dla zaliczek ewidencjonowanych w kasie fiskalnej. Jeśli obrót będzie rejestrowany w kasie fiskalnej, to w wypadku przyjmowanych zaliczek zostanie wskazany ten sam moment powstania obowiązku podatkowego w podatkach dochodowych i VAT. Tym momentem będzie miesiąc pobrania zaliczki. Taka regulacja uprości prowadzenie ewidencji niezbędnych do rozliczeń podatkowych. Zniesiony zostanie obowiązek potwierdzania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą nie będzie musiał uzyskiwać w skarbówce potwierdzenia dokonania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Na podstawie obowiązujących przepisów urząd skarbowy za tę czynność pobiera 170 zł. Opłata za potwierdzenie rejestracji nie będzie pobierana, co obniży koszty rozpoczynania działalności gospodarczej. Po zmianie uzyskiwanie potwierdzenia dokonania rejestracji odbywałoby się wyłącznie na wniosek zainteresowanego. Płatnik składek nie będzie musiał sprawdzać do 30 kwietnia prawidłowości danych przekazywanych ZUS w miesięcznych raportach imiennych, dotyczących poprzedniego roku kalendarzowego. W efekcie zostanie zniesiona kara (5 tys. zł) za niesprawdzenie tych danych przez płatnika.
Doprecyzowane zostaną przepisy o informacji publicznej w odniesieniu do orzeczeń sądowych. Orzeczenia sądów mają być publikowane na stronach Biuletynu Informacji Publicznej tych instytucji. Oznacza to ujednolicenie orzecznictwa i sygnalizowanie problemów związanych ze stosowaniem prawa organom, którym przysługuje inicjatywa ustawodawcza. W efekcie spowoduje to także zwiększenie przejrzystości działania sądów, co powinno przełożyć się na jakość wydawanych przez nie rozstrzygnięć. Powszechna dostępność orzecznictwa wpłynie pozytywnie na poprawę stanu świadomości prawnej i pewność obrotu prawnego. Publikowanie orzeczeń sądowych będzie wykonywane z zachowaniem ochrony danych osobowych. JS

2013-05-31

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter