Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Biura

»

Polskie Koleje Górskie obiecują zmodernizować PKL

Podpisano umowę prywatyzacyjną, na mocy której Polskie Koleje Górskie nabyły 100 proc. akcji należących do PKP Polskich Kolei Linowych. Nowy właściciel planuje utworzyć produkt turystyczny, który będzie konkurencyjny wobec ośrodków zagranicznych.

Polskie Koleje Górskie, spółka, w której skład wchodzą podhalańskie samorządy: miasto Zakopane, gminy Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin oraz fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners, kupiły PKL za 215 mln zł. Procedury formalnoprawne związane z przejęciem PKL mają się zakończyć w trzecim kwartale tego roku (wymagane jest uzyskanie akceptacji rady nadzorczej i właścicieli PKP, wydanie stanowiska przez UOKiK), wtedy też nastąpi oficjalne włączenie PKL w struktury PKG.
Nowy właściciel ma ambitne plany wobec należącej do tej pory do PKL infrastruktury: kolei na Kasprowy Wierch oraz kolei w kotle Gąsienicowym i Goryczkowym, na Gubałówce, Mosornym Groniu, Palenicy, Górze Parkowej i Górze Żar. Zamierza je realizować za pomocą lokalnych samorządów, korzystając z doświadczeń ekspertów z zagranicznych ośrodków narciarskich. – Chcemy integrować ofertę turystyczną przez stworzenie nowoczesnego produktu skierowanego do turystów – mówi Łukasz Chmielowski, prezes zarządu PKG. – w trakcie analizy PKL ściśle współpracowaliśmy z ekspertami z Francji, którzy podzielili się z nami swoimi doświadczeniami z rynków europejskich. Pomysły i rozwiązania zastosowane w krajach alpejskich pomogą nam stworzyć produkt wobec nich konkurencyjny – dodaje.
PKG zamierza wprowadzić m. in. ski passy, nowoczesny system rezerwacyjny, który umożliwi zakup biletów na przejazd bez konieczności odwiedzania kas (co rozładowałoby kolejki), a także karty turystyczne, które mogłyby pełnić funkcję karty rabatowej, karnetu na kilka usług jednocześnie lub byłyby formą przedpłaconej karty płatniczej, docelowo zaś miałyby w jak największym stopniu zastąpić obrót gotówkowy.
Kluczowe wydają się plany dotyczące samych obiektów. Przewidywane są modernizacje, zastępowanie wyeksploatowanych instalacji nowymi, o konkretach nowi właściciele mówią jednak niechętnie. Na dziś wiadomo, że PKG chce w najbliższych latach przede wszystkim inwestować, w przyszłości zaś myśli o tzw. akcjonariacie obywatelskim, który pozwoli mieszkańcom Podhala włączyć się w decydowanie o losach spółki, przyczyniając się do rozwoju turystyki w tym regionie. Jak zapowiada Łukasz Chmielowski, być może już w najbliższym sezonie zimowym turyści będą mieli okazję odczuć, że PKL zmieniły właściciela. Na zmiany związane z modernizacją trzeba będzie poczekać. MM

2013-06-30

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter