Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Prawo w turystyce

»

Niższy VAT od usług własnych

Zapadł korzystny wyrok dla organizatorów turystyki. Rozstrzygnięto wątpliwość, czy transport jako usługa własna może być opodatkowany niższą stawką VAT. Zgodnie z interpretacją NSA, przedsiębiorcom przysługuje to prawo.

Naczelny Sąd Administracyjny 19 czerwca 2013 r. uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie i zaskarżoną niekorzystną dla biura podróży interpretację podatkową (I FSK 637/13). Przedmiotem sporu w tej sprawie była wysokość stawki podatku VAT, którą należy stosować do tzw. usług własnych świadczonych w ramach organizowanej przez touroperatora imprezy turystycznej.
Biuro podróży zwróciło się o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej stawki podatku od towarów i usług dla usług transportowych, wykonywanych we własnym zakresie w ramach organizacji imprez turystycznych opodatkowanych w sposób szczególny określony w art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług. Biuro wskazało, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej organizuje imprezy turystyczne, które składają się z usług zakupionych od innych podatników oraz usługi własnej w postaci transportu. 
W ramach rozliczeń podatku VAT w tzw. procedurze marży biuro podróży odrębnie ustala podstawę opodatkowania dla usług własnych (transport) i odrębnie w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Do tak ustalonych podstaw opodatkowania stosuje dwie stawki podatku: 7 proc. dla transportu (aktualnie 8 proc.) i 22 proc. dla marży (aktualnie 23 proc.). Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej uznał powyższe stanowisko podatnika za nieprawidłowe.
Organ podatkowy wskazał, że ustawodawca w drodze wyjątku przewidział dla usług turystyki możliwość odrębnego ustalania podstawy opodatkowania dla usług własnych oraz usług nabywanych dla bezpośredniej korzyści turysty. W ocenie organu, powyższe twierdzenie nie pozwalało na przyjęcie, że zamiarem ustawodawcy była możliwość stosowania odrębnych stawek podatku VAT. Z uwagi na jednolitość kompleksowej usługi turystycznej (zawierającej usługi zarówno własne, jak i obce) nie było podstaw prawnych, aby sztucznie rozdzielać usługę turystyki na usługi obce i usługi własne oraz stosować do nich odrębne stawki podatku.
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego biuro podróży wskazało, że przepisy unijne nie stanowią, że ta wydzielona część usługi turystycznej składająca się z usług własnych ma być opodatkowana identyczną stawką VAT, jak część pakietu składająca się z usług nabytych od innych podmiotów. Przepis art. 119 ust. 5 ustawy reguluje jedynie sposób ustalenia podstawy opodatkowania dla usług własnych i nakazuje w tej kwestii stosowanie zasad ogólnych określonych w art. 29. Uwzględniając, że w przepisie tym nie ma mowy o stawce podatku, należy stosować stawkę podatkową właściwą dla takiej usługi – w tym wypadku usługi transportowej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny nie podzielił zdania podatnika w tej kwestii i oddalając skargę stwierdził, że odrębnie należy ustalić podstawę opodatkowania dla usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, a odrębnie dla usług własnych i dla nich stosuje się odpowiednio przepisy art. 29 ustawy. Sąd stwierdził, że usługa turystyczna podlega opodatkowaniu stawką 23 proc.
Na skutek skargi kasacyjnej biura podróży Naczelny Sąd Administracyjny uchylił niekorzystną dla organizatora interpretację podatkową i jak poinformowała „Rzeczpospolita”, „stwierdził, że usługi transportu wykonywane w ramach organizacji imprezy turystycznej mogą być opodatkowane preferencyjną stawką VAT”. Wyrok NSA jest prawomocny, jednak uzasadnienie w tej sprawie nie zostało jeszcze udostępnione. Pomimo korzystnego orzeczenia przedsiębiorcy powinni pamiętać, że jest to sprawa indywidualnej interpretacji podatkowej obowiązującej w stosunku do konkretnego podatnika. Aby mieć pewność, że prowadzone rozliczenia są zgodne z przepisami, konieczne jest wystąpienie o własną indywidualną interpretację podatkową. KW

2013-08-15

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter